aA
Šeichas Salmanas Bin Ibrahimas Al-Khalifa buvo laikomas nežymiu Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos (FIFA) prezidento rinkimų favoritu. Bet penktadienį Ciuriche (Šveicarija) triumfavo ne jis, o Europos palaikomas Gianni Infantino, po atkaklios kovos laimėjęs ir kitų pasaulio dalių simpatijas.
Gianni Infantino
Gianni Infantino
© AFP/Scanpix

Neeilinis FIFA kongresas atomazgą pasiekė antrame rinkimų ture. Pagal reglamentą, norint pasiekti pergalę, kandidatams reikėjo surinkti daugiau nei pusę visų balsų – 104.

Tai pavyko ligšioliniam UEFA generaliniam sekretoriui G. Infantino. Šveicaras, kurį palaikė ir Lietuva, antrame ture sulaukė 115 balsų.

Už Bahreino šeichą ir Azijos futbolo konfederacijos (AFC) prezidentą Salmaną balsavo 88 FIFA kongreso nariai, Jordanijos princas Ali bin al Husseinas gavo 4 balsus, o prancūzas Jerome'as Champagne'as nesurinko nė vieno.

Rinkimų baigtį nulėmė dviejų pastarųjų kandidatų stovyklų sprendimas paremti už tolesnes reformas pasisakantį G. Infantino, o ne konservatyvesniu laikomą šeichą Salmaną.

Antro FIFA prezidento rinkimų turo prireikė pirmą kartą nuo 1974 metų, kai organizacijos vadovo postą užėmė brazilas Joao Havelange'as.

Jis kartu buvo ir vienintelis FIFA prezidentas ne iš Europos per daugiau nei šimtmetį siekiančią istoriją.

Penktadienį pirmame ture, kuriame pergalę būtų atnešę du trečdaliai visų balsų (138), FIFA narių simpatijos pasiskirstė taip: G. Infantino gavo 88 balsus, antrą vietą užėmė šeichas Salmanas (85), trečią – princą Ali (27), ketvirtą – J. Champagne'as (7).

Paskutinis kandidatas – Pietų Afrikos Respublikos verslo magnatas Tokyo Sexwale'as – paskutinę akimirką atsiėmė savo kandidatūrą, bet tiesiogiai neparėmė nė vieno iš rinkimų kovoje likusių konkurentų.

FIFA prezidentą rinko 207 nacionalinių federacijų atstovai, o Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edvinas Eimontas priklausė balsų skaičiavimo komisijai.

FIFA rinkimų rezultatus skaičiavo ir LFF prezidentas Edvinas Eimontas (dešinėje)
FIFA rinkimų rezultatus skaičiavo ir LFF prezidentas Edvinas Eimontas (dešinėje)
© AP/Scanpix

45-erių G. Infantino turtingiausios planetos federacijos vadovo pareigose pakeis į korupcijos skandalų liūną įbridusį šveicarą Seppą Blatterį, kuris FIFA vairą savo rankose laikė 18 metų.

„Negaliu tinkamai apibūdinti visų savo jausmų šiuo momentu. Aš jau sakiau, kad per trumpą laiką atlikau didelę kelionę ir sutikau daug fantastiškų žmonių. Daugelis jų nusipelnė, kad FIFA būtų gerbiama. Greitai visi mums skirs aplodismentus, o mes didžiuosimės tuo, ką sugebėjome nuveikti. Noriu padėkoti visoms nacionalinėms federacijoms. Aš keliavau po pasaulį ir tęsiu savo žygį. Noriu dirbti su visais jūsų, noriu kurti naują FIFA. Futbolas per krizę išgyveno liūdnas akimirkas. Bet tiek laikai jau baigėsi. Diegsime naujas reformas, iškelsime naujus vadovus“, - tuoj po rinkimų kalbėjo naujas FIFA prezidentas G. Infantino.

Vėliau vykusioje spaudos konferencijoje G. Infantino atsakė į penkis klausimus ir dar sykį tarė keletą gražių diplomatinių frazių ir skambių lozungų bei pakartojo, kad FIFA generalinis sekretorius bus ne europietis.

„Ateiname į naują erą, FIFA prasidės reformos ir jas inicijuosiu aš. (...). FIFA personalui buvo sunkūs laikai, bet aš jais pasitikiu ir tikiu (...). FIFA įvaizdis ir reputacija grįžta (...). Grąžinkime FIFA futbolui, o futbolą - į FIFA! (...). Buvo (FIFA prezidento) rinkimai, bet ne karas. Buvo konkurencija, bet ne mūšis (...). Aš - ne Europos kandidatas, o futbolo kandidatas! Statykime tiltus, o ne sienas“, - ragino šveicaras, paklaustas, kodėl rinkimų rezultatais nusivylę Afrikos ir Azijos atstovai jaučia susiskaldžiusį futbolo pasaulį.“

Ne visi buvo patenkinti europiečio pergale. Buvęs Anglijos rinktinės puolėjas Gary Linekeris kritiškai įvertino naują FIFA vadovą.

S. Blatteris išrinktą FIFA prezidentą G. Infantino laiko vertu tęsti jo padėtą darbą įpėdiniu ir gyrė jo „patirtį, kompetencija, strateginį ir diplomatinį meistriškumą.“ Pasak S. Blatterio dabar jau buvęs UEFA generalinis sekretorius, „turi visas savybes mano darbui tęsti ir vėl stabilizuoti FIFA“ po korupcijos krizės.

G. Infantino baigs likusią S. Blatterio kadenciją prezidento poste iki 2019-ų gegužės.

Kai S. Blatteris 1975 metais padėjo savo veiklą FIFA, G. Infantino buvo vos penkerių metų vaikas.

Apie krepšinį ir NBA

Prieš rinkimų pradžią kiekvienas iš penkių kandidatų gavo tribūną paskutiniam savo pareiškimui. Pirmas žodį tarė ir trumpiausiai – keturias minutes – sugaišo princas Ali, pabrėžęs, kad jis vienintelis iš pretendentų neatstovauja kuriai nors vienai kontinentinei konfederacijai.

Savo ruožtu, šeichas Salmanas perėmė S. Blatterio naudotą retoriką ir garantavo dėmesį mažoms valstybėms, kaip teigiamą pavyzdį pateikdamas futbolo progresą Kirgizijoje.

Tuo metu J. Champagne'as retoriškai klausė FIFA kongreso narių, ar jie norėtų, kad futbolas virstų panašiu į krepšinį, turėdamas omenyje ribotą pastarosios sporto šakos geografiją. Europos dominavimą generuojant pajamas iš futbolo jis palygino su uždara NBA struktūra ir pažadėjo padvigubinti šimto skurdžiausių federacijų finansavimą.

Ilgiausiai truko G. Infantino kalba. Poliglotas iš Šveicarijos į auditoriją kreipėsi ir itališkai, ir angliškai, ir ispaniškai, ir prancūziškai ir net portugališkai. Pagrindine jo pasisakymo vinimi tapo 1,2 mlrd. JAV dolerių aukso puodo, kurį turi FIFA, išdalinimas nacionalinėms federacijoms.

Gianni Infantino
Gianni Infantino
© AP/Scanpix

Paskutinis kandidatas – T. Sexwale'as – po griausmingos ir spalvingos kalbos galiausiai pareiškė atsisakantis ketinimų dalyvauti FIFA rinkimuose.

Ginčas dėl suspenduotų federacijų

Jau pačioje FIFA kongreso pradžioje – dar gerokai iki svarbiausių klausimų sprendimo – kilo nesutarimai tarp suvažiavimo delegatų.

Nuomonės išsiskyrė dėl dviejų anksčiau suspenduotų federacijų – Kuveito ir Indonezijos. Iš futbolo diskvalifikuotus FIFA vadovus pavaduojantis laikinasis prezidentas Issa Hayatou iš Kamerūno pranešė, kad jų likimas bus sprendžiamas gegužę Meksikoje vyksiančiame eiliniame FIFA kongrese, todėl balsuoti penktadienio rinkimuose Kuveitas ir Indonezija negalės.

Bet Jordanijos ir Jungtinių Arabų Emyratų atstovai pacitavo FIFA statutą, teigiantį, kad dėl nacionalinių federacijų tolesnio suspendavimo turi būti sprendžiama artimiausiame FIFA kongrese, taigi, šis klausimas esą privalo būti nagrinėjimas penktadienį.

Laikinasis FIFA generalinis sekretorius Markusas Kattneris pasiūlė likusiems 207 FIFA nariams balsuoti, kada reikėtų spręsti dėl Kuveito ir Indonezijos. Dauguma kongreso dalyvių nutarė atidėti klausimą iki suvažiavimo Meksike.

Dėl tokio sprendimo graužtis turėjo šeichas Salmanas – manoma, kad dvi suspenduotos Azijos federacijos savo balsus būtų atidavusios jam.

