aA
Rio de Žaneiro parolimpinės žaidynės naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį buvo atidarytos garsiajame Marakanos stadione skambant sambos melodijoms, riedant neįgaliųjų vežimėliams ir skriejant didžiuliams balionams, tačiau taip pat be dėl masinio dopingo vartojimo diskvalifikuotos Rusijos rinktinės, lyjant lietui ir vykstant politiniams protestams.
© AP/Scanpix

Įspūdingas JAV parolimpiečio Aarono Wheelzo šuolis nuo 17 metrų aukščio rampos invalido vežimėlyje privertė sausakimšame stadione sėdinčią minią pašokti ant kojų.

Džiugūs sambos ritmai uždavė toną sausakimšame stadione; vėliau jame buvo parodytas didžiulis Brazilijos parolimpinio plaukiko Danielio Diaso atvaizdas ir karnavalo atmosferą sukūrusi scena iš Rio de Žaneiro paplūdimio.

Vis dėlto pasireiškė ir Brazilijoje tvyranti politinė įtampa, kai tūkstančiai žmonių pradėjo skanduoti „Šalin Temerą!“, kai per ceremoniją pasirodė naujai prisaikdintas prezidentas Michelis Temeras. Jis tik prieš kelias dienas galutinai perėmė valdžią iš savo įnirtingos varžovės Dilmos Rousseff, per apkaltos procesą pašalintos iš valstybės vadovės pareigų.

M. Temero paskubomis ištartą frazę „Skelbiu žaidynes atidarytas“ palydėjo triukšmingi žiūrovų nepasitenkinimo šūksniai, o žaidynių organizacinio komiteto prezidentui Carlosui Arthurui Nuzmanui netgi teko trumpam nutraukti savo kalbą, kai jo padėkos žodžius „federalinei, valstijos ir municipalinei vyriausybėms“ minia sutiko garsiu ošimu.

C. A. Nuzmanas savo kalboje pažymėjo, kad „brazilai niekada nepasiduoda“, o tada kreipdamasis į atletus pareiškė: „Jūs esate superžmonės.“

Daugiau nei 4 300 ištvermingiausių ir kovingiausių pasaulio neįgaliųjų – neregiai, netekę galūnių arba iš dalies paralyžiuoti atletai – dalyvavo eisenoje prieš prasidedant 11 dienų truksiančioms žaidynėms. Kai kurie jų patys riedėjo savo neįgaliųjų vežimėliuose, kiti buvo stumiami ar ėjo smarkiai šlubuodami.

Kai aikštėje pasirodė tamsiais gėlėtais švarkais pasipuošusių Brazilijos parolimpiečių delegacija, kurios nemaža dalis narių sėdėjo vežimėliuose, legendiniame futbolo stadione susirinkusi minia ėmė džiaugsmingai ošti.

Nors Rio parolimpiadoje uždrausta dalyvauti visai Rusijos rinktinei, šios šalies vėliava visgi taip pat pasirodė eisenoje – taip savo didžiajai kaimynei nusilenkė Baltarusijos atstovai, kurie į stadioną įžengė su dviejų šalių vėliavomis.

Jautriame Rio parolimpiados atidaryme be rusų – deglą nešusios neįgaliosios nesėkmė ir Rusijos vėliava
© Reuters/Scanpix

Pačioje atidarymo ceremonijos pabaigoje nesėkmė ištiko deglą nešusią 1984 metų parolimpiados čempionę Marcią Malsar – viena ranka pasirėmusi į lazdą kitoje ji neišlaikė deglo, o begaudydama jį pati pargriuvo. Visgi tribūnoms audringai palaikant buvusią atletę ši pati atsistojo ir įveikė likusį jai numatytą kelią bei perdavė olimpinę ugnį Adriai Rochai Santos, o ši – Clodoaldo Silvai.

M. Malsar iškart tapo daugelio didvyre ir įkūnijo naują atidarymo ceremonijos šūkį: „Niekada nepasiduok“.

Rio de Žaneiro parolimpiada, prasidėjusi po įspūdingos, bet taip pat apmaudžių incidentų paženklintos olimpiados, yra dar vienas iššūkis šaliai, apimtai gilios recesijos ir politinio nestabilumo.

Visgi per ceremoniją trečiadienio vakarą visi šie rūpesčiai buvo atidėti į šalį.

„Tai bus žmonių žaidynės. Sporte neįmanoma rasti aistringesnių žmonių“, – sakė Tarptautinio parolimpinio komiteto prezidentas Philipas Cravenas.

Jis atkreipė dėmesį, kad parolimpiadoje dalyvaus 4342 atletai iš 159 šalių ir tarptautinė pabėgėlių komanda.

„Olimpiniame kaimelyje matau tik laimingus sportininkus“, – pareiškė Ph. Cravenas.

Pasak jo, parolimpiada bus transliuojama 154 šalyse, o šis sporto renginys yra pajėgus pakeisti viso pasaulio žmonių požiūrį į neįgaliuosius.

