– Ar žaidėjams užteko mėnesio atostogų?, - atlantas.lt pasiteiravo trenerio.

– Užteko. Vyrai patys pasiilgo kamuolio.

– Panaši praktika taikoma ir Rusijos klubuose?

– Taip. Nes daugiau nei mėnesį atostogauti jau būna per ilgai. Pavyzdžiui, šiais metais Rusijoje sezonas baigėsi gruodžio 12-ąją, o į treniruotes komandos rinksis sausio 4-10 dienomis. Tad poilsiui šios šalies ekipų žaidėjai neturės nė mėnesio.

– Kokios buvo pirmosios pratybos?

– Treniruočių tikslas – išjudinti žaidėjus po poilsio ir po truputį pratinti prie darbo. Futbolininkų laukė aerobikos pratimai, jiems reikėjo nubėgti reikiamą skaičių kilometrų, kad prasikvėpuotų, raumenys gautų krūvio, deguonies. Nebuvo greičio ir jėgos pratimų. Sausio 4 dieną tęsime darbą. Iki to laiko jie turės atlikti namų užduotis, kurias davėme prieš šventes.

– Viską įvykdėte, ką buvote numatę?

– Ką buvome suplanavę žaidėjams, jie viską išpildė. Padėjo ir palankios oro sąlygos – nebuvo sniego, šalčių.

– Girdėjome kalbų, kad jei ir toliau bus tokia žiema, nuo sausio 4-osios stovyklausite ne Marijampolėje, kaip žadėjote, o Klaipėdoje. Ar tai tiesa?

– Jei ir toliau nesnigs, nebus speigų, tai ko važiuoti į Marijampolę? Klaipėdoje ir aikštė geresnė, ir pinigų sutaupytume.

– Keletui dienų į uostamiestį buvote sukvietę nemaža būrį perspektyvių jaunių amžiaus žaidėjų. Ar kas nors iš jų atkreipė dėmesį?

– Šiais metais norime suburti vaikinų, gimusių 1996-1998 metais komandą – rezervą pagrindiniam „Atlantui“. Iš to būrio patiko šeši vaikinukai. Dėl jų ateities kalbėsime su žaidėjų tėvais. Jau iki sausio 10 dienos turime atsakyti jiems, kur mokysis ir gyvens jų atžalos.

Dar turime tris jaunus klaipėdiečius, kurių meistriškumas tenkina. Sausio mėnesį žadame surengti naują keleto dienų stovyklėlę, kurioje žiūrėsime kitus perliukus. Jaunieji meistrai treniruotųsi pagal pagrindinės ekipos programą, kad, esant reikalui, galėtų iš karto žaisti pagrindinėje vienuolikėje. Dalis jų rungtyniaus dublerių, dalis – „Atlanto-3“ ekipoje, kuri kovos Lietuvos 2-osios pirmenybėse.

– Stovyklos metu spėjote pasirašyti sutartį su Roku Krušnausku. Nejaugi jam pakako kelių dienų, kad patiktų klubo specialistams?

– Mes jį stebėjome gana ilgai. Su antruoju treneriu Sergejumi Savčenkovu net vykome į Lenkiją, kur Lietuvos jaunimo rinktinė žaidė rungtynes su rumunais. Roko žaidimas mus tenkino. Jame matome tas savybes, kurios reikalingos geram puolėjui. Tai – greitis, ryžtingumas dvikovose. Su R. Krušnausku pasirašyti sutartį buvome nusprendę dar iki jam atvykstant į Klaipėdą.

– Į "Atlantą" oficialiai dar priėmėte Maksimą Maksimovą, ką tik sulaukusį 18 metų. Kokios jo perspektyvos žaisti pagrindinėje komandoje?

– Jei išmoks ir norės kovoti dėl kamuolio – tuomet žais, jei nenorės, tuomet – nežais, bus jam sunkiau. M. Maksimovas gerai tramdo kamuolį, tačiau trūksta agresyvumo. Jis – geras puolėjas, tačiau patekus tarp vyrų, jo laukia nauji iššūkiai. Tarp bendraamžių Maksimui buvo kur kas lengviau. Manau, M. Maksimovas turės nueiti tą kelią, kokį nuėjo Donatas Kazlauskas. Pastarasis vyrukas džiugino ryžtu kovoti. Komandos naujokui – tokia pat situacija. Apskritai šiandien "Atlante" graži 18-mečių grupelė: R. Krušnauskas, M. Maksimovas, Rolandas Baravykas, Edgaras Ditmonas.

