aA
Likus vos savaitei iki „Formulės-1“ čempionato pradžios, pateikiame 2009 m. pirmenybių taisyklių naujovių santrauką. Šiemet lenktynėse permainų kaip niekada daug – nauja čempiono nustatymo tvarka, aerodinamikos ir padangų taisyklės bei technikos naujovės.
© AFP/Scanpix
Lenktynininkų čempionatas

Titulą šiemet pelnys sportininkas, per metus laimėjęs daugiausiai lenktynių. Jei du lenktynininkai metų pabaigoje surinks vienodą pergalių skaičių, čempionu taps daugiau taškų surinkęs pilotas. Likusios pozicijos pirmenybėse ir toliau bus nutatomos pagal pelnytų taškų skaičių.

Komandų čempionato – varžybų dėl Konstruktorių taurės – baigtį, kaip ir iki šiol, lems tik surinkti taškai.

KERS

Šiemet komandoms bus leidžiama, tačiau neprivaloma, naudoti Kinetinės energijos regeneracijos sistemas (KERS). Šis įtaisas suteikia galimybę panaudoti paprastai iššvaistomą kinetinę energiją, susidarančią stabdymo metu. Energija gali būti saugoma mechaniniame smagratyje (šį metodą pasirinko „Williams“ komanda) arba baterijoje (visų kitų ekipų sprendimas).

Lenktynininkas šia energija gali pasinaudoti nuspaudęs specialų mygtuką ant vairo. Įjungus šį režimą, suteikiama papildoma apie 80 AG galia kiek trumpesniam nei 7 sek. laikotarpiui per vieną ratą. Tokiu būdu galima laimėti kelias dešimtąsias sekundės dalis, tačiau privalumą gali nusverti papildomas įtaiso svoris, dėl ko inžinieriams gali kilti sunkumų tinkamai paskirstant balansavimui skirtą balastą bolido viduje.

Aerodinamika

Taisyklėmis šiemet bus gerokai sumažinta bolidų prispaudžiamoji jėga, o automobilių išvaizda taps gerokai atakesnė, nors iš pirmo žvilgsnio ir kiek keista, dėl pakeistų proporcijų.

Nuo šiol draudžiama ant bolido naudoti įvairiausius papildomus išsikišančius elementus, pavyzdžiui, šoninius skydelius, mažyčius sparnelius, kaminėlius, pelekėlius ir panašiai.

Siekiant padidinti galimybes vienam lenktynininkui sekti paskui kitą ir taip padidinti lenkimų skaičių, pakeistos priekinio ir galinio sparnų proporcijos bei reikalavimai difuzoriaus konstrukcijai.

Priekinis sparnas nuo šiol bus žemesnis, nuo kelio paviršiaus pakilęs vos 75 mm vietoje 150 mm iki šiol, bei platesnis, 1800 mm vietoje 1400 mm – tokio pat pločio, kaip ir visas bolidas. Be to, lenktynininkui bus suteikta proga du kartus per ratą pakeisti sparno elementų pasipriešinimo kampą šešių laipsnių diapazone.

Galinis sparnas bus 150 mm aukštesnis nei anksčiau, o jo viršutinė dalis bus tokiame pačiame aukštyje, kaip ir variklio dangtis. Be to, jis bus gerokai siauresnis, 750 mm vietoje 1000 mm iki šiol.

Bolido gale esantis difuzorius taisyklėmis pastumtas labiau į galą ir turės prasidėti ties galine ašimi, kai anksčiau būdavo dar prieš ją. Be to, jis bus ilgesnis ir aukštesnis. Taip siekiama sumažinti difuzoriaus sukuriamą prispaudžiamąją jėgą.

Padangos

Šiemet „Formulėje-1“ ir vėl bus leidžiama naudoti lygaus paviršiaus („slick“ tipo) padangas. Prieš tai 10 metų lenktynėse buvo važiuojama padangomis su grioveliais. Šia naujove norima padidinti mechaninio sukibimo įtaką, lyginant su aerodinamikos sukuriama prispaudžiamąja galia. Panaikinus griovelius, sukibimas pagerės apie 20 proc., tačiau iš to gaunama nauda bus nusverta apribojus prispaudžiamąją galią. Dėl to turėtų sumažėti greitis nedidelio radiuso posūkiuose, o lėtai įveikiamuose išlikti panašus į ankstesnį lygį.

Sportininkai varžybų metu ir toliau galės rinktis iš dviejų padangų rūšių bei lenktynių metų turės panaudoti abi – tiek vieną, tiek kitą. Tiesa, šiemet minkštesnės sudėties padangos bus žymimos ne baltu grioveliu, o žalia sienele.

Varikliai

Variklio sūkių ribotuvas šiemet bus užfiksuotas ties 18 tūkst. aps./min. riba, kai pernai šis apribojimas siekė 19 tūkst. aps./min. Lenktynininkas per sezoną galės panaudoti tik 8 motorus, o komandos bandymams papildomai galės panaudoti tik 4 agregatus. Sportininkui viršijus numatytą ribą, kiekvieno papildomo variklio panaudojimo atveju jam bus skiriama starto dešimčia vietų žemiau iškovotosios bauda.

Variklius ir toliau uždrausta tobulinti, tačiau siekiant suvienodinti jų galią, vienam iš agregatų gamintojų, „Renault“, žiemą buvo suteikta proga modifikuoti savo motorą.

Bandymai

Šiemet bandymai leidžiami tik prieš sezoną. Likus savaitei iki pirmenybių pradžios, treniruotės draudžiamos iki pat metų pabaigos. Be to, komandoms jų metu leidžiama nuvažiuoti ne daugiau kaip po 15 tūkst. km.

Tiesa, komandoms po paskutinių sezono lenktynių iki gruodžio 31 d. bus leidžiama surengti tris vienos dienos trukmės bandymų sesijas, kuriose ekipos galės naudoti pilotų, per pastaruosius 2 metus dalyvavusių ne daugiau kaip 2 „Formulės-1“ lenktynėse ar bandžiusių bolidą ne daugiau kaip 4 dienas, paslaugomis.

Apriboti aerodinamikos bandymai važiuojant tiesia linija arba pastoviu radiusu. Nuo šiol tokias treniruotes, kurios iki šiol paprastai buvo organizuojamos aerodromuose, bus leidžiama atlikti tik federacijos patvirtintose vietose ir ne daugiau kaip 8 dienas per metus.

Saugos automobilio tvarka

Nuo šiol, į trasą išvažiavus saugos automobiliui, įvažiavimas į techninio aptarnavimo zoną nebebus uždaromas, tačiau lenktynininkai iki jos turės važiuoti saugiu greičiu, iki boksų užtrukdami ne trumpesnį, nei liepta, laiko tarpą. Kontrolei bus naudojama GPS vietos nustatymo sistema bei bolidų elektronika. Jei pilotas į boksus atvažiuos per trumpesnį, nei jam buvo liepta, laiką, jis bus nubaustas.

Iki šiol, į trasą pasiuntus saugos automobilį, techninio aptarnavimo zona būdavo iškart uždaroma tol, kol už šio neišsirikiuodavo visi bolidai. Dėl to nukentėdavo tie lenktynininkai, kurie tiesiog privalėdavo apsilankyti boksuose dėl besibaigiančio kuro.

Daugiau informacijos ieškokite _dct({a:21065735});

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

F-1

Į F1 grįžta legendinė Nyderlandų trasa, menanti Villeneuve'o ratą su trimis padangomis

Po 35 metų pertraukos – 2020-aisiais – „Formulės 1“ bolidai skries Nyderlandų trasos...

Gražus Hamiltono poelgis – labai sunkiai sergančiam berniukui atsiuntė F-1 bolidą (3)

„Formulės-1“ lenktynių žvaigždė Lewisas Hamiltonas ir „Mercedes“ komanda pradžiugino...

Ispanijoje – Hamiltono pergalė ir penktasis „Mercedes“ dublis (3)

Ispanijoje vykusiose lenktynėse triumfavo „Mercedes“ pilotas Lewisas Hamiltonas , už savęs...

Ispanijos GP kvalifikacijoje greičiausias – Hamiltoną pranokęs Bottas  trečias – Vettelis (3)

Ispanijoje, Barselonos trasoje, vykusioje F-1 kvalifikacijoje be didesnio vargo varžovus pranoko ir...

Barselonos pirmoje treniruotėje greičiausias – klaidų neišvengęs „Mercedes“ pilotas Bottas

Pirmoje penktadienio treniruotėje Barselonos trasoje greičiausias buvo „Mercedes“ atstovas...

Top naujienos

Vilniečių pora gyvenimą mieste išmainė į kaimą: melžti ožkas ir pjauti vištas mokosi iš „Youtube“ (85)

Jauna vilniečių pora prieš beveik metus pabėgo iš miesto šurmulio ir vidinę ramybę atrado...

Ruso vairuotojo dukra griebėsi stulbinamų triukų Niujorko turtingiausiems apmauti: nesigailiu (108)

Prisiekusieji nusprendė, kad Anna Sorokin kalta – ji apgaule išviliojo iš viešbučių,...

Šių metų „Eurovizijos“ nugalėtojas Duncanas Laurence – apie seksualinę orientaciją, svarbią žinutę ir svajones (429)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Tel Avive (Izraelis) „Eurovizijos“ estafetė perduota...

Lietuvos balsai „Eurovizijoje“ pasiskirstė nevieningai: komisijos nuomonė stipriai prasilenkė su žiūrovų (31)

Kaip ir kasmet praūžus didžiajai „ Eurovizijai “ Europa pradeda skaičiuoti balus. Lietuva...

Paviešinti „Eurovizijos“ balsavimo rezultatai: Jurijų Veklenko nuo finalo skyrė tik vienas balas (109)

Šeštadienio vakarą paaiškėjo, jog kitąmet „Eurovizija“ vyks Olandijoje. Tel Avivo...

Maniakas, dėl kurio gyvenimas Panevėžyje sustojo: žmonės bijojo išeiti į darbą, mokyklos nutraukė pamokas (21)

Kai žudikas maniakas Edmundas Svotas teismo salėje išgirdo griežčiausią teismo nuosprendį, jam...

„Eurovizijos“ estafetė perduota Olandijai (979)

Šeštadienio, gegužės 18-osios, vakaras tapo lemtingu Olandijos atstovui Duncanui Laurence. Dainą...

Per žingsnį nuo finalo: „Warriors“ pastatė „Blazers“ ties prarajos riba

Stephenas Curry pelnė 36 taškus, Draymondas Greenas pridėjo septintąjį karjeros trigubą...

Košmaras Ukmergėje: kaimynų tualeto turinys atsiduria bendruose šiukšlių konteineriuose (1)

Nuolatos girtaujantys, triukšmaujantys, landyne savo namus bei kiemą pavertę kaimynai – kai...

Kokiu atstumu susodinti svogūnus

Sodinant svogūnus svarbu palikti tarp jų tinkamą atstumą. Jei pasistengsite tai padaryti, augalų...