„Būtent čia vyksta transformacija“, – pabrėžė jis.

Atidarymo šventė – be TOK vadovo

Tačiau žaidynių atidarymo ceremonija neapsiėjo be kontroversijų – šventėje pirmą kartą nuo 1984 metų vasaros olimpiados nedalyvavo Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas.

Oficialiai buvo pranešta, kad TOK vadovas Thomas Bachas ryte turi dalyvauti velionio buvusio Vakarų Vokietijos prezidento Walterio Sheelio atminimo ceremonijoje.

Vis dėlto manoma, kad tikroji jo neatvykimo priežastis buvo nesutarimai dėl Tarptautinio parolimpinio komiteto sprendimo neleisti žaidynėse dalyvauti visai Rusijos parolimpiečių delegacijai nustačius, kad atletai dalyvavo valstybės palaikomoje dopingo vartojimo schemoje. Tuo tarpu TOK Rusijos atžvilgiu buvo linkęs laikytis švelnesnės pozicijos.

Be to, „Globo“ ir kai kurios kitos Brazilijos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad šalies policija nori apklausti Th. Bachą atliekant tyrimą dėl nelegalios bilietų pardavimo schemos, į kurią, kaip įtariama, buvo įsivėlęs aukštas Airijos olimpinio komiteto pareigūnas. Ketvirtadienį Rio de Žaneiro policija rengia spaudos konferenciją šia tema.

„Ar esama kažko daugiau – aš nežinau, ar esama kažko daugiau“ – taip Th.Bacho sprendimą pakomentavo Tarptautinio parolimpinio komiteto prezidentas Philipas Cravenas.

Rusijos parolimpiečiai 2012-ųjų Londono žaidynėse pagal iškovotų medalių skaičių nusileido tik kinams. Tačiau praėjusį mėnesį visai Rusijos parolimpinei delegacijai buvo uždrausta dalyvauti Rio žaidynėse, kai Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) paskelbė ataskaitą, parodžiusią, jog šios šalies institucijos organizavo ir dangstė dopingo vartojimą įvairiose sporto šakose.

Tuo metu britų visuomeninis transliuotojas savo ruožtu pranešė, kad po žaidynių Jungtinės Karalystės lengvosios atletikos federacija iš naujo nagrinės sportininkų kategorijų klasifikacijos taisykles, kilus būgštavimams, kad atletai netinkamai paskirstomi varžytis, sukuriant nesąžiningą pranašumą.

Žvaigždės

Šešios šalys pirmą kartą dalyvauja parolimpinėse žaidynėse, o Sirijos plaukikas Ibrahimas Al Husseinas, netekęs kojos per sprogimą jo šalį krečiančiame pilietiniame kare, bei Irano disko metikas Shahradas Nasajpouras sudaro dviejų narių pabėgėlių delegaciją.

Sunku patikėti, kad kam nors pavyktų pagerinti nuo gimimo aklos amerikiečių plaukikės Trischos Zorn, per savo karjerą 1980-2004 metais iškovojusios 41 aukso medalį, rekordą, tačiau neabejojama, kad šiose parolimpinėse žaidynėse taip pat suspindės naujų žvaigždžių.

Nuo gimimo neįgalus Irano sunkumų kilnotojas 28-erių metų Siamandas Rahmanas viliasi tapti pirmuoju parolimpiečiu, kuris gulėdamas išspaus 300 kilogramų. Taip pat daug vilčių siejama su vežimėlyje sėdinčiu Didžiosios Britanijos lenktynininku Davidu Weiru ir aklu kinų sprinteriu Liu Cuiqingu.

Kinija į šias žaidynes atsiuntė 308 atletus – visų laikų didžiausią savo parolimpiečių delegaciją. Ji tikisi namo parvežti dar didesnį medalių kraitį už tą, su kuriuo kinų sportininkai grįžo iš Londono. Ten Kinija, iškovojusi 95 tauriausios prabos apdovanojimus, galutinėje medalių lentelėje trečias parolimpines žaidynes iš eilės užėmė pirmąją vietą.

Kinijos parolimpinis plaukikas Xu Qingas dalyvaus ketvirtose ir galbūt paskutinėse savo žaidynėse. Jis sieks papildyti savo septynių aukso medalių kolekciją.

Pirmi Lietuvos parolimpiečių startai

Ketvirtadienį – pirmą Rio de Žaneiro parolimpiados dieną – Lietuvos parolimpiečiai startuos keturiose rungtyse.

Tarp 16 ir 19 val. Lietuvos laiku Osvaldas Bareikis susirungs dziudo imtynėse (svorio kategorijoje iki 66 kg), o Kęstutis Skučas tuo metu dalyvaus disko metimo varžybose. Beveik vidurnaktį Lietuvos laiku pirmosiose rungtynėse su parolimpiniais čempionais suomiais susitiks Lietuvos vyrų golbolo komanda, o iškart po vidurnakčio ieties metimo varžybose startuos Mindaugas Bilius.

