aA
17-metė Lietuvos dailiojo čiuožimo atstovė Goda Butkutė jau penktus metus kelią į olimpą skinasi per prosenelio gimtinę Rusiją.
17-metė čiuožėja G. Butkutė Rusijoje ilgisi šeimos ir kokybiško maisto
© AFP/Scanpix

Talentinga lietuvė penktus metus gyvena Sankt Peterburge, kad galėtų su Nikita Jermolajevu dalyvauti porinio čiuožimo varžybose. Tai – pirmoji ir vienintelė Lietuvos porinio čiuožimo pora.

„Man nuo mažens patiko porinis čiuožimas. Labai mėgau palaikymus, aukščio niekada nebijojau, norėjosi pabandyti. Dabar suprantu, kad sportinio čiuožimo rutina kitokia, nes gali visą laiką sugalvoti kažką nauja – nematytų palaikymų, nematytų pakėlimų. Nėra ribų. Čiuožiant pavieniui, nuolat reikėdavo atlikti tuos pačius šuolius, tuos pačius suktukus, o porinis čiuožimas siūlo kur kas didesnį pasirinkimą“, – prieš pradėdama čiuožti su N. Jermolajevu, G. Butkutė Kaune ledą pačiūžomis raižė viena.

Gražus, bet svetimas

Dvylikos išvykusi į Sankt Peterburgą šiame Rusijos mieste G. Butkutė gyveno paeiliui globojama mamos ir močiutės. Šiandien mama – tik viešnia, o šalia Godos nuolat būna močiutė. Beje, jai Sankt Peterburgas nėra visiškai svetimas miestas – G. Butkutės prosenelis kilęs iš šio Rusijos miesto, kuriame ir šiandien tebegyvena močiutės pusseserės.

Vis dėlto jaunajai sportininkei prisijaukinti Sankt Peterburgą nelengva. Jos partneris 25-erių N. Jermolajevas – ne tik partneris, bet ir bičiulis. Jis gali ištiesti pagalbos ranką dideliame svetimame mieste. Tačiau daugiau gerų draugų šiame mieste įgyti G. Butkutei kol kas nepavyko. „Nesiseka man susipažinti kažkaip. Čiuožykloje yra vaikų, bet gerų draugų čia neturiu“, – sako mergina.

Sankt Peterburgas gražus ir didelis miestas. Ir dėl to lietuvei sunku: „Labai daug žmonių, prie to sunku priprasti. Nepasakyčiau, kad aš esu didmiesčio mėgėja.“ Važiuodama į treniruotes iš savo buto čiuožėja metro sugaišta valandą. „Pas mus iš Kauno į Vilnių būtų galima nuvažiuoti, o čia – tik per pusę miesto! Dėl to sunku“, – pasakoja Goda, įsitikinusi, kad lietuviams tokie dideli masteliai neįprasti.

Gyvendama Sankt Peterburge G. Butkutė labiausiai pasiilgsta savo šeimos. Taip pat – ir lietuviško maisto. „Lietuviško maisto kokybė kita. Kad ir to paties sūrio – lietuviško geresnė nei Rusijoje gaminto. Kai atvažiuoja pas mane kas, pavyzdžiui, mergaitės iš Lietuvos treniruotis, prašau, kad atvežtų sūrio. Netgi duonos – lietuviškos skonis visiškai kitoks nei rusiškos“, – sako anksti namus palikusi čiuožėja.

17-metė čiuožėja G. Butkutė Rusijoje ilgisi šeimos ir kokybiško maisto
© Sputnik/Scanpix

Mokosi Kauno gimnazijoje

G. Butkutė – Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos dvyliktokė. Gyvendama Rusijoje mokslus ji kremta nuotoliniu būdu. Tad ir ne visus savo bendraklasius mergina pažįsta.

„Kartais susitinku koridoriuje ir nežinau, ar jis iš mano klasės“, – šypsosi Goda. Mergina bendramokslius sutikti turi retas progas – tik tuomet, kai į Kauną grįžta atsiskaitymams.

„Man ir mokytojai, ir direktorius labai padeda. Norėčiau jiems nuoširdžiai padėkoti. Atvažiuoju, stengiuosi per kelias dienas susirinkti visą informaciją ir paskui mokausi pati. Tai sudėtinga, bet dvyliktoje klasėje neturiu nei chemijos, nei fizikos, nes man nereikės jų stojant. Esu pasilikusi minimumą ir stengiuosi jį išmokti. Mėgstu mokytis“, – sportininkė jau žino, ką veiks baigusi mokyklą.

