aA
Gerokai atjaunėjusi Lietuvos rinktinė 34-ojo Europos čempionato finaliniame turnyre, kuris vyksta Serbijos ir Juodkalnijos miestuose, tapo grėsminga priešininke pajėgioms, daug žvaigždžių turinčioms Senojo kontinento komandoms.

Lietuvos krepšinio rinktinės sirgalius Tomas "Sėkla" Balaišis
© AFP/Scanpix
Parklupdė visus varžovus

Mūsų šalies komanda Podgoricoje laimėjo visas trejas rungtynes ir B grupėje užėmė pirmąją vietą. Tai reiškia, kad lietuviai iškart pateko tarp aštuonių stipriausių ekipų, mūsiškiams nereikės žaisti papildomų atkrintamųjų varžybų.

Vakar paskutiniosiose B grupės rungtynėse, kurios jau nieko nelėmė, Lietuvos rinktinė 92:79 nugalėjo ketvirtąją vietą užėmusią Bulgariją.

Šiandien šalies krepšininkai iš Podgoricos persikels į Belgradą. Ketvirtadienį jie žais ketvirtfinalio rungtynes.

Su kuo - paaiškės antradienį po atkrintamųjų varžybų, kuriose kovos D grupėje antrąją vietą užėmusi ekipa (Serbija ir Juodkalnija) su trečiąja C grupės komanda (Prancūzija).

Žaidėjai trykšta kovingumu

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Antanas Sireika, išvykdamas į Serbiją ir Juodkalniją, sakė: “Svarbiausia, kad vyrai kovotų”. Kovingumo rungtynėse su pagrindiniais varžovais krepšininkams nestigo.

- Treneri, ar tikėjotės tokio grupės varžybų scenarijaus prieš kelionę į Podgoricą? - “Kauno diena” pasiteiravo A.Sireikos.

- Prieš Europos čempionatą buvau neramus. Bet po rungtynių su turkais ir kroatais įsitikinau, kad mūsų pasikeitusi komanda trykšta kovingumu, drausmingai vykdo trenerių nurodymus. Aš žaidėjus ilgai įtikinėjau, kad visi komandoje esame lygūs ir turime būti kaip kumštis. Rungtynės su kroatais įrodė, kad ne tik starto penketo, bet ir nuo atsarginių suolo į aikštę išbėgę krepšininkai gali duoti daug naudos.

Rungtynėse su Kroatija man patiko tai, kad nepabijojome kaitalioti gynybos sistemų. Gynėmės asmeniškai, bet vėliau, kai varžovai pavargo, pradėjome gintis aikšte, įleidome žemesnius žaidėjus, nors žinojome, kad kroatai gerai pataiko iš toli. Man labiausiai ir patiko, kad persilaužimą pasiekėme pradėję kitaip gintis. Visi padarėme tai, ką reikėjo.

- Ką akcentavote prieš rungtynes su kroatais?

- Matėme, jog pirmose rungtynėse jų starto penketo žaidėjai - Gordanas Giričekas, Matėjus Mamičius ir Nikola Vujčičius - pelnė 60 taškų. Galvojome, jog svarbiausia “sugaudyti” mažuosius. Todėl kai kada bėgiojome truputį prieš logiką, palikdami laisvesnį vidurio puolėją Mariją Kasuną, bet sakėme žaidėjams, kad reikia taip daryti. Tai padėjo susitvarkyti su Mamičiumi, kuris nepelnė nė taško. Giričekas įmetė savo taškus, bet pataikymo procentas nebuvo geras. Visus tikslus, kuriuos kėlėme gindamiesi, mes įvykdėme.

- Mindaugą Lukauskį išleidote specialiai prieš Zoraną Planiničių?

- Esu sakęs, jog komandoje visi žaidėjai lygūs. Išleisdamas į aikštę Mindaugui sakiau: “Teks dengti NBA žaidėją. Jeigu liepčiau dengti kurį nors kitą, taip nesusikauptum. Turi progą”.

- Pauliaus Jankūno žaidimas nenustebino?

- Aš laukiau tokio jo žaidimo. Paulius - pasaulio jaunimo čempionas, žinau jo galimybes. Jis pateisino lūkesčius.

- Kokie sumanymai buvo per dvikovą su Turkija?

- Žinojome, kad reikia sustabdyti Ibrahimą Kutluajų, Hidajetą Turkoglu, Mehmetą Okurą, Mirsadą Turkčaną, todėl stengėmės juos išmušti iš ritmo, nes jeigu jie pradeda pataikyti, tada jų niekas nesustabdys. Tai buvo pirmoji užduotis. Nebuvome atmetę varianto, kad mūsų aukštaūgiai susitvarkys su savo oponentais, bet iš tiesų toks galingas