– Stovykloje su pagrindine ekipa buvo ir du jauni klaipėdiečiai – Almantas Eidėjus ir Arnas Anužis. Koks jų rytojus?

– Planuojame, kad jie bus toje rezervinėje jaunų žaidėjų komandoje.

– Su kuriais futbolininkais atsisveikinote po sezono?

– Su Ernestu Veliuliu, kuris grįžo į Rygos "Daugavos" klubą, iš kurio buvome jį pasiskolinę. Taip pat nuo sausio oficialiai atsisveikinsime su Donatu Nakrošiumi ir Andriumi Urbšiu. Gera žinia – patyręs futbolininkas Valdas Trakys tapo "Atlanto" klubo sporto direktoriumi. Jei visam laikui išvyks Evaldas Razulis ir D. Kazlauskas, tai iš viso būsime netekę šešių žaidėjų.

– Jau yra žinoma, kiek bus stovyklų, kur ir kada jos bus rengiamos?

– Žinoti, tai aš žinau, tačiau dėl Lietuvos futbolo federacijos (LFF) darbuotojų neatsakingumo dar teks sukti galvą, ką prieš čempionato pradžią reikės daryti su žaidėjais. Sezono pabaigtuvių vakare Kėdainiuose tvarkaraščio sudarytojas Romas Pikčilingis dievagojosi, kad čempionatą pradėsime kovo 2 dieną. Net perklausiau, ar tikrai kovo 2-ąją. "Taip, taip", – sakė jis. Dar kartą ši data buvo patvirtinta per LFF Vykdomojo komiteto posėdį.

Neseniai sužinojau, kad pirmenybių pradžia nukelta savaitę vėliau – dėl kovo 2-ąją vyksiančių kažkokių rungtynių, kuriose neaišku, kas žais. Nejaugi federacijos atstovai nesupranta, kad geri treneriai kruopščiai numato pasirengimo dienas. Man tai šokas, kaip jie planuoja tvarkaraštį.

Negana to, kad jo ilgai nėra, po to dar kažką neaiškaus sumąsto. Jei būčiau žinojęs apie pakeistą datą, pasirengimo stovykla prasidėtų ne sausio 4-ąją, o 10-ąją, kaip buvo 2013-ųjų sausį. Šiandien koreguoti laiko negaliu, nes užsakyti bilietai į Turkiją, užsakyti viešbučiai. Dabar teks keisti trečiosios stovyklos dienas.

Planavau, kad ji bus šešių dienų. Turėsiu ją prailginti iki 10 ar 12 dienų. Tai visai kitokios finansinės išlaidos.

Pirma rimta stovykla vyks nuo sausio 4-osios iki 13-osios Klaipėdoje. Nuo 16-osios iki 30-osios dirbsime Turkijoje, Antalijoje. Trečioji – nuo vasario 3-iosios iki 16-osios – taip pat Turkijoje, tačiau Adoros mieste. Ketvirtą stovyklą planuojame pradėti vasario 20-ąją. Ji bus Čekijoje arba Kroatijoje. Didesnė tikimybė, kad pasirinksime Čekiją. Į ją patogiau nuvykti. Be to, čekų komandos kovo mėnesį pradės sezoną, todėl nesunkiai rastume bent du stiprius klubus, norinčius žaisti su mumis.

– Gal jau žinoma, su kokiomis komandomis rungtyniausite kontrolinėse rungtynėse?

– Jei būtume rengę stovyklą Marijampolėje, būtume išmėginę jėgas su Suvalkų "Wigry" komanda. Kažin ar lenkai važiuos iki Klaipėdos. Manau, kad sausio 9 ir 12 dienomis kovosime su latvių klubais – gal Rygos "Skonto", gal Ventspilio "Ventspils". Jei šios ekipos atsisakys, rasime kitų.

Pirmojoje stovykloje Turkijoje yra numatytas keturių komandų turnyras.

