Iš anksto pasmerkta „mirtininkų“ F grupėje laikyta Vengrija trečiadienį buvo per plauką nuo sensacijos, kuri būtų užtrenkusi vokiečiams duris į atkrintamąsias varžybas.

Pirmame kėlinyje gavę pirmą dūrį, antrajame šeimininkai išlygino rezultatą, bet įsigudrino vos per keliolika sekundžių praleisti dar vieną įvartį.

Galiausiai po keitimo pasirodęs Leonas Goretzka išplėšė gelbėjimosi ratu tapusias lygiąsias 2:2 (0:1).

Vokiečiai finišavo antroje F grupės vietoje ir jau aštuntfinalyje susigrums su principiniais varžovais anglais.

Vengrija F grupėje liko paskutinė ir pasirodymą baigė. Lentelės viršūnę okupavo Prancūzija, o titulą ginanti Portugalija į atkrintamąsias varžybas žengė tik kaip viena geriausių trečiąsias vietas grupėse užėmusių ekipų.

Rungtynės

Prieš mačą kilo skandalas UEFA neleidus apšviesti „Allianz“ arenos vaivorykštės spalvomis – vokiečiai norėjo taip atkreipti dėmesį į LGBT bendruomenės problemas Vengrijoje. UEFA replikavo, jog politiniams simboliams stadionuose ne vieta.

Ši tema neliko pamiršta. Komandoms išsirikiavus aikštėje ir klausantis Vengrijos himno ant vejos pasirodė protestuotojas su LGBT vėliava, kuria spėjo pamojuoti prieš svečių ekipos futbolininkus. Pastarieji į pašalinį nereagavo, užtat apsaugos darbuotojų reakcija buvo greita.

Nors vaivorykštė Miunchene nenušvito, buvo kitokių meteorologinių reiškinių. Dvikova Bavarijos sostinėje prasidėjo panašiu oru, koks artėjant Joninių nakčiai škvalu atūžė į Lietuvą: liūtimi ir dangų raižančiais žaibais.

Jau pirmomis minutėmis svečių vartininko Peterio Gulacsi budrumą patikrino Joshua Kimmichas.

Bet 11-ą min. stadionas pritilo apramintas netikėtos Vengrijos kontratakos. Jos smaigalyje Rolandas Sallai tiksliu perdavimu surado komandos kapitoną Adamą Szalai, kuris šaltakraujiškai smūgiu galva įveikė vartininką Manuelį Neuerį.

Šeimininkai atsakė galingu Mattso Hummelso smūgiu galva, kurį „sugėrė“ vengrų vartų skersinis.

Nors turėjo ryškią teritorinę persvarą ir dominavo kitose statistikos kategorijose, vokiečiai iki pertraukos daugiau niekuo pernelyg nenustebino drausmingos vengrų gynybos.

Pastarieji bent jau pirmame kėlinyje dar kartą demonstravo buvę be reikalo iš anksto nurašomi į F grupės nuostolius.

Nors trauktis Vokietijai nebebuvo kur, draskyti vengrų gynybos iškart po pertraukos J. Lowo auklėtiniai irgi nepradėjo.

Ir sužaidus valandą pozicinis vokiečių žaidimas vis dar buvo bedantis – grėsmingiau kontratakuoti sekėsi vengrams.

O tuomet aikštėje pradėjo dėtis neįtikėtini dalykai.

Iš pradžių P. Gulacsi suklydo palikdamas vartus – pirmas kamuolį galva pasiekė M. Hummelsas, kuris numetė kamuolį arčiau tuščių vartų Kai Havertzui. Šiam beliko sugrūsti kamuolį į tinklą.

Po akimirkos įvarčio autorius buvo pakeistas – J. Lowas jau anksčiau buvo paruošęs šį keitimą.

O vengrams pradėjus žaidimą iš aikštės vidurio, užteko penkių perdavimų, kad svečiai vėl atsidurtų priekyje. Paprastą, bet efektyvią kombinaciją užbaigė Andrasas Schaferis.

Bręstančiai sensacijai sutrukdyti mėgino Toni Kroosas, bet jo smūgiuotas kamuolys lėkė šalia virpsto.

