aA
Penktadienį Pietų Korėjoje suliepsnojo olimpinė ugnis: prasidėjo 23-ios žiemos olimpinės žaidynės. Viso pasaulio sporto mėgėjų dėmesį prikaustė atidarymo ceremonija Pjongčango olimpiniame stadione, kuriame garbės ratą žygiavo ir Lietuvos delegacija.
Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija
© DELFI montažas / Scanpix

Ceremonijos meninę programą kūrė prodiuseriai ir režisieriai Yang Jung Woongas bei Song Seung Whanas. Pasirodyme dalyvavo apie 2 tūkst. atlikėjų ir statistų, pasitelkusių įspūdingas mitologinių gyvūnų dekoracijas ir modernias technologijas. Penkių vietos vaikų nuotykius korėjietiškoje žiemos pasakoje nupiešusios programos leitmotyvai buvo taika ir šalies pasididžiavimas – mokslo pažanga.

Renginys vyko specialiai žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijoms pastatytame olimpiniame stadione, turinčiame 35 tūkst. vietų. Sporto varžybos čia rengiamos nebus, po olimpiados areną ketinama nugriauti.

Žiūrovai išvydo tradicinį atletų paradą, kuriame Lietuvos delegacija pasirodė neįprastai anksti. Dėl korėjietiškos abėcėlės ypatumų lietuviai garbės ratą suko 15-i. Trispalvę nešė biatlonininkas Tomas Kaukėnas. Atidaryme nusprendė dalyvauti visi Lietuvos sportininkai, išskyrus veteranę Dianą Rasimovičiūtę. Penktose žaidynėse per karjerą dalyvausianti biatlonininkė, kuriai mėnesio pabaigoje sukaks 34-eri, pirmoji iš lietuvių pradės olimpinį pasirodymą – šeštadienį jos ir debiutantės Natalijos Kočerginos laukia 7,5 km sprinto rungtis.

Tarp ceremoniją stebėjusių aukšto rango svečių tribūnose buvo ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Lietuvai Pjongčange atstovaus devyni sportininkai: keturi biatlonininkai, trys slidininkai ir du kalnų slidininkai.

Kiek daugiau nei dvi savaites truksiančiose žaidynėse iš viso dalyvaus beveik 3 tūkst. atletų iš 92 šalių, kurie varžysis dėl 102 medalių komplektų 15-oje sporto šakų.

Žiemos olimpiadoje pirmą kartą pasirodys Kosovas, Ekvadoras, Eritrėja, Nigerija, Malaizija ir Singapūras.