Tiesioginę lengvosios atletikos ir dziudo varžybų transliaciją bus galima stebėti paralympic.org.

„Nors pagrindinė mano rungtis yra rutulio stūmimas, disko metime irgi eisiu ir dalyvausiu. Mano klasėje disko metime bus 12 dalyvių, po trijų metimų aštuoni stipriausi eis toliau ir iškart atliks dar po tris metimus. Mano planas – patekti į aštuntuką“, - dieną prieš startą sakė lengvaatletis iš Šiaulių M. Bilius.

Rugsėjo 8-ą startuojantis O. Bareikis neturėjo galimybės dalyvauti parolimpiados atidaryme, nes jo metu surengti dziudo imtynininkų svėrimai, kurie visuomet atliekami varžybų išvakarėse.

„Oras geras, treniruotės einasi gerai. Esu nusiteikęs tikrai gerai pradėti pasirodymą parolimpiadoje“, - išvakarėse sakė dziudo imtynininkas O. Bareikis.

Golbolo komandos vyrai taip pat sakė esą gerai nusiteikę startui. Golbolo „Future“ areną jie jau išbandė šių metų gegužę bandomose žaidynėse, o su pirma grupės varžove Suomija aikštelėje anksčiau yra susitikę daugiau kaip 50 kartų, todėl yra pasiruošę ir tiesiog laukia varžybų pradžios.

24-i Lietuvos parolimpinės delegacijos nariai įsikūrė 7-ame ir 12-ame to paties pastato aukšte, balkonus papuošė Lietuvos trispalvėmis. Kambariai erdvūs, miegamųjų vietų lietuviams skirta netgi daugiau nei žmonių, yra bendras vestibiulis susirinkti ir pabendrauti. Pasak sportininkų, treniruočių sąlygos yra geros ir niekuo nestebina, specialūs autobusai veža dalyvius į visas reikiamas arenas. Valgykloje pristatomas įvairių pasaulio virtuvių meniu, tad kiekvienas sportininkas turi pasirinkimą.

Be minėtų lengvosios atletikos ir dziudo varžybų, paralympic.org transliuos uždarymo ceremoniją, dviračių treko, futbolo, sunkumų kilnojimo, neįgaliųjų tinklinio, plaukimo, stalo teniso, vežimėlių krepšinio, vežimėlių fechtavimosi, vežimėlių regbio ir vežimėlių teniso varžybas. Visų kitų sporto šakų varžybų, tarp jų – ir lietuvių golbolo komandos pasirodymo, ištraukas rodys paralympic.org 5 minučių vaizdo reportažuose kasdien 22 ir 5 val. Lietuvos laiku. Tarptautinis parolimpinis komitetas taip pat rengs naujienų laidas kasdien 9 ir 16 val.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyventojai užvertė Prezidentūrą skundais dėl antstolių: kliūva ir veiksmai, ir atlyginimai (17)

Didelė dalis skundų, pasiekiančių Prezidentūrą, yra susiję su antstolių veikla. Taip laidoje...

Ryžosi paviešinti tikrą pokalbį su Kęstučiu Komskiu: išplūdo paskutiniais žodžiais ir pagrasino išėsti (36)

Žukų bendruomenėje - neramumai. Čia norima pakeisti bendruomenės pirmininkę Anastaziją...

Dakaro žvaigždė Nasseras Al-attiyah važiuos su lietuviška vėliava (29)

Latvijos sostinė Ryga pastarąją savaitę atsidūrė viso automobilių sporto pasaulio akiratyje, o...

Lietuvis Niujorke surado serialo „Draugai“ namą: ten nuolat budi policija ir liejasi ašaros (22)

Ištisus dešimt metų, visose 236 serijose, kultiniame seriale „Draugai“ buvo rodomas tas pats...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu?

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Armonaitė iškėlė frakcijai nepatogią idėją: Gabrielius Landsbergis – už (40)

Kovą dėl Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pozicijos pralaimėjusi Aušrinė Armonaitė...

Skelbiamas staigus atšalimas: perspėja, kad Vilnius absoliučiai nepasiruošęs papildyta 17:32 (120)

Vilniaus šilumos tinklai ( VŠT ) primena, kad pastatų valdytojai ir administratoriai kasmet iki...

„Valstiečiai“ ištesėjo Karbauskio pažadą be jo paties (46)

Seime bus svarstomas siūlymas riboti plynuosius kirtimus. Parlamentarai prašo Vyriausybės ir...

Neišnaudoti Lietuvos turtai slypi po mūsų kojomis: kiek jų turime? (24)

Vaikščiodami retai susimąstome, kokie turtai gali slypėti po mūsų kojomis. O juk Lietuvoje...

Į Anglijos karalienę panaši vilnietė močiutė: šiame gyvenime turėjau planą laimėti loterijoje (9)

„Nesvarbu kiek tau metų, niekada nenustok svajoti“, – sako 87 gimtadienį šį pavasarį...