Jame žaisime su Hamburgo "St. Pauli" iš Vokietijos 2-osios bundesligos, Plzeno "Viktoria" iš Čekijos ir Permės "Amkar" iš Rusijos. Kai kurias rungtynes žada transliuoti per televiziją, kitas – per internetą. Dar vieną varžovą, su kuriuo rungtyniausime po turnyro, sužinosime jau nuvykę į Antaliją. Jau aišku, kad tai bus aukšto lygio klubas iš kurios nors šalies aukščiausios lygos.

Manau, jog ir antroje stovykloje Turkijoje žaisime ketverias varžybas su galingais klubais. Su kuo, dar tiksliai negaliu pasakyti, tačiau tikrai žinau, kad dvi komandos bus iš Rusijos aukščiausios lygos. Galbūt Grozno "Terekas", Krasnodaro "Krasnodar". Trečiojoje užsienio stovykloje žadame išmėginti jėgas du sykius. Svarbiausia, jog žaistume su stipriais varžovais. Reikia, kad "Atlantas" augtų. Mūsų klube daug jaunų futbolininkų, jie tokiose varžybose gauna labai daug patirties.

– Kaip patekote į turnyrą?

– Į mus jau žiūrima kitaip, nes esame komanda, kuri žais Europos lygos turnyre, savo šalies čempionato sidabro medalių laimėtojai. Be to, turiu nemažai ryšių. Organizatoriai, kurie mus pažįsta, pasirengę surasti mums pajėgių varžovų.

– Ar jau "Atlantas" turi vardą užsienyje?

– Dar – ne, tačiau situacija akivaizdžiai geresnė nei prieš praėjusį sezoną. 2013-ųjų sausį, vasarį mes taip pat žaidėme draugiškas rungtynes su stipriomis komandomis, tačiau tada dar tie susitikimai buvo mano pažinčių rezultatas, o dabar rasti pajėgų varžovą – ne problema, visi sutinka parungtyniauti.

– Pastarosiomis savaitėmis kankina klausimai, kur išvyks žaisti E. Razulis, D. Kazlauskas, galbūt kiti "Atlanto" žaidėjai.

– Į kurį tiksliai Prancūzijos klubą išvyks E. Razulis, dar negaliu pasakyti. Sausio 5 dieną bus lemiama derybų diena. Tada ir pasakysiu.

– O toji komanda yra viršutinėje Prancūzijos čempionato lentelės dalyje ar apatinėje?

– Šiuo metu tas klubas viršutinėje dalyje.

– Kiek tiesos, kad D. Kazlauskas išvyks į Londono "Arsenal"?

– Šimtas procentų. Į Londoną jis išskris sausio 5 dieną.

– Ten pasirašys sutartį ar tik bus stebimas?

– Turės patikti klubo treneriams.

– Kokios jo galimybės likti garsiajame klube?

– Tai priklauso tik nuo paties D. Kazlausko. "Arsenal"skautai žiūrėjo Donato žaidimo epizodus. Dabar anglai nori jį gyvą pamatyti. Galiu sakyti, kad "Arsenal" – vienas garsiausių pasaulio futbolo klubų. Taip paprastai žaidėją į jį nenusiųsi. Beje, D. Kazlausko geidžia ir prancūzų komanda. Tačiau esame sutarę, kad iš pradžių jis nuvyks į Angliją. Jei ten vaikinui nepavyks sukirsti rankomis, tuomet važiuos į Prancūziją.

– O dar yra futbolininkų, kuriais domisi užsienio ekipos?

Kazimieras Gnedojus, Andrius Bartkus, Marius Papšys, Mantas Galdikas. Sausio mėnesio stovykloje Turkijoje šiuos žaidėjus stebės jų norinčių klubų atstovai arba jie tuo laiku išvyks peržiūrai į kitas komandas. Pavyzdžiui, K. Gnedojumi domisi turkų komandos, todėl jį stebės per mūsų treniruotes. A. Bartkų, M. Galdiką gal reikės išleisti į Norvegiją.

Yra norima ir daugiau mūsų žaidėjų. Bet mes negalime jaunų žaidėjų atiduoti. O paminėti žaidėjai yra nusipelnę "Atlantui" ir, žiūrint iš žmogiškosios pusės, jie karjerai baigiantis galėtų užsidirbti kažkiek pinigų. Jei patyrę futbolininkai išvyks, savotišką šansą gaus jaunesni klaipėdiečiai. Tačiau, jei jie nepateisins vilčių stovyklose arba šalies čempionato pirmojoje pusėje, tada teks "Atlantą" stiprinti futbolininkais iš Rusijos komandų.