Pjongčango olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija
Suliepsnojus fakelui, danguje virš olimpinio stadiono pražydo margaspalviai fejerverkai, reiškiantys, kad Pjongčango olimpinės žaidynės oficialiai atidarytos!
Beliko ceremonijos desertas: įžiebti olimpinę ugnį. Ši išskirtinė garbė atiteko 27-erių Vankuverio olimpinei čempionei, dailiojo čiuožimo atstovei Yunai Kim. https://twitter.com/globalnews/status/961953683297759234
Skambant olimpiniam himnui stadione greta šeimininkų suplevėsavo ir vėliava su penkiais olimpiniais žiedais. Žaidynių dalyvių, trenerių ir teisėjų vardu iškilmingai duotos priesaikos laikytis garbingo žaidimo principų bei Olimpinės chartijos.
Lazerių ir kitų technologijų spektaklio kulminaciją sekė olimpiniame protokole įtvirtintos procedūros. Sveikinimo žodį tarė Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) prezidentas Thomasas Bachas, o Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas paskelbė apie žaidynių atidarymą. Stadione skambant Johno Lennono dainai „Imagine“ užsižiebė tūkstančiai žvakių, suformavusių taikos balandžio kontūrus. https://twitter.com/donnamct/status/961944990367666176
Atidarymo ceremoniją tęsė meninė programa, suderinusi penkių vaikų svajones ir mokslo pažangą. Užaugę jie prisidės prie to, kuo šiuo metu labiausiai didžiuojasi Pietų Korėja: taps informacinių technologijų specialistais. https://twitter.com/TobyonTV/status/961940761569873921
Tautų paradą užbaigė olimpiados šeimininkai, žygiavę koja kojon su savo šiauriniais kaimynais ir kartu nešę suvienytą Korėją reprezentuojančią vėliavą. Politinis motyvas traukė akį ir akylai saugomoje stadiono tribūnoje. Svarbiausia viešnia iš Šiaurės Korėjos – aukščiausiojo vado Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong – prieš ceremoniją spaudė ranką Pietų Korėjos prezidentui Moon Jae-inui, o labai svarbių asmenų ložėje sėdėjo vos už kelių kėdžių nuo JAV viceprezidento Mike'o Pence'o. https://twitter.com/TheAPJournalist/status/961938167694848000
Publikos simpatijas užkariavo vienintelis Tongos atstovas Pita Taufatofua. Vos per metus slidinėti išmokęs buvęs tekvondo kovotojas savo šalies vėliavą išnešė pusnuogis, nepaisydamas žvarbaus vakaro ir sparčiai krentančios neigiamos temperatūros Pjongčange. https://twitter.com/Sammy8a/status/961934928433893382
Stadione pasirodė savanorės laikoma olimpinė vėliava. Paskui ją žengė 169 „olimpiniai atletai iš Rusijos“ – taip oficialiai Pjongčange vadinami rusai, sulaukę sankcijų dėl dopingo skandalo ir nekonkuruosiantys valstybių įskaitoje.https://twitter.com/SNParshukov/status/961932292435230720
Paskutinieji iš Baltijos valstybių savo vėliavą pasauliui parodė estai: ją savo rankose nešė čiuožėja Saskia Alusalu.
Triukšmingomis ovacijomis olimpiniame stadione sutikta didžiausia žaidynių delegacija – JAV. Vėliavnešės pareigas atliko bobslėjininkė Erin Hamlin.
Į priekį praleidę kaimynus latvius, 15-i pasirodė lietuviai: kartu su aštuoniais atletais, panorusiais dalyvauti atidaryme, žygiavo ir septyni loteriją laimėję delegacijos atstovai. Lietuvos vėliavą nešė biatlonininkas Tomas Kaukėnas.
Negausi olimpinių žaidynių pradininkės Graikijos delegacija, susidedanti iš keturių sportininkų, tradiciškai pradėjo sportininkų paradą, pirma apsukdama garbės ratą olimpiniame stadione. https://twitter.com/IIHFHockey/status/961926475296342017
Po pirmosios meninės programos dalies į stadioną aštuoni Pietų Korėjos atletai įnešė šalies vėliavą, o vaikų choras sugiedojo valstybės himną.
Paskui tigrą į olimpinį stadioną žengė kiti mitologiniai Korėjos gyvūnai: vėžlys, elnias, paukščiai. https://twitter.com/Europa_PPR/status/961923171732606976
Olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija prasidėjo penkių vietinių vaikų, kurie bus pagrindiniai meninės programos herojai, susitikimu su baltuoju tigru Soohorangu. Pastarasis pasirinktas žaidynių talismanu, o jo vardas sudarytas iš keleto korėjiečiams svarbių žodžių. Žodis „sooho“ į lietuvių kalbą verčiamas kaip „apsauga“ ir simbolizuoja visų olimpinėse žaidynėse dalyvausiančių atletų, svečių ir žiūrovų saugumą. Skiemuo „rang“ paimtas iš tigrą reiškiančio žodžio „ho-rang-i“. Be to, skiemuo „rang“ yra ir folklorinės Gangwong provincijos muzikos Jeongseong Airirang pavadinime. https://twitter.com/CBCOlympics/status/961919936913227776

Žiemos žaidynių šeimininke Pietų Korėjai pavyko tapti trečiu bandymu: prieš tai ji nesėkmingai siekė teisės organizuoti 2010 ir 2014 metų olimpiadas. Tiesa, Pietų Korėjoje jau vyko vasaros žaidynės – jas 1988 metais priėmė valstybės sostinė Seulas.

Šįsyk dėl medalių bus rungiamasi kalnuotoje Pjongčango apskrityje, esančioje šalies šiaurėje, vos už 80 kilometrų nuo akylai saugomos sienos, prieš daugiau nei pusę amžiaus padalinusios Korėjos pusiasalį neperžengiamomis barikadomis.

Po 1950-1953 metų pilietinio karo šiaurinėje pusiasalio dalyje įsitvirtinusi komunistinė diktatūra, aktyviai kurianti branduolinį ginklą ir jį gabenti galinčias balistines raketas, prieš žaidynes kėlė dvejonių dėl olimpiados dalyvių ir svečių saugumo.

Tačiau praėjusį mėnesį diplomatams pavyko išnaudoti olimpines žaidynes kaip progą bent trumpam atšildyti senų priešininkų santykius. Šiaurės Korėjos sportininkai ne tik dalyvaus olimpiadoje, bet ir per jos atidarymą žygiuos kartu su savo kaimynais iš Pietų Korėjos. Be to, jungtinė komanda dalyvaus moterų ledo ritulio turnyre.

Kita kontroversija, kaip ir 2016-aisiais prieš Rio de Žaneiro vasaros žaidynes, kilo dėl Rusijos dopingo skandalo.

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) praėjusį gruodį suspendavo Rusijos olimpinį komitetą ir formaliai diskvalifikavo visą 2014 metų Sočio žaidynių nugalėtojų rinktinę. Dalyvauti Pjongčango olimpiadoje leista tik 169 Rusijos atletams, kurie specialiai IOC komisijai nesukėlė jokių abejonių dėl sukčiavimo. Pastarieji varžysis kaip neutralūs atletai: iškovojus auksą, į viršų kils IOC vėliava ir skambės olimpinis himnas, Rusija nefigūruos valstybių įskaitoje.

Žaidynių išvakarėse 47 už borto likę rusų sportininkai ir treneriai užvertė skundais Tarptautinį sporto arbitražo teismą (CAS). Teisės startuoti Pjongčange reikalavo ir tokios žiemos sporto žvaigždės kaip Sočio olimpiniai čempionai biatlonininkas Antonas Šipulinas bei korėjiečių kilmės čiuožėjas Viktoras Ahnas, dukart pasaulio slidinėjimo čempionas Sergejus Ustiugovas. Vis dėlto penktadienį – likus kelioms valandoms iki žaidynių atidarymo ceremonijos – CAS Rusijos sportininkų prašymus atmetė.

Pjongčango žiemos olimpinės žaidynės tęsis iki vasario 25 dienos.

Lietuvos olimpiečių startų Pjongčange tvarkaraštis (Lietuvos laiku)

Vasario 10 d.

13.15 val. Biatlonas. Moterų 7,5 km sprintas. Natalija Kočergina, Diana Rasimovičiūtė

Vasario 11 d.

8.15 val. Slidinėjimas. Vyrų 15 km + 15 km. Mantas Strolia

13.15 val. Biatlonas. Vyrų 10 km sprintas. Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia

Vasario 12 d.

3.15 ir 6.45 val. Kalnų slidinėjimas. Moterų didysis slalomas. Ieva Januškevičiūtė

12.10 val. Biatlonas. Moterų 10 km persekiojimo lenktynės. Natalija Kočergina, Diana Rasimovičiūtė

14.00 val. Biatlonas. Vyrų 12,5 km persekiojimo lenktynės. Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia

Vasario 13 d.

10.30 val. ir 13.00 val. Slidinėjimas. Moterų sprinto varžybos. Marija Kaznačenko

11.05 val. ir 13.25 val. Slidinėjimas. Vyrų sprinto varžybos. Modestas Vaičiulis, Mantas Strolia

Vasario 14 d.

3.15 ir 6.45 val. Kalnų slidinėjimas. Moterų slalomas. Ieva Januškevičiūtė

13.05 val. Biatlonas. Moterų 15 km individualios lenktynės. Natalija Kočergina, Diana Rasimovičiūtė

Vasario 15 d.

8.30 val. Slidinėjimas. Moterų 10 km laisvuoju stiliumi varžybos. Marija Kaznačenko

13.00 val. Biatlonas. Vyrų 20 km individualios lenktynės. Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia

Vasario 16 d.

8.00 val. Slidinėjimas. Vyrų 15 km laisvuoju stiliumi varžybos. Modestas Vaičiulis, Mantas Strolia

Vasario 17 d.

13.15 val. Biatlonas. Moterų 12,5 km masinio starto lenktynės. Natalija Kočergina, Diana Rasimovičiūtė (jei pateks)

Vasario 18 d.

3.15 ir 6.45 val. Kalnų slidinėjimas. Vyrų didysis slalomas. Andrejus Drukarovas

13.15 val. Biatlonas. Vyrų 15 km masinio starto lenktynės. Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia (jei pateks)

Vasario 20 d.

13.15 val. Biatlonas. Mišri estafetė (2x6 km moterys ir 2x7,5 km vyrai). Diana Rasimovičiūtė, Natalija Kočergina, Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia

Vasario 21 d.

10.44 val. ir 12.00 val. Slidinėjimas. Vyrų komandinis sprintas. Modestas Vaičiulis, Mantas Strolia

Vasario 22 d.

3.15 ir 6.45 val. Kalnų slidinėjimas. Vyrų slalomas. Andrejus Drukarovas

Vasario 24 d.

7.00 val. Slidinėjimas. Vyrų 50 km klasikiniu stiliumi varžybos. Modestas Vaičiulis

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (41)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (2)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (46)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (1503)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (11)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

Septynerių, o jau žarsto milijonus dolerių: „YouTube“ daugiausiai uždirbantis vaikas turtus susižėrė žaisdamas Turtingiausių pasaulio „jutuberių“ TOP10 (8)

Nustebsite sužinoję, kad daugiausiai „ YouTube “ uždirba ne grožio žinovė ar žaidimų...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (6)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Anglišką gardumyną pamėgo ir lietuviai: nesunkiai pasigaminsite ir patys 3 skirtingi receptai (1)

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, dažnas intensyviai galvojame ne tik kokiomis dovanomis...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (100)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...