Ji neabejoja, kad savo ateitį sies su dailiuoju čiuožimu ir rinksis trenerės, o vėliau galbūt ir teisėjos specialybę.

Viena stipriausių

Bet tai ateitis, o šiandien savo karjerą lietuvė kuria ant ledo. Specialistai neabejoja, kad tai talentinga čiuožėja, ir iš pirmojo Lietuvos porinio čiuožimo dueto laukiama aukštų rezultatų. G. Butkutė ir N. Jermolajevas suaugusiųjų varžybose debiutavo praėjusį sezoną. Pirmajame savo Europos čempionate debiutantai užėmė 11 vietą, o pasaulio pirmenybėse liko per žingsnį nuo finalo – buvo 17. Praėjusį sezoną surinkti taškai jiems atvėrė kelią į vieną „Didžiojo prizo“ turnyrą. Jame jie startavo šių metų lapkričio pradžioje Maskvoje.

„Norėjome geriau pasirodyti, bet mums tai buvo labai sunkus „Grand Prix“. Itin jaudinomės. Daugiau nei prieš Europos ir pasaulio čempionatus“, – po starto G. Butkutė sakė, kad čiuožiant ant ledo su stipriausiais iš stipriausių nepavyko sutramdyti jaudulio, o jis daugiausia ir kišo koją.

„Žiūrovų buvo 13 tūkst., tad vien išeiti į tokią areną daug reiškia. O patirties dar nėra – dar tik antras sezonas“, – sportininkei antrino Lietuvos dailiojo čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.

Varžybose Maskvoje mūsų pora užsidirbo 191 pasaulinio reitingo tašką ir 2016–2017 m. sezono reitinge yra 11 vietoje – iš viso reitinguota 61 pora. Bendrame pasaulio reitinge G. Butkutė ir N. Jermolajevas rikiuojasi 25-ti tarp 92 porų.

Didžiojo prizo varžybos šiai Lietuvos porai tapo lyg įžanga į kitus svarbius šio sezono startus. Porą Sankt Peterburge treniruoja Europos porinio čiuožimo čempionas Aleksandras Smirnovas, be to, jie jau turi surinkę tiek taškų, kiek jų reikia startuoti 2017 m. Europos ir pasaulio čempionatuose.

17-metė čiuožėja G. Butkutė Rusijoje ilgisi šeimos ir kokybiško maisto
© AFP/Scanpix

Reikia laiko

Pasak G. Butkutės, šiemet jų tikslas Europos čempionate – dešimtukas. Pasaulio čempionate jie nusiteikę kovoti dėl olimpinio kelialapio. Juos pasaulio čempionate pelnys 1–16 vietas užėmusios poros. Atsarginė galimybė – rugsėjo pabaigoje vyksiantis turnyras, kur porinio čiuožimo atstovai išsidalys paskutinius keturis kelialapius.

Iškovoti olimpinį kelialapį – pusė darbo. Kita pusė – įgyti N. Jermolajevui Lietuvos pilietybę. Nors tai ir nebus lengva, G. Butkutė viliasi, kad pavyks, ir jau moko savo partnerį lietuvių kalbos: „Nikita stengiasi mokytis kalbos – galvojame apie ateitį. Kai kurias frazes supranta, čiuožimo elementus moka ištarti – tai, kas susiję su ledu. Kai būna Lietuvoje, dažniausiai jau supranta esmę to, apie ką kalbame.“

Bendrauja su legendine pora

Būti Lietuvoje čiuožėjams tenka nedažnai. Gruodžio 7 d. jie mėnesiui atvyko į Lietuvą treniruotis, dalyvauti Lietuvos čempionate ir „Liepsnojančio ledo“ pasirodymuose. Tai bus antroji jų viešnagė per metus po to, kai vasarą Kaune jie treniravosi tris savaites.

„Savaitę dirbome su Margarita Drobiazko ir Povilu Vanagu, kai šie atvažiavo mums statyti ilgąją programą, vėliau atvyko ir mūsų treneris A. Smirnovas. Tai buvo prieš atostogas, nes Rusijoje ledo jau nebebuvo, o Lietuvoje mums suteikė puikias sąlygas sportuoti“, – pasakoja G. Butkutė.