– Didele staigmena tapo žinia, kad į "Arsenal" futbolo akademiją pakviesti du jauni "Atlanto" žaidėjai Dovydas Virkšas ir Ričardas Šveikauskas.

– Juos abu stebėjo mano pažįstamas futbolo agentas, dešimt metų vadovavęs Prancūzijos "Saint-Etienne" futbolo klubo akademijai. Jam patiko vaikinai. Grįžęs papasakojo "Arsenal" klubo vyriausiajam treneriui Arsenui Wengerui. Žinomas strategas vertina mano kolegos nuomonę, todėl nusprendė iškviesti Dovydą ir Ričardą, kad galėtų pats pamatyti jaunuosius klaipėdiečius. Manau, D. Virkšas turėtų patikti "Arsenal" specialistams. Tai žaidėjas, kuris turi potencialo ateityje žaisti tokio lygio klube. Tiesa, netrokštu jo atiduoti anglams. Jei ne garsusis "Arsenal", į kitą klubą nesiųsčiau.

Dovydui geriau likti namie – žaisti pagrindinėje "Atlanto" komandoje, treniruotis su vyrais, nei važiuoti į Angliją. A. Wengeras labai gerai supranta jaunus vaikinus. Tikiuosi, kad jis D. Virkšui suteiks galimybę treniruotis su vyresniais. Apskritai noriu, kad jauni žaidėjai pradėtų žaisti Klaipėdoje. Manau, jog šiandien uostamiestyje yra visi geriausi jauni šalies žaidėjai. Noriu, kad Klaipėdoje būtų Lietuvos futbolo rytojus.

Apskritai mane neramina „Atlanto“ ir įvairių Lietuvos rinktinių santykiai. Kai atvykau dirbti Klaipėdon, į bet kokio amžiaus rinktinę nebuvo kviečiams nė vienas klaipėdietis. Per šiuos metus į jaunimo rinktines buvo pakviesta dešimt žaidėjai. Dar du – į nacionalinę. Tačiau ne visuomet teko džiaugtis iškvietimais. Kartais net piktino. LFF stebino, kad ji rinktinių stovyklas rengė ne per Europoje buvusias pertraukas – vadinamuosius „langus“. Nežinia, kodėl turiu išleisti žaidėją, pasirašyti kažkokius dokumentus. Kodėl aš juos turiu išleisti?

Manau, kai surinksime tą rezervinę komandą, perspektyviausi jaunuoliai bus pas mus, todėl federacija turėtų suprasti, kad su mumis turės normaliai bendradarbiauti. Pavyzdžiui, su treneriu Antanu Vingiliu mes gerai sutarėme, radome abiems pusėms priimtinų sprendimų. Skambino Arminas Narbekovas. Kontaktuojame. O štai su Igoriu Pankratjevu – ryšio nėra. Jis stebėjo „Atlantą“, tačiau nė karto nepriėjo. Aišku, tai jo reikalas. Tačiau nereikia užmiršti, kad pas mus bus daug jaunų žaidėjų, kurie bus kviečiami į rinktines.

Jei šį sezoną D. Virkšas, kuris bus potencialus Klaipėdos pagrindinės komandos žaidėjas, bus kviečiamas į savo amžiaus rinktinės stovyklą, kuri bus rengiama ne „lango“ metu, mes jo neišleisime. Praėjusiame sezone mes du kartus pralaimėjome Vilniaus „Žalgiriui“. Ir abu sykius nežaidė D.Kazlauskas. Jis buvo iškviestas į jaunimo komandos stovyklą. Pikta yra dėl to, kad saugas buvo pakviestas ne į rinktinės rungtynes, o tik į stovyklą. Kodėl mes turime pralaimėti? Mums trūko dviejų taškų. Ir dar LFF gąsdino, kad jei mes jo neišleisime – mus diskvalifikuos. Kodėl? Kur tai parašyta? Mes ateityje negalime to leisti. Turi būti stipresnė A lygos komandų asociacija. Reikia susėsti klubų vadovams ir spręsti bėdą dėl jaunų futbolininkų iškvietimų į rinktinę.