aA
Per Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynes su Argentina neonacišku saliutavimu juodaodžius tvarkos prižiūrėtojus pasveikinęs ir britų žiniasklaidos „Olimpiniu naciu“ pramintas krepšinio aistruolis iš Lietuvos turės nemalonumų ir mūsų šalyje. Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę – „Olimpiniam naciui“ gresia iki dvejų metų nelaisvės.
Lietuvos prokurorai pradėjo tyrimą dėl Londone saliutavusio „Olimpinio nacio“
© youtube.com

DELFI jau skelbė, kad minėtas nenustatytos tapatybės aistruolis krepšinio varžybose kėlė triukšmą, o pamatęs du juodaodžius tvarkos prižiūrėtojus, pasveikino juos naciams įprastu pasisveikinimu – iškėlė ištiestą dešinę ranką. Šis gestas užfiksuotas video medžiagoje ir sulaukė britų žiniasklaidos dėmesio – leidinys „Daily Mail“ straipsnį apie lietuvį pavadino „Olimpinis nacis“.

Po šio incidento su rasizmu kovojančios organizacijos paragino griežčiau vertinti tokius atvejus, o žmones įžeidinėjančius žiūrovus iš karto išvesti iš rungtynių. Netrukus po to į policijos akiratį pateko kitas lietuvis – 36-erių metų Petras Leščinskas buvo apkaltintas rasistiniu išpuoliu ir teismo nubaustas 11 tūkst. Lt bauda. Anot Londono policijos, jis kurstė rasinę neapykantą skleisdamas beždžiones imituojančius garsus ir rodydamas nacistinius gestus.

H.Mickevičius: tai turėtų būti pamoka

Dėl „Olimpinio nacio“ į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) direktorius Henrikas Mickevičius. ŽTSI paprašė pradėti tyrimą dėl neapykantos kurstymo ir pritarimo nacistinės Vokietijos nusikaltimams.

„Kreipėmės dėl pirmo atvejo, ne antro. Nenustatytas asmuo aiškiai išsiskyrė iš minios, vienas stovėjo pakėlęs ranką fašistiniu būdu ir žiūrėjo į akis dviem juodaodžiams apsaugininkams. Mūsų manymu, tas atvejis žymiai rimtesnis nei antras“, – DELFI sakė ŽTSI direktorius H. Mickevičius.

H. Mickevičius spėja, kad P. Leščinsko atvejis buvo pirmo pasekmė – po pirmo incidento policija į Lietuvos aistruolius pradėjo žiūrėti akyliau. H. Mickevičiaus teigimu, P. Leščinsko atvejis gerokai labiau komplikuotas ir nėra paprastas – galbūt britai persistengė į jį reaguodami.

ŽTSI direktorius pastebi, kad Lietuvos aistruoliams britų priekaištai buvo netikėti. Tačiau Europoje toks pasveikinimas turi aiškias asociacijas – taip buvo sveikinamas Adolfas Hitleris. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Olandijoje tokie gestai uždrausti įstatymu – traktuojama, kad taip siekiama pagerbti nacistinę ideologiją.

„Jeigu taip saliutuojama prieš žmogų, kuris skiriasi odos spalva ar kuo nors kitu, tai vertinama, interpretuojama ir kaip rasistinis motyvas. Mes susidūrėme su tuo pirmą kartą ir mums tai buvo netikėta. Tai turėtų būti pamoka – mes pripratę prie labai negražių gestų ir garsų per rungtynes, pripratę, kad yra save „ultromis“ vadinančių sirgalių. Lyg tai ir nieko tokio, bet, kaip matome, kai kas į tai žiūri žymiai rimčiau“, – situaciją komentavo H. Mickevičius.

Pasak H. Mickevičiaus, gal Lietuvos žmonėms toks saliutavimas nekelia ypatingų asociacijų, bet Vakaruose tai vertinama kitaip. ŽTSI siūlė pareiškimu į susiklosčiusią situaciją reaguoti ir Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui, tačiau šis tuo nesusidomėjo.

Gresia iki dvejų metų nelaisvės

Kaip DELFI sakė Generalinės prokuratūros atstovė Rūta Dirsienė, ŽTSI kreipimąsi Generalinė prokuratūra persiuntė Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai. Vilniaus prokurorai praėjusį penktadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 170 str. 2 dalį.

Pagal ją, tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, jam vadovauja Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra.

Lietuvos krepšinio sirgaliai Londone
Lietuvos krepšinio sirgaliai Londone
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje gyvenančius rusus ima panika: greitai mums čia nebeliks vietos (44)

Rusijos opozicijos atstovai, Lietuvoje gyvenantys rusai ir baltarusiai prašo Seimo apsigalvoti dėl...

Pasipiktino Seimo užmoju dėl darbuotojų iš Baltarusijos: mes einame absurdo link (17)

Seimui linkstant priimti įstatymą, kuriuo būtų uždrausta Rusijos ir Baltarusijos piliečiams...

Pasakė, kada ir kuria kryptimi prasidės karo Ukrainoje proveržis

Rusijos prezidento Vladimiro Putino generolai liepė vėl atakuoti Ukrainos miestus. O ukrainiečiai...

Karas Ukrainoje. Mūšyje dėl Bachmuto – akivaizdus lūžis Ukrainos pajėgos smogė okupantams Melitopolyje

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...

Neramumai Čečėnijoje: skelbiama apie saugumo pajėgų dislokavimą, atvyko Kadyrovas

Čečėnijos Gudermeso mieste nežinomi užpuolikai apšaudė rajono policijos nuovadą, pranešama,...

Parengė Agnė Keizikienė

Ilja Laursas pasakė, kur geriausia šiandien investuoti pinigus: vienai sričiai prognozuojamas augimas (6)

Pinigai daugeliui šiandien yra galvos skausmas. Kainos ir palūkanos auga, o atlyginimai su jais...

Be garsiųjų vedėjų likusi LRT laida „Labas rytas, Lietuva“ ieško naujų žvaigždžių, skelbime nurodytas ir siūlomas atlyginimas (15)

Neseniai LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjos kėdę paliko Ugnė Siparė . O praėjusį...

Tokia byla Lietuvoje pirma: teismas nurodė, kas gali atlikti „grožio injekcijas“

„Grožio injekcijoms“ grožio salonuose padėtas taškas – baudžiamojoje byloje pirmą kartą...

Psichiatras – apie šių laikų rykštę: po šio straipsnio iš darbo išeisite laiku 7 patarimai, kuriais gali vadovautis kiekvienas

Rytinė kava lovoje su kompiuteriu ant kelių, o vakarieniaujant noriai atsiliepiama į kolegos...

Verslas PliusSarah Zheng; Kiuyan Wong; Annabelle Droulers; Jane Zhang

Po draudimo Kinijos bankai stengiasi įsiteikti kriptovaliutų įmonėms Honkonge

Kriptovaliutų įmonės, kurios veržiasi į Honkongą , miestui atvėrus savo duris iškamuotam...