Pritarė FIFA reformai

Prieš naujo prezidento rinkimus FIFA kongresas turėjo apsispręsti dėl reformų paketo, paruošto reaguojant į pernai kilusią korupcijos krizę.

Pasiūlyta FIFA prezidento maksimalų kadencijų skaičių apriboti iki trijų (12 metų), atskirti komercinę organizacijos veiklą nuo futbolo valdymo, vykdomąjį komitetą pakeisti 36 narių FIFA taryba, sukurti generalinį sekretoriatą.

Už reformas balsavo 179 nariai, prieš jas pasisakė tik 22 federacijos. Balsavimo rezultatai buvo palydėti salėje nuskambėjusiais aplodismentais.

Dalyvius prie durų pasitiko piketas

Penktadienį ryte į neeilinį FIFA kongresą Ciuricho „Hallenstadion“ arenoje besirenkančius futbolo pasaulio lyderius pasitiko būrelis aktyvistų.

Žurnalistams jie prisistatė šeicho Salmano rėmėjais iš Bahreino ir rodė transparantus su kandidato atvaizdu.

Piketas prieš neeilinį FIFA kongresą
Piketas prieš neeilinį FIFA kongresą
© AP/Scanpix

Tuo metu iš Bahreino sostinės Manamos pranešama apie dideles saugumo struktūrų pajėgas, penktadienį išvestas į miesto gatves.

Beje, šia proga palaikomi ir kandidatai, dalyvaujantys kiek kitokiuose rinkimuose.

Suvažiavimas – be S. Blatterio

Į akis krito faktas, kad 79-erių ilgametis FIFA lyderis S. Blatteris nedalyvavo šiame neeiliniame suvažiavime Ciuriche, šveicarų sporto baronui per pastaruosius devynis mėnesius patyrus įspūdingą nuopuolį.

Šveicarijos policija, vadovaudamasi JAV išduotais arešto orderiais, pernai gegužę, likus dviem dienoms iki S. Blatterio perrinkimo, Ciuriche suėmė septynis FIFA pareigūnus.

Vėliau FIFA etikos komitetas uždraudė S.Blatteriui aštuonerius metus dalyvauti bet kokioje futbolo veikloje dėl etikos pažeidimų. Apeliacijų komisija anksčiau šią savaitę sutrumpino jo diskvalifikaciją iki šešerių metų, bet jam dar gali būti pateikti baudžiamieji kaltinimai.

Skirtingos kandidatų vizijos

Svarbiems rėmėjams delsiant sudaryti naujas sutartis, taip pat artėjant prieštaringai vertinamam 2018-ųjų Pasaulio futbolo čempionatui Rusijoje, T. Sexwale'as balsavimo išvakarėse pareiškė, kad FIFA tapo „sukežusiu namu“.

G. Infantino, Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) generalinis sekretorius, ir šeichas Salmanas, Azijos futbolo konfederacijos (AFC) prezidentas, siūlė labai skirtingas FIFA ateities vizijas.

Pirmasis ragino padidinti Pasaulio čempionate dalyvaujančių komandų skaičių nuo 32 iki 40, taip pat daugiau negu dvigubai padidinti 209 nacionalinių futbolo asociacijų finansavimą – iki daugiau negu 1 mlrd. JAV dolerių per ketverius metus.

Šeichas Salmanas, kuris laikomas artimesniu FIFA senajai gvardijai ir yra tvirtai palaikomas Azijos ir Afrikos asociacijų, savo ruožtu tikino, kad tokie pasiūlymai gali nuvesti FIFA į bankrotą.

Jis ketvirtadienį sakė, kad „neužstatys“ FIFA ateities, kad laimėtų daugiau balsų.

Bahreino šeichas siūlė padalyti FIFA į komercinį ir futbolo departamentus, o pasaulinės futbolo organizacijos prezidentą padaryti veikiau reprezentaciniu veikėju.

Kas ką palaikė?

Kiekvienam pretendentui buvo iškilę savų politinių problemų.

G. Infantino septynerius metus buvo UEFA prezidento Michelio Platini dešinioji ranka. Pastarasis taip pat buvo šešeriems metams diskvalifikuotas dėl etikos pažeidimų.

Tuo metu šeichui Salmanui, kuris yra svarbus Bahreino valdančiosios šeimos narys, buvo keliami nepatogūs klausimai dėl prodemokratinių jėgų protesto numalšinimo toje Persijos įlankos valstybėje. Salmanas tvirtino, kad žmogaus teisių organizacijų keliami kaltinimai tėra „bjaurus melas“.

