Šis, T1+ klasei priskiriamas lenktyninis automobilis bus vienas iš keturių startuosiančių 2023-ųjų metų Dakare, o anot V. Žalos, tai, jog automobilis yra identiškas technikai, kurią vairuoja gamyklinių komandų pilotai – kardinaliai keičia konkurencines sąlygas Dakare.

„Pirmą kartą per visą savo 12 metų karjerą automobilių sporte startuosime automobiliu, kuris bus identiškas gamyklinės komandos pilotų vairuojamai technikai. Tai kardinaliai keičia konkurencines sąlygas. Nesakau, kad mes iš karto pradėsime visus lenkti, bet pagaliau turime idealias sąlygas siekti geresnio rezultato“, – galimybes vertino lenktynininkas.

Keisti automobilį nusprendė po 2022-ųjų Dakaro

V. Žala dar vasaros pradžioje pasakojo, kad sprendimas parduoti „Mažylį“ buvo priimtas jau po 2022-ųjų Dakaro finišo. Siekiant suteikti daugiau galimybių potencialiems pirkėjams apžiūrėti ir išbandyti automobilį buvo nuspręsta jį transportuoti į Portugaliją, mat šioje šalyje ralio reidai yra itin populiari automobilių sporto šaka, pritraukianti minias žiūrovų.

Komandos pilotas teigė, kad Portugalijoje automobilį pasitiko komandos šturmanas Paulo Fiuza, kuris taip pat pasirūpino ir tinkama laikymo vieta. Su juo V. Žala iš karto aptarė potencialius pirkėjus, kuriems galėtų pasiūlyti sportinį visureigį. Gegužės mėnesį lenktynininkas pats buvo nuvykęs į Portugaliją. Ten vykusių testų metu bendravo su automobiliu susidomėjusiais sportininkais, kurių vienas, po bandymų, nutarė automobilį įsigyti.

„Teltonika Racing“ naujo automobilio pradėjo ieškoti jau kovo mėnesį. Nors, anot komandos, buvo vertinami visi siūlomi variantai, V. Žalai didžiausią įspūdį paliko Dubajuje vykę trumpi 10 km testai su „Prodrive Hunter“.

„Tai visiškai kitoks automobilis. Jo galimybės iš esmės skiriasi nuo T1 modelio, kuriuo startavome šiais metais. Jau bandymų metu pajutau, kad šis automobilis yra gerokai geriau nei tai, su kuo teko važiuoti iki šiol. Pagrindinis skirtumas yra didesni 37 colių ratai ir 25 proc. ilgesnė pakabos eiga. Abu šie techniniai parametrai leidžia gerokai greičiau važiuoti bekele, kadangi sklandžiau sugeriami stiprūs smūgiai“, – dėsto sportininkas.

Ant 17 colių skersmens ratlankių montuojamos didžiulės 37 colių padangos taip pat užtikrina geresnį pravažumą ir sumažina prakirtimų riziką. Saudo Arabijoje akmeningas trasos atkarpas dažnai keičia smėlio ir kopų ruožai, todėl didesnių padangų naudojimas turi privalumų – ekipažui nereikia koreguoti padangų slėgio trasoje, galima agresyviau važiuoti per akmenis.

V. Žalai įspūdį paliko ir „Prodrive Hunter“ visureigyje montuojamas 3,5 litro V6 tipo benzininis variklis su dviem turbokompresoriais. Turbininius benzinu varomus motorus Dakare leidžiama naudoti nuo 2022 metų. Tuo netruko pasinaudoti dauguma komandų, kadangi ženkliai patobulėję benzininiai varikliai su turbinomis pagal sukimo momentą mažai nusileidžia dyzeliniams ir tuo pat metu išvysto didesnę galią.

Į „Prodrive Hunter“ baką Dakaro ralio maratone bus pilami specialūs degalai. Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi kompanija „Coryton“ juos gamina iš medienos ir žemdirbystės sektorių atliekų, kurios sudaro 80 proc. reikalingų žaliavų. Specialistų vertinimu, tokie degalai leidžia iki 80 proc. sumažinti anglies dvideginio emisijas.

„Ilgą laiką automobilių sporte tvarumo tema buvo ignoruojama, tačiau dabar renkantis techniką tai yra labai svarbus aspektas. Dakaro organizatoriai priėmė tvirtą strategiją, pagal kurią bus palaipsniui pereinama prie alternatyvios energijos. Nuo 2026 metų visi prioritetiniai pilotai turės vairuoti itin žemos emisijos automobilius“, – apie progresą kalbėjo V. Žala.

