Penktadienį pirmoje varžybų dvikovoje lietuviai rezultatu 75:94 (19:24, 22:25, 13:25, 21:20) turėjo pripažinti varžybų šeimininkų ispanų pranašumą. Turnyrą sekmadienį baigs amerikiečių ir Ispanijos komandos mačas.

Per ankstesnes draugiškas rungtynes Lietuvos nacionalinė rinktinė buvo iškovojusi šešias pergales. Abi nesėkmės mūsiškių sąskaitoje – žaidžiant su dabartine planetos čempione Ispanija. Prieš dvi savaites turnyre Vitorijoje lietuviai ispanams pralaimėjo 76:97.

Kituose kontroliniuose mačuose Lietuvos krepšininkai gimtinėje 91:59 sutriuškino suomius ir po pratęsimo 93:84 nugalėjo čekus, vėliau Vitorijos mieste 86:84 palaužė slovėnus. Varžybose Bamberge 93:82 buvo nugalėta Kroatijos komanda, 78:67 – vokiečiai ir 80:77 įveikta Turkija.

Planetos pirmenybės Turkijoje prasidės rugpjūčio 28-ą. D grupės varžybose lietuviai kovos su Ispanijos, Naujosios Zelandijos, Libano, Kanados ir Prancūzijos rinktinėmis.

Amerikiečių varžovės B grupėje - Brazilija, Kroatija, Iranas, Tunisas ir Slovėnija.

Rungtynės

Lietuvos rinktinės starto penketas: Mantas Kalnietis, Tomas Delininkaitis, Jonas Mačiulis, Linas Kleiza ir Robertas Javtokas.

Pirmą tašką baudos metimu pelnė J. Mačiulis, o po L. Kleizos „puskablio“ lietuviai pirmavo 3:0. Kevinas Durantas dvitaškiu sušvelnino santykį (2:3). Į L. Kleizos antrą taiklų metimą K. Durantas atsakė tik viena bauda. Netrukus Martynas Pocius baudomis, J. Mačiulis dėjimu ir Renaldas Seibutis gražiu reidu po krepšiu padidino skirtumą - 11:3, o amerikiečių treneris Mike'as Krzyzewski buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės.

Rudy Gay'us neleido mūsiškiams atitrūkti 5:11 (8 minutė), bet baudas pataikė ir T. Delininkaitis, po krepšiu vėl pralindo R. Seibutis ir po 10 minučių kovos Lietuva pirmavo - 15:7.

Antras ketvirtis prasidėjo K. Duranto taiklia bauda ir dviem iš eilės blokais lietuviams, bet greitą ataką surengė J. Mačiulis. Vyko nerezultatyvus krepšinis, abiejų rinktinių krepšininkai nepataikė iš dėkingų progų.

L. Kleizos ir J. Mačiulio pelnytus taškus neutralizavo Andre Iguodalos ir R. Gay'aus metimai - 21:15 (15 min.). Po reto grožio M. Pociaus pakartojimo-dėjimo bei R. Javtoko dėjimo Lietuvos rinktinė pirmavo - 25:19.

Po amerikiečių 6 taškų iš eilės varžovams pavyko pirmą kartą išlyginti santykį - 25:25 (19 min.). L. Kleiza apsikeitė taškais su Chauncey Billupsu bei R. Gay'umi ir prieš didžiąją pertrauką Lietuvos rinktinei pavyko išsaugoti minimalią persvarą - 29:28.

Trečias kėlinys prasidėjo lygia kova, T. Delininkaitis pagaliau pataikė pirmą mūsiškių tritaškį šiame mače, bet K. Durantas netrukus persvėrė rezultatą jau amerikiečių naudai - 36:34.

Nuo tada kurį laiką pirmaujanti komanda keitėsi beveik po kiekvienos atakos, įsižaidė R. Javtokas. Po R. Gay'aus ir R. Rondo metimų amerikiečiai perėmė iniciatyvą. Tačiau R. Javtokas dvitaškiu, Paulius Jankūnas tritaškiu ir Martynas Gecevičius reidu po krepšiu vėl išlygino skirtumą (49:49).

Tuomet darbo ėmėsi rungtynių teisėjai. M. Kalniečiui buvo skirta nesportinė, o L. Kleizai techninė pražanga, amerikiečiai sumetė visas 4 baudas, pataikė dar tritaškį bei po 30 minučių kovos pavojingai atitrūko - 57:49.

Ketvirtas kėlinys prasidėjo dviem lietuvių klaidom iš eilės bei dviem amerikiečių dėjimais - 49:61. Sutrikę Lietuvos rinktinės krepšininkai prarado vieną kamuolį po kito aikštės viduryje ir amerikiečiai lengvais taškais tik didino savo pranašumą.

