aA
Trečiadienį vykusiame Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) suvažiavime virė aistros dėl nuolat trūkstamų lėšų. Tačiau jos greitai buvo užgesintos, kai Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinio direktoriaus pavaduotojas Ritas Vaiginas pagrindė, jog nepatenkintos federacijos savotiškai gudrauja, teigdamos, kad jos pasidalijo tik 8,8 mln. litų iš 56 milijonų, kuriuos šiemet sportui finansuoti skyrė valstybė.
© Corbis
Mat tiek lėšų joms teko tiesiogiai, o sudėjus per Lietuvos olimpinį sporto centrą (LOSC), Kultūros ir sporto rėmimo fondą (KSRF) gautas lėšas, federacijoms atiteko apie 33 mln. litų.

"Panevėžio balsas" ketvirtadienį pakalbino KKSD generalinio direktoriaus pavaduotoją R.Vaiginą.

- Supažindinkite su pagrindinėmis finansavimo kryptimis.

- Šiais metais sporto šakų plėtros programoms skirta 8 milijonai 800 tūkstančių litų, tai yra 1,5 mln. daugiau nei praėjusiais metais. Lietuvoje šiuo metu plėtojama 117 sporto šakų. Minėta suma paskirstyta 99 sporto šakoms, kadangi KKSD pasirašo sutartis dėl sporto šakos plėtojimo tik su tomis sporto šakų federacijomis, kurios pateikia visus privalomus dokumentus, t. y. varžybų kalendorius, sporto šakos rinktines, statistines ataskaitas, sportininkų laimėjimus. Šie dokumentai leidžia įvertinti sporto šakos federacijos veiklą ir valstybės biudžeto lėšų panaudojimo veiksmingumą, taip pat statistinių dokumentų visuma leidžia spręsti apie sporto plėtrą visoje šalyje.

Praėjusiais metais 11 sporto šakų federacijų nepateikė kai kurių duomenų. KKSD, neturėdamas informacijos apie tos sporto šakos federacijos vykdomą veiklą - kiek sportuojančiųjų, kokie sportiniai rezultatai ir panašiai, - jai skirti lėšų negali.

- Daugiausia diskusijų suvažiavime sukėlė siūlymas priimti rezoliuciją dėl prasto sporto federacijų finansavimo iš Kūno kultūros ir sporto biudžeto. Suvažiavimo dalyviai ragino suvokti, kad sporto šaka ir federacija - du iš esmės skirtingi dalykai. Piktintasi, kad su lėšomis (8 milijonų 800 tūkstančių litų, kuriuos gauna savo darbui federacijos) neįmanoma užtikrinti net tų funkcijų, kurias deleguoja Vyriausybė - dalyvauti visuose amžiaus grupių šalies, Europos ir pasaulio čempionatuose.

- Iš 99 federacijų, gaunančių lėšas, šiais metais 75-ioms finansavimas išaugo ir tik 24-ioms sumažėjo.

Štai Lietuvos šaudymo sąjungos vadovams buvo paaiškinta, kad jie ne viską iki galo pasako. Palyginti su praėjusiais metais, sąjunga gavo daugiau nei 39 tūkstančiais mažiau. Tačiau ji nutyli, kad, papildomai gavusi 168 tūkstančius 260 litų iš LOSC bei dar 12 tūkstančių jaunučių ir jaunių sporto žaidynėms organizuoti, yra sukaupusi 231 tūkstančio 680 litų biudžetą.

Panašiai buvo nuraminta ir kita nepatenkinta federacija - žolės riedulio. Negarbinga ir nesąžininga dezinformuoti visuomenę - juk per metus, kaip ir anksčiau, visada atsiranda papildomų finansavimo šaltinių. Kitaip tariant, federacijos, vykdydamos veiklą, pačios „užsidirba“ lėšas ateinantiems metams: praėjusių metų įdirbis - pasiekti rezultatai svarbiausiose varžybose ir sporto šakos masiškumas - lemia kitų metų sporto šakos finansavimą. Aistros, pateikus konkrečius skaičius, argumentuotai paaiškinus dirbtinai dramatizuotą situaciją, buvo užgesintos.

