aA
Šiemet jau 50-ąjį kartą vyksiančios „Kuršių marių regatos“ istorijos puslapiuose galima aptikti ir Lietuvos prezidento Algirdo Mykolo Brazausko pavardę. Nuo jaunystės buriuoti mėgęs prezidentas buvo Lietuvos buriuotojų sąjungos Garbės narys, „Kuršių marių regatą“ globojantis komodoras, jis ne kartą pagerbė šį didžiausią buriuotojų renginį apsilankydamas jo atidarymo ir uždarymo ceremonijose, o po jo mirties A. M. Brazausko vardas suteiktas ir komandinei pereinamajai regatos taurei.
Kuršių marių regatos svečiai 2007-aisiais (Klaipėdos sportininkų namų archyvo nuotrauka)

Buriavimu A. M. Brazauskas jaunystėje rimčiau susidomėjo paragintas vėliau ilgamečio savo įgulos draugo, o tuo metu taip pat dar tik būsimo Lietuvos buriuotojų sąjungos prezidento Jurgio Vilemo.

„Tuo metu buvau neblogai buriuojantis, todėl galėjau rinktis man patinkamą laivą. Į akį iš karto krito „Žvaigždė“, kurią ir pasirinkau. Išsirinkus laivą teko ieškotis ir įgulos nario. „Žvaigždė“ – tokia klasė, kuriai reikia tvirto ir stipraus jūreivio, o man likimas netyčia lėmė sutikti kaip tik tokį – jauną, stiprų, aukštąjį mokslą ką tik baigusį ir tuo metu inžinieriumi dirbusį jaunuolį – Algirdą Brazauską“, – apie būsimo Lietuvos prezidento atėjimą į buriavimą pasakoja J. Vilemas.

A. M. Brazauskas daugiausiai dalyvaudavo taip pat Kuršių mariose vykdavusiuose Lietuvos buriavimo čempionatuose, į kuriuos buriuotojai savo jachtomis nukeliaudavo Nemunu.

Pats prezidentas jau vėliau, 1999 metais, kalbinamas žurnalisto Gedimino Pilaičio, buriavimą Kuršių mariose, kurios dažnai buriuotojams būna atšiaurios ir vasarą, prisiminė kaip iššūkį ir abejojo ar šiais laikais buriuotojai ryžtųsi anuometinėmis jachtomis – nedidelėmis ir lengvai virstančiomis – buriuoti daugiadienėse „Kuršių marių regatose“:

„Jokių patogumų ten nebuvo. Kai rugpjūčio pabaigoje išplaukdavome į marias, kūną košdavo žvarbūs vėjai, naktimis šaldavome prie vairo. Išbandymai buvo rimti, ne tokie kaip dabar, bet visi degė entuziazmu.“

Buriavimas A. M. Brazauskui visą gyvenimą išliko artimu ir brangiu užsiėmimu. Jau nepriklausomybės metais, aktyviai dalyvaudamas Lietuvos politikoje, jis tampa ir „Kuršių marių regatą“ globojančiu komodoru, ne kartą lankosi jos atidarymo ir uždarymo ceremonijose.

„Man patinka gyventi jachtoje ir ją valdyti. Jaučiu didelį malonumą, kai vėjelis dvelkia į bures ir jachta be garso skrieja vandens paviršiumi. Buriavimas – su niekuo nepalyginamas sportas
ir pramoga“,– apie buriavimą kalbėjo prezidentas.

Jau po A. Brazausko mirties, pagerbiant ilgametį regatos globėją, pereinamajai komandinei regatos taurei suteiktas A. M. Brazausko vardas.

Kuršių marių regata“ – tai didžiausias ir giliausias tradicijas turintis buriavimo renginys Lietuvoje, kuris šiemet vyks jubiliejinį 50-ąjį kartą. Startavusi 1954 metais, regata šiandien jau tapo ne tik buriavimo varžybomis, į kurias susirenka profesionaliausi Lietuvos buriuotojai, bet ir kasmetine Klaipėdos bei Nidos švente, džiuginančia šių miestų gyventojus ir svečius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (15)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (29)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (28)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (245)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...

Visą Švediją šokiravęs žudikas pareikalavo Lietuvoje stabdyti įkalinimo iki gyvos galvos skyrimą (104)

Už žinomos Švedijos psichologės nužudymą iki gyvos galvos įkalintas kaunietis Vidmantas...

Nepigi pramoga vaikams, kurią galite sukurti patys: trijų vaikų mama pasidalino išbandytomis idėjomis

Vakar aktorė, ankstyvojo ugdymo mokyklėlės „Šilkaus pupa“ įkūrėja ir trijų vaikų mama...

Pragarą išgyvenusi ir dešimtmetį išnaudota sekso vergė: mane pradėjo tam ruošti nuo 11-os

Šiuolaikinės vergovė s auka per interviu BBC pasakojo šokiruojančią savo gyvenimo istoriją,...

Žvilgtelėkite į naują Erikos Vitulskienės plius dydžio kolekciją: noriu, kad moterys neatrodytų nuobodžiai pamatykite pirmieji (155)

Ketvirtadienį sostinėje startavo tradicinė mados mugė „Fashion Bazaar“, kurioje šįkart...

Pirminiai TS–LKD debatai: svarbiausi Šimonytės ir Ušacko akcentai (42)

Ketvirtadienio vakarą vyko Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų į...