AFC ir Afrikos futbolo konfederacija (CAF), kurioms priklauso 100 balsų, viešai pareiškė palaikysiančios 50-metį šeichą Salmaną.

Tačiau Australijos futbolo federacija, kuri yra AFC narė, penktadienį pareiškė balsuosianti už princą Ali, kurį taip pat palaiko Jungtinės Valstijos.

Lietuvos futbolo federacija FIFA prezidento rinkimuose, kaip ir dauguma kitų Europos šalių, palaikė G. Infantino.

G. Infantino moka penkias kalbas: italų, prancūzų, vokiečių, anglų ir ispanų, jis studijavo teisę Fribūro universitete Šveicarijoje. Prieš tapdamas UEFA pareigūnu jis buvo Tarptautinio sporto studijų centro Nešatelio universitete generalinis sekretorius. Nuo 2000-ų metų ėjo įvairias pareigas, užėmė įvairius postus UEFA, kol 2009-ų spalį tapo šios organizacijos generaliniu sekretoriumi.

FIFA prezidento rinkimų kandidatai (graphicnews.com)
FIFA prezidento rinkimų kandidatai (graphicnews.com)
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Kauno Žalgiris“ A lygoje demonstravo charakterį

27-ajame A lygos ture „Kauno Žalgiris“ gan ilgai buvo besivejančių vaidmenyje, bet sugebėjo...

Turkijoje – pergalingas Novikovo šūvis 90+5 min. (4)

30­-metis saugas iš Lietuvos Arvydas Novikovas vėl sužibėjo Turkijoje.

Pirmi įvartį įmušę lietuviai vėliau praleido šešis ir liko toli nuo atkrintamųjų (138)

Šeštadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusiose paskutinėse FIFA pasaulio salės...

Staigmena A lygoje: svetingumo neparodęs „Džiugas“ parbloškė „Žalgirį“ (10)

Telšių „Džiugas“ tapo trečiąja šio sezono A lygos komanda, kuriai pavyko palaužti Vilniaus...

Lietuvoje svajonę išpildę amerikiečiai fiksuoja progresą, Irano ekipa paiso valdžios paliepimo (6)

Po rungtynių trys dešimtys Irano salės futbolo rinktinės gerbėjų džiaugėsi taip, lyg jų...

Top naujienos

Kas kitiems atrodo neįmanoma, čia jau virto realybe: šalis, kur galioja griežčiausios pasaulyje taisyklės dėl skiepų (565)

Prie įėjimo į kiekvieną prekybos centrą Saudo Arabijos sostinėje stovi apsaugos darbuotojas,...

Nemalonios žinios kavos mėgėjams: netrukus Lietuvoje ji gerokai pabrangs, jos gali ir pritrūkti (289)

Pastaruoju metu kavos kainos pasaulyje itin išaugo. Prie to prisidėjo siaučiančios stichijos...

Lietuvoje – 848 COVID-19 atvejai, mirė net 13 žmonių (120)

Lietuvoje praėjusią parą nustatyti 848 koronaviruso atvejai, mirė 13 žmonių, iš kurių 11 buvo...

Vaidas Mikaitis | D+

Šalyje, kurioje vakar neegzistavo koronavirusas, šiandien neegzistuoja nepaskiepytieji (4)

Ne paslaptis, jog su savo broliu, Pravalturo direktoriumi Vytautu, kelionėse esame šalių rinkėjai....

Dulkys pranešė džiugią žinią – labiausiai kreipėsi į vieną gyventojų grupę

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys savo feisbuko paskyroje paskelbė džiugią žinią –...

Kaune moteris į prekybos centrą bandė įeiti su svetimu Galimybių pasu

Policija informavo, kad Kaune buvo panaudotas svetimas galimybių pasas.

10 augalinių produktų, kurie ypač naudingi kepenims (2)

Kepenys – antras didžiausias mūsų organas, kuris kasdien valo organizmą, šalina iš jo...

Pirmi įvartį įmušę lietuviai vėliau praleido šešis ir liko toli nuo atkrintamųjų (138)

Šeštadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusiose paskutinėse FIFA pasaulio salės...

Orų prognozė: šiaurys vėjas plukdys lietų ir šaltį (20)

Sekmadienio naktį lietus įsisiautėjo Rytų Lietuvoje. Jis iš Aukštaitijos ir Dzūkijos nesitrauks...