Kalbėdamas apie 2023-ųjų Dakarą V. Žala teigė, kad tai bus ilgiausias Dakaras nuo 2014-ųjų. Tiesa, šis Dakaras atneš ir naujovių. Anot lenktynininko, viena naujovių – veidrodinės trasos. Tai reiškia, kad kai kurie ekipažai gaus skirtingas kelio knygas, kuriose trasos gali kirstis, tačiau kelio taškai bus skirtingose vietose. Negana to T1 ir T2 klasėms naikinama neutralizacijos zona, o tai, anot lenktynininko, kelia nerimą, mat sportiniu tempu įveikti 500 kilometrų be jokio sustojimo yra nemenkas iššūkis.

V. Žala teigė, kad kol kas išlieka neišspręstas šturmano klausimas, mat Paulo Fiuza vis dar turi galiojančią sutartį su kita komanda, tačiau lenktynininkas teigė, kad dės visas pastangas, jog su P. Fiuza galėtų startuoti ir 2023-ųjų Dakare.

Techninis palaikymas ir vizija

Nuomotą automobilį aptarnaus „Prodrive“ technikai, prie kurių prisijungs ne vienerius metus Dakaro ralio maratone V. Žalą lydėjęs Romas Žalnierukynas.

Tiesa, šturmano klausimas kol kas lieka neišspręstas, kadangi iki šiol lenktynininkui Dakare talkinęs portugalas Paulo Fiuza turi galiojančią sutartį su kito gamintojo komanda. Kas „Teltonika Racing“ ekipaže užims šturmano vietą, paaiškės rudenį.

„Teltonikos“ įmonių grupės vadovas ir įkūrėjas Arvydas Paukštys dar po praėjusio Dakaro manęs be užuolankų paklausė, ko reikia „Teltonika Racing“ komandai siekiant geresnių rezultatų. Tokį klausimą ne dažnai užduoda net ir didžiausi partneriai – Arvydas turi gerą intuiciją ir ilgalaikę viziją bei jomis vadovaujasi ne tik plėtodamas savo verslą. Mūsų partnerystei jis taiko tuos pačius principus – jei lenktynėse reprezentuojame „Teltonika“, irgi turime siekti geriausio rezultato“, – kalba V. Žala.

V. Žala pažymi, kad „Prodrive“ gebėjimas greitai prisitaikyti prie reikšmingų Dakaro techninio reglamento pakeitimų turi panašumų su „Teltonikos“ galimybėmis sparčiai reaguoti į pokyčius pasaulinėje verslo aplinkoje. Prieš 2022 metų startą gamintojai turėjo per pusmetį paruošti naujus T1+ klasės automobilius, o „Prodrive“ tai padarė itin sėkmingai ir Dakare finišavo 2 vietoje.

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios „Prodrive“ kompanijos patirtis automobilių sporte siekia 30 metų. Apsilankęs pagrindiniame įmonės komplekse V. Žala nustebo, kad veiklos apimtimis ši komanda veikia itin aukštame lygyje. Dauguma su automobilių sportu susijusių gamybinių ir projektavimo užduočių atliekamos kompanijos viduje – nuo kėbulų montavimo iki variklių testavimo.

„Tai sudaro geresnes galimybes techniką sparčiai tobulinti ir užtikrinti patikimumą. Dakare tai taip pat buvo labai pastebima, kadangi jau antraisiais metais „Prodrive“ ekipažas bendroje automobilių įskaitoje užėmė antrąją vietą“, – komentavo lenktynininkas.

Sėkmingai padidinti biudžetą komandai padėjo ir tvirtas partnerių palaikymas. Jau šeštus metus komandą remia „Šiaulių bankas“, kurie lizingo būdu finansavo ir anksčiau naudotus Dakaro automobilius. V. Žala džiaugiasi, kad antriems metams sutartį pratęsė ir „Husqvarna“, su kuria sieja ne tik partnerystė, bet ir prekės ženklo nostalgija – su „Husqvarna“ traktoriuku dar vaikystėje prižiūrėdavo tėvų pievą. Įgūdžių tobulinimui su „Škoda“ atstovų palaikymu ir toliau numatyta klasikinio ralio programa su „Škoda Fabia Rally2 Evo“ ralio automobiliu. Reikšmingas buvo ir RNDV įmonių grupės prisijungimas, kurie padėjo užbaigti biudžeto formavimą likus savaitei iki komandos automobilio pristatymo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės