Tikina iš vėžių nebuvęs išmuštas

Nugaros traumą ilgai besigydžiusio Donato Motiejūno viražai anapus Atlanto buvo tokie painūs, kad ne vienam krepšinio mėgėjui net susisuko galva.

Vienas NBA klubas norėjo aukštaūgio, tačiau staiga apsigalvojo, kita ekipa jo ne itin pageidavo, bet vis tiek ilgai laikė už trumpo pavadžio.

Detektyvą priminusioje istorijoje buvo ir tyčia praleista medicininė apžiūra, ir prisistačius į rungtynes gautas nurodymas keliauti namo. Kol D. Motiejūnas sausį galiausiai atsidūrė Naujojo Orleano „Pelicans“ gretose, užminė savo gerbėjams ne vieną mįslę.

Kauniečio klajones po NBA sekė ir krepšiniui neabejingas L. Spalvis. Geriausias 2015 metų šalies futbolininkas turėjo daug laiko domėtis įvykiais sporto pasaulyje, kadangi pats gydėsi bjaurią traumą.

Praėjusią liepą vos debiutavusiam „Sporting“ ekipoje naujokui iš Lietuvos draugiškose rungtynėse plyšo kryžminiai kelio raiščiai ir meniskas.

Nuosprendis buvo neišvengiamas – operacija ir mėnesius truksianti reabilitacija. Pačioje praėjusių metų pabaigoje L. Spalvis trumpam šmėkštelėjo „Sporting“ treniruotėse, bet Portugalijos grandų vadovybė nutarė, kad lietuviui bus naudingiau įsibėgėti kitoje ekipoje, kurioje jis gautų daugiau progų pasireikšti. O tuomet ir prasidėjo keistenybės.

Sausį L. Spalvis keliavo į Lisabonos „Belenenses“ stovyklą, bet išbuvo joje tik dešimt dienų.

Vasarį tik penkias dienas truko ir puolėjo „stažuotė“ Trondheimo „Rosenborg“ (Norvegija) gretose, taip pat nebuvusi vaisinga.

Nieko nuostabaus, kad daugelis įžvelgė paralelių tarp D. Motiejūno ir L. Spalvio, bet pastarasis pagrindo tokiems palyginimams nemato.

Lukas Spalvis
„Mūsų situacijos tikrai nėra panašios. Aš, žinoma, tiksliai nežinau, kokia buvo jo padėtis, bet dėl savo sveikatos būklės esu šimtu procentų ramus.

Žinau problemą, žinau, kaip ją spręsti. Tai – tik laiko klausimas“, – interviu DELFI teigė „Sporting“ atstovas.

Klubas suklydo?

Kuomet „Belenenses“ nepraėjus nė dviem savaitėms grąžino L. Spalvį savo kaimynams, Portugalijos žiniasklaida paskelbė, kad lietuvis neįveikė medicininės apžiūros.

Pats futbolininkas teigia, kad jo nuoma „Belenenses“ ir „Rosenborg“ klubuose neįsigaliojo dėl skirtingų ir tarpusavyje nesusijusių priežasčių.

„Žiniasklaidai nutekėjo klaidinga informacija. Net juokas ėmė skaitant. Iš tikrųjų, Portugalijoje yra taisyklė, jog vienas klubas negali išsinuomoti iš kito klubo daugiau kaip trijų žaidėjų. „Belenenses“ buvo išnaudojusi visą kvotą, bet žiemą vienas žaidėjas grįžo į „Sporting“. Todėl jie iš pradžių galvojo, kad gali priimti mane į jo vietą. Tačiau paskui ėmė dvejoti, suabejojo, ar neužsitrauks kokių nors sankcijų. Todėl dėl šventos ramybės išsiuntė mane atgal. Pats kalbėjausi su klubo prezidentu, jis paaiškino visas aplinkybes. Trauma čia tikrai nebuvo niekuo dėta“, – tvirtino L. Spalvis.

„Sporting“ atsisakė parduoti

Netrukus L. Spalvis jau krovėsi šiltesnius drabužius kelionei į Trondheimą. Etatiniai Norvegijos čempionai Danijoje žibėjusiu lietuviu domėjosi taip smarkiai, kad net buvo pasiruošę įsigyti visas teises į puolėją.

„Rosenborg“ nuo pat pradžių norėjo išpirkti mane. Bet „Sporting“ į jokias kalbas nėjo, sakė, kad nesu parduodamas. Tuomet abu klubai ėmė ieškoti kito sprendimo, bet taip ir nesurado išeities, kuri būtų tenkinusi visas puses“, – pasakojo L. Spalvis.

Futbolininko koją patikrinę norvegų medikai nustatė, kad žaisti jis dar negali.

Viena vertus, tai nebuvo problema, nes sezonas Norvegijoje prasideda tik balandį. Iš kitos pusės, „Sporting“ ir „Rosenborg“ nesutarė, kas turėtų mokėti žaidėjui atlyginimą, kol jis užbaigs savo reabilitaciją.

Derybos truko ištisą mėnesį, kol skandinavai pranešė atsisakantys planų pasiskolinti L. Spalvį. O netrukus nusipirko kitą garsų futbolininką – Danijos rinktinės puolėją Nicklasą Bendtnerį, kartu užbaigdami spekuliacijas dėl galimo L. Spalvio norvegiško karjeros tęsinio.

„Zweimal“ (išvertus iš vokiečių kalbos – „dukart“) Danijoje pramintam lietuviui, ne sykį mušusiam po du įvarčius per rungtynes į „Aalborg“ varžovų vartus, dėl to šiek tiek apmaudu.

„Jų manymu, būčiau užtrukęs du mėnesius stiprindamas koją. Tada iškilo piniginiai klausimai, dėl kurių klubai iki galo nesutarė. Man ten būtų buvusi labai gera vieta atsigauti. Gal Norvegijos čempionatas nėra pats stipriausias, bet „Rosenborg“ yra labai aukšto lygio klubas, turintis daug sirgalių. Būčiau turėjęs pakankamai laiko pasiruošti vasarai, kadangi jiems buvau reikalingas pirmiausia ne nacionalinėms pirmenybėms, o Čempionų lygos atrankos varžyboms.

Mano kojai dar trūksta raumenų – tai vienintelė problema, kuri neleido iškart žaisti „Rosenborg“. Ką dabar padarysi, nesigraužiu. Dirbsiu, kad būčiau visiškai pasirengęs žaisti, o vasarą žiūrėsime, kas bus toliau. Jausčiau nerimą, jeigu kažkas blogai būtų mano keliui, bet dabar esu visiškai ramus“, – kalbėjo futbolininkas, kurio sutartis su „Sporting“ galios dar daugiau nei metus.

Lukas Spalvis

Patekti į komandą nebesitiki

Kuomet 2014 metais atstovaudamas „Aalborg“ lietuvis nusitraukė kairio kelio raiščius, į aikštę jis grįžo po septynių mėnesių.

Dešinės kojos traumą L. Spalvis gydosi ilgiau – mat šįkart plyšo ir meniskas.

Žaidėjas individualiai sportuoja užsienyje ir reguliariai lanko specialistus. Daugiausiai laiko jis praleidžia sporto salėje stiprindamas kojos raumenis.

„Atsikeli, pavalgai, pasitreniruoji ir eini miegoti – tas pats kiekvieną dieną. Kantriai dirbu ir laukiu, kol pasveiksiu. Šįsyk mano trauma buvo sudėtingesnė, todėl ir reabilitacija kitokia: pavyzdžiui, po pirmos operacijos su ramentais reikėjo vaikščioti dvi savaites, o šįkart – visą mėnesį.

Galiu pabrėžti, kad mano kelis sugijo labai gerai, operacija pavyko puikiai. Buvau ne pas vieną, ne pas du ir ne pas tris gydytojus, mane apžiūrėjo ir Berlyne. Visi patvirtino tą patį: man tik reikia sustiprinti kojos raumenis. Iš principo, aš jau dabar galėčiau žaisti, bet tuomet tikimybė raiščiams plyšti dar kartą būtų didesnė. Nematau priežasčių rizikuoti, geriau jau pabūsiu atsargus. Į aikštę tikrai spėsiu sugrįžti“, – arklius prilaiko L. Spalvis.

Pasak jo, paskutinė priešakyje likusi reabilitacijos atkarpa gali trukti nuo trijų iki šešių savaičių. Tuomet lietuvis keliaus į Lisaboną ir pasirodys „Sporting“ medikams bei treneriams.

Bet kokiu atveju, pavasaris jau bus įpusėjęs, ir trečią vietą Portugalijos čempionate šiuo metu užimantys Jorge Jesuso auklėtiniai kausis dėl kiekvieno taško gaudydami savo mirtinus priešus – Lisabonos „Benfica“ ir „Porto“.

Jorge Jesusas ir Zinedine'as Zidane'as

Tikėtis, kad L. Spalvis išstums iš starto sudėties rezultatyviausią pirmenybių futbolininką Basą Dostą, galėtų tik nepataisomi optimistai. Olandijos rinktinės puolėjas šiame sezone „Sporting“ oponentus jau nubaudė 18 įvarčių.

Pats L. Spalvis neslepia abejojantis ir dėl vietos ant ekipos atsarginių suolo.

„Žiūrint realistiškai, man šis sezonas baigėsi neprasidėjęs. Nebeturiu vilčių dar šį pavasarį patekti į pagrindinę komandą. Galbūt galėčiau išbėgti dešimčiai minučių, bet koks tikslas? Verčiau jau neskubėti, nerizikuoti ir ateinančią vasarą pradėti ruoštis kitam sezonui drauge su visais“, – svarstė snaiperis.