- Pagal kokius kriterijus skirstomos lėšos?

- Lėšos konkrečioms sporto šakoms skiriamos pagal tris kriterijus: organizacinėms išlaidoms, masiškumui ir sporto varžyboms plėtoti bei meistriškumui ugdyti. Siekiant geriau įvertinti sporto šakų federacijų veiklą, pasirinkta simbolinė taškų skaičiavimo sistema. Pavyzdžiui, organizacinėms reikmėms visoms sporto šakoms skiriama vienodai - po 1000 litų.

Daugiausia padidėjo finansavimas lengvajai atletikai, šiuolaikinei penkiakovei, krepšiniui, dviračių sportui, sportiniams šokiams, buriavimui, taip pat padidėjo bušido, motociklų sportui, sambo. Sumažėjo - šaudymui, žolės rieduliui, rankiniui, kultūrizmui (IFBB), boksui, plaukimui, meninei gimnastikai.

Federacijoms siūlome daugiau dėmesio skirti sporto šakų masiškumo plėtrai, siekti pritraukti sportuoti kuo daugiau vaikų, organizuoti daugiau renginių Lietuvoje, o mažiau „važinėti“ po čempionatus, taip pat siūlyta nusistatyti prioritetus, t. y. tas varžybas, kuriose iš tiesų dera dalyvauti, o ne „pravalgyti“ pinigus. Deja, išskyrus Lietuvos futbolo federaciją, konkrečių, vertų dėmesio pasiūlymų nesulaukėme.

Sporto departamentas yra atviras visiems, abiem rankomis esame už tai, kad sportas būtų dar labiau finansuojamas, tačiau verta pripažinti, kad pinigų laukia ir pedagogai, ir gydytojai.

- Gal galite paminėti federaciją, kuri dirba aktyviausiai ir efektyviausiai?

- Taip, tai - Lietuvos futbolo federacija (LFF). Pernai ši organizacija iš valstybės gavo daugiau - 247 tūkstančius 700 litų, šiemet - 224630, tačiau LFF dirba kryptingai, dalyvauja įvairiose programose. Tad realus LFF biudžetas yra 1 milijonas 622 tūkstančiai litų. Iš jų daugiau nei 200 tūkstančių litų gauta už dalyvavimą programoje „Sportas visiems“, apie pusę milijono litų sudaro lėšos, skirtos Futbolo akademijų veiklai vystyti, per 350 tūkstančių gauta iš KSRF. Futbolo organizacijos vadovybę ir visus joje dirbančius verta pagirti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Maskviečiai įvarė baimės „Juventus“ žvaigždėms – pergalę nukalė Dybalos dublis (6)

UEFA Čempionų lygoje antradienį keturiose grupėse vyko 8 rungtynės. Favorite laikyta Turino...

UEFA Čempionų lygoje – žūtbūtinė Milano „Inter“ dvikova

Milano „Inter“ – prieš Dortmundo „Borussia“. Šios komandos trečiadienį susitiks akis į...

Pretendentų į „Auksinį kamuolį” sąrašas – be pernykščio laureato įtraukti 7 „Liverpool“ atstovai (4)

Prancūzijos futbolo žurnalas „France Football“ įvardijo 30 žaidėjų, pretenduojančių...

Netikėtumas Šefilde: „Arsenal“ nusileido į lygą sugrįžusiam klubui (7)

Į „Premier“ lygą sugrįžęs „Sheffield United“ pirmadienį vakare pasiekė skambiausią...

„Sūduva“ tapo padėties šeimininke A lygos turo apžvalga (1)

Lietuvos futbolo A lygoje praėjusią savaitę Marijampolės „Sūduva“ surengė du pergalingus...

Top naujienos

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (2)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Berlynas įšaldo būsto nuomos kainas: penkerius metus kainas reguliuos valdžia

Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė įšaldyti būsto nuomos kainas Vokietijos...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (349)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (320)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (60)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (58)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (51)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...