Nauja ilgoji programa, kurią jiems sukūrė M. Drobiazko ir P. Vanagas, pasak čiuožėjos, gerokai sudėtingesnė už ankstesniąją. „Senojoje nebuvo sunkių perėjimų, tarpelementinių pakėlimų. Šiemet jų itin daug, mes labai ilgai mokėmės. Net pati čiuožimo programa, be elementų, yra kur kas sunkesnė nei praėjusiais metais. Tai dar viena priežastis, kodėl mums kol kas sunkiau sekasi“, – pasakoja mergina, pabrėždama, kad norint atlikti programą be priekaištų dar reikia darbo ir laiko. Juolab kad ankstesnę ilgąją programą jie varžybose demonstravo tris sezonus.

17-metė čiuožėja G. Butkutė Rusijoje ilgisi šeimos ir kokybiško maisto
© Sputnik/Scanpix
www.sportas.info
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

COVID-19 grėsmės: jei nenorite užsikrėsti, 2 m atstumo gali ir neužtekti (13)

Koks atstumas tarp žmonių yra saugus, jei norite bėgti, važiuoti dviračiu ar vaikščioti esant...

Olimpinė diena neatšaukiama, tačiau birželį neįvyks

30 metų trukusi tradicija gali nutrūkti: dėl koronaviruso grėsmės Lietuvos tautinis olimpinis...

Stalo tenisas – virtuvėje!

Stalo tenisą žaisti mėgstanti jordaniečių šeima sugalvojo išradingą būdą, kaip neprarasti...

Artimiausiame UFC renginyje Namajunas nekovos (1)

UFC organizacijos vadovas Dana White'as patvirtino, kad lietuvių kilmės kovotoja Rose Namajunas...

Gatvėje prie namų sušaudytas amerikietis MMA kovotojas (2)

Mišrių kovos menų atstovas Isaiah Chapmanas buvo nužudytas gatvėje greta savo namų Akrone, Ohajo...

Top naujienos

Keliaujančių kontrolė šventinį savaitgalį: pasitikės žmonėmis, bet informaciją tikrins (36)

Visą šventinį savaitgalį, nuo penktadienio 20 val. iki pirmadienio 20 val., bus ribojamas...

Gydytoja apie košmariškas pirmąsias koronaviruso plitimo Lietuvoje savaites: koridoriai pilni karščiuojančių, dirbo paromis (55)

Per koronaviruso plitimo Lietuvoje laiką, mūsų šalyje, balandžio 9 dienos duomenimis, patvirtinti...

10-ies minučių pokalbis trims draugams kainavo po 250 eurų: pažeidė karantino reikalavimus (15)

Socialiniuose tinkluose pradėjo plisti įrašas, jog 3 draugai iš Kauno buvo nubausti policijos, už...

Palangos verslininkas prognozuoja rekordinę vasarą: žmonės bijos atostogauti užsienyje, todėl važiuos ilsėtis pas mus (197)

Užkandžiais ir gėrimais visame Lietuvos pajūryje prekiaujantis Laurynas Rimavičius prognozuoja,...

Tame pačiame skyriuje kaip ir Johnsonas gydytas vyras: iš mano kaklo kyšojo dešimt vamzdelių (5)

Nuo laiko, kai Dave‘as Huntas gulėjo toje pačioje ligoninėje ir tame pačiame intensyvios...

Įrašas apie medikų elgesį su gimdyvėmis sukėlė pasipiktinimų bangą: atsaką metė ir medicinos įstaigos, ir žinomi žmonės verslininkas atsiprašė

Verslininkas Liudvikas Andriulis , kurio žmona laukiasi vaikelio, vakar savo socialinėje paskyroje...

Originalus planas: įsigijo į skolas įklimpusią bendrovę ir pakvietė „aukoti medikams“ (1)

Padėkite medikams. Toks šūkis plinta pastarąsias kovos su koronaviruso savaites. Gaminti kaukes,...

Pasakė, kokių priemonių Velykų savaitgalį imsis Vilnius: tikrieji mastai paaiškės tik pirmadienio vakarą (91)

Šios Velykos bus kitokios – Vyriausybė trečiadienį apsisprendė šventinio savaitgalio metu...

Paskelbti naujausi koronavirusu užsikrėtusiųjų maršrutai: lankėsi parduotuvėse, dirbo ligoninėje, skrido lėktuvais (11)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) paskelbė ir atnaujino užsikrėtusiųjų...

Nemiga kankina dažną lietuvį: štai kokias baisias pasekmes gali turėti iš pažiūros nekaltas sutrikimas (4)

Vargu, ar esame sutikę žmogų, kuris bent kartą gyvenime nėra patyręs nemigos , dažnai nubudęs...

|Maža didelių žinių kaina