Kas nepavyko pagrindiniams žaidėjams, tą padarė atsarginis. 84-ą min. Miuncheno „Bayern“ saugas Leonas Goretzka smūgiu į vartų kampą nepaliko vilčių P. Gulacsi.

26-erių rungtynių didvyris paskutinį ir lemiamą grupių etapo įvartį pelnė ant vejos pabėgiojęs mažiau nei pusvalandį. Triumfuodamas jis prieš vengrų aistruolių tribūną iš pirštų sudėjo širdelę, taip vėl primindamas vaivorykštės temą.

Įdomu, kad visą svarbiausią mačo ataką sukonstravo atsarginiai: ją pradėjo Jamalas Musiala, sudalyvavo ir Timo Werneris.

Jei ne L. Goretzka, rungtynėmis Miunchene būtų pasibaigusi ilga J. Lowo era Vokietijos rinktinėje. Po Europos pirmenybių 2014-ųjų planetos čempionas pareigas perleis Hansi Flickui.

Rezultatas

Vokietija 2 – 2 Vengrija

11' [0 – 1] Adamas Szalai

66' [1 – 1] Kai Havertzas

68' [1 – 2] Andrasas Schaferis

84' [2 – 2] Leonas Goretzka

Situacija ir sudėtys

J. Lowo kariauna per du turus nebuvo spėjusi užsitikrinti vietos aštuntfinalyje, grupės autsaideriai vengrai taip pat turėjo galimybių pateikti sensaciją ir eliminuoti kuriuos nors iš „mirtininkų“ kameros sunkiasvorių.

Tiesa, italo Marco Rossi auklėtinius būtų gelbėjusi tik pergalė.

J. Lowas starto sudėtyje atliko vieną priverstinę korekciją: traumuotą Thomasą Mullerį pakeitė kitas Miuncheno „Bayern“ krašto puolėjas Leroy Sane.

M. Rossi pasirinko lygiai tuos pačius žaidėjus kaip ir praėjusiame ture.

Triskart žemyno čempionė Vokietija dviejuose pastaruosiuose turnyruose nukeliavo iki pusfinalio.

2016-aisiais po ilgos pertraukos tarp elito grįžusi Vengrija tuomet pasirodymą baigė aštuntfinalyje.

Per visą istoriją komandų keliai buvo susikryžiavę 35 kartus: 13 pergalių į taupyklę įsidėjo vokiečiai, 11 – vengrai, 11 kartų nugalėtojai nebuvo išaiškinti.

Oficialias rungtynes ekipos pastarąjį sykį žaidė dar 1954 metų pasaulio čempionate.

FIFA reitinge Vokietija klasifikuojama 12-a, Vengrija – 37-a.

Prieš tai F grupėje vokiečiai pralaimėjo prancūzams (0:1), bet įveikė portugalus (4:2).

Vengrija nusileido Portugalijai 0:3, tačiau išplėšė tašką iš Prancūzijos (1:1).

Europos pirmenybių aštuntfinaliai bus žaidžiami birželio 26-29 dienomis.

Aštuntfinalių poros:

Velsas – Danija (birželio 26 d., Amsterdamas)

Italija – Austrija (birželio 26 d., Londonas)

Nyderlandai – Čekija (birželio 27 d., Budapeštas)

Belgija – Portugalija (birželio 27 d., Sevilija)

Kroatija – Ispanija (birželio 28 d., Kopenhaga)

Prancūzija – Šveicarija (birželio 28 d., Bukareštas)

Anglija – Vokietija (birželio 29 d., Londonas)

Švedija – Ukraina (birželio 29 d., Glazgas)

Dėl pandemijos metams atidėtas didžiausias Europos futbolo renginys pirmą kartą apima net 11 skirtingų šalių miestų. Turnyrą antrą sykį istorijoje pradėjo 24 rinktinės, o titulą gina Portugalijos atstovai.

Į atkrintamąsias varžybas iškopė po dvi geriausias kiekvienos grupės komandas bei dar keturios iš šešių, užėmusių trečias vietas pogrupiuose.

Lygiai mėnesį truksiančio turnyro nugalėtojai paaiškės finale Londono „Wembley“ stadione liepos 11 dieną.

Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (221)