M. Pocius taiklia bauda pirmą tašką ketvirtame kėlinyje pelnė tik 4-ą minutę, netrukus tritaškį pataikė ir M. Kalnietis. Tačiau žaidimo skonį pajutę amerikiečiai jau buvo nesustabdomi. Po Stepheno Curry tritaškio ir K. Duranto dėjimo JAV rinktinės persvara jau buvo rekordinė - 75:55 (38 min.).

JAV laimėjo susitikimą 77:61, o lietuviai patyrė antrą nesėkmę iš eilės ir trečią pralaimėjimą iš devynių per visą pasirengimo pasaulio čempionatui laikotarpį.

Rezultatas:

Lietuva - JAV - 61:77 (15:7, 14:21, 20:29, 12:20).

Lietuva: Linas Kleiza - 12 (5 atk. kam., 5/9 dvitaškiai, 0/1 tritaškiai, 2/2 baudos), Robertas Javtokas - 10 (6 atk. kam., 5/10 dvitaškiai), Mantas Kalnietis (3 rez. perdav., 2/3 dvitaškiai, 1/3 tritaškiai), Martynas Pocius (4 atk. kam., 2/3 dvitaškiai, 0/3 tritaškiai, 3/4 baudos) ir Jonas Mačiulis (5 atk. kam., 3/7 dvitaškiai, 0/2 tritaškiai, 1/2 baudos, 5 klaid.) - po 7, Renaldas Seibutis - 6 (3/4 dvitaškiai), Tomas Delininkaitis - 5 (5 atk. kam., 0/1 dvitaškiai, 1/1 tritaškiai, 2/3 baudos, 3 klaid.), Paulius Jankūnas - 3 (1/4 tritaškiai), Martynas Gecevičius ir Mindaugas Lukauskis - po 2 taškus. Simas Jasaitis (09:57 min., 2 klaid., 0/1 tritaškiai), Tadas Klimavičius (07:12), Arvydas Eitutavičius (07:00, 2 klaid.) ir Martynas Andriuškevičius (05:31, 2 klaid.) taškų nepelnė.

JAV: Kevinas Durantas („Oklahoma City Thunder“, 4 atk. kam.) - 15, Rudy Gay'us („Memphis Grizzlies“, 5 atk. kam.) - 14, Russellas Westbrookas („Thunder“, 5 atk. kam., 2/4 dvitaškiai, 2/2 tritaškiai, 2/2 baudos) - 12, Ericas Gordonas („Los Angeles Clippers“) - 9, Chauncey Billupsas („Denver Nuggets“, 4 klaid.) - 7, Andre Iguodala („Philadelphia 76ers“, 5 atk. kam.) ir Stephenas Curry („Golden State Warriors“) - po 5, Derrickas Rose'as („Chicago Bulls“), Rajonas Rondo („Boston Celtics“, 4 klaid.), Danny Grangeris („Indiana Pacers“), Kevinas Love'as („Minnesota Timberwolves“) ir Lamaras Odomas („Los Angeles Lakers“, 8 atk. kam.) - po 2 taškus. Tysonas Chandleris („Dallas Mavericks“) - taškų nepelnė, bet atkovojo 5 kamuolius.

Statistika:

Dvitaškiai: Lietuva 22/44 (50 proc.) – JAV 20/49 (40 proc.);

Tritaškiai: Lietuva 3/18 (16 proc.) – JAV 7/19 (36 proc.);

Baudų metimai: Lietuva 8/11 (72 proc.) – JAV 16/24 (66 proc.)

Tarpusavio mačų balansas 5:2 amerikiečių naudai

Nepriklausomos Lietuvos ir JAV rinktinės tarpusavyje oficialiuose turnyruose yra žaidusios 7 kartus, o dvi pergales - 2004 metų olimpiadoje ir 1998 metų pasaulio pirmenybėse šventė lietuviai.

Oficialios tarpusavio rungtynės

2004 metų Atėnų olimpiada (mačas dėl bronzos) JAV – Lietuva - 104:96;

2004 metų Atėnų olimpiada (grupės varžybos) Lietuva – JAV - 94:90;

2000 metų Sidnėjaus olimpiada (pusfinalis) JAV - Lietuva - 85:83;

2000 metų Sidnėjaus olimpiada (grupės varžybos) JAV – Lietuva - 85:76;

1998 metų pasaulio čempionatas Graikijoje (grupės varžybos) Lietuva – JAV* - 84:82;

1996 metų Atlantos olimpiados (grupės varžybos) JAV - Lietuva - 104:82;

1992 metų Barselonos olimpiada (pusfinalis) JAV - Lietuva - 127:76.