Arba paieškoti dar vieno nuomos varianto. Galbūt trečias kartas jau nemeluotų?

„Tiesą sakant, ieškoti net nereikia, tų variantų yra, – šyptelėjo L. Spalvis. – Pavyzdžiui, Švedijoje perėjimų langas dar atviras. Bet nenoriu pulti stačia galva bet kur. Kai būsiu absoliučiai sveikas, bus galima pagalvoti, ką daryti toliau. O kol kas turiu sutartį, esu „Sporting“ žaidėjas, ir tuo viskas pasakyta.“

„Wembley“ stadione – nebent tribūnoje

Nepaisant to, kad „Belenenses“ klube viešėjo netikėtai trumpai, L. Spalvis susipažino ne tik su dabartiniais komandos atstovais, bet ir su jos praeities įžymybėmis.

Nors, žinoma, Edgarą Jankauską jis pažinojo jau anksčiau, o ir žvaigžde „Belenenses“ gretose dabartinis Lietuvos rinktinės vairininkas tapti nespėjo – 2008 metais jis sužaidė tik penkis mačus atstovaudamas šalies sostinės ekipai.

Vis dėlto L. Spalvis įsitikino, kad Portugalijoje E. Jankauskas paliko ryškų pėdsaką – buvęs puolėjas 2002 metais rungtyniavo „Benfica“ klube, o 2003-2005 metais su „Porto“ tapo UEFA taurės ir Čempionų lygos nugalėtoju.

„Galiu patvirtinti, kad Portugalijos futbole jis žinomas žmogus, ir ne truputį. Visoje Lisabonoje užtenka pasakyti, kad esi lietuvis, ir jau girdi Jankausko pavardę“, – stebėjosi futbolininkas.

Edgaras Jankauskas

Sausį, kuomet L. Spalvis laiką leido „Belenenses“ stovykloje, pastarojoje apsilankė ir pats E. Jankauskas, trumpam užsukęs į Portugaliją.

Tada kalbėti apie nacionalinės rinktinės reikalus dar buvo anksti, o dabar L. Spalvis gerų žinių komandos treneriui neturi.

Į klausimą, ar galės padėti tautiečiams kovo 26 d. pasaulio čempionato atrankos rungtynėse Londone su Anglija, puolėjas atsako trumpai drūtai: „be šansų“.

Tiesa, „Wembley“ stadione jį galbūt pamatysime.

„Nežinau, kaip išeis, bet yra šiokia tokia galimybė, kad sėdėsiu tribūnoje. Bilietus jau esu nusipirkęs, tik nežinau, ar galėsiu atvykti. Būtų smagu su visais susimatyti ir palaikyti“, – sakė L. Spalvis.

Dėl traumos jis kol kas nesužaidė nė vienų oficialių rungtynių vadovaujant E. Jankauskui, bet stebėjo komandos startą planetos pirmenybių atrankoje per televizorių.

Nors viešnagė Slovakijoje (0:4) entuziazmą atšaldė, lygiosios su slovėnais (2:2) ir škotais (1:1) bei pergalė prieš Maltą (2:0) L. Spalviui paliko bendrą teigiamą įspūdį.

Prieš metus jis sukritikavo ankstesnį Lietuvos rinktinės strategą Igorį Pankratjevą dėl ambicijų stokos.

„Aš giliai tikiuosi, kad ateis diena, kai bandysime laimėti. Mes net nebandėme... Auga nebloga karta, reikia tik pakeisti požiūrį. Šiaip ar taip, blogiau jau būti negali“, – tuomet žodžių į vatą nevyniojo L. Spalvis.

Dabar vienas rinktinės lyderių teigia ir iš šono matantis, kad E. Jankauskas atnešė būtent tas permainas, kurių jis pats meldė praėjusiame atrankos cikle.

„Aš manau, kad komanda pasikeitė labai stipriai. E. Jankauskas įnešė pozityvo, pasitikėjimo savimi. Jis eliminavo baimės jausmą ir pakeitė mąstyseną: komanda dabar galvoja, kaip laimėti, o ne kaip neprisidaryti gėdos. Kiek žinau, tvarka rūbinėje ir treniruotėse liko panaši kaip ir anksčiau. Nepaisant to, E. Jankauskas net nieko ypatingo nedarydamas pakeitė labai daug“, – įsitikinęs L. Spalvis.

Atrankoje į praėjusį Europos čempionatą lietuviai per 10 susitikimų pelnė 7 įvarčius. Šiame cikle per 4 mačus rinktinė jau pasižymėjo 5 kartus, nors vertėsi be pagrindinio savo atakų ginklo.

Gal L. Spalvio įžvelgti pokyčiai bus dar ryškesni, kai jis pats išsilaižys žaizdas ir grįš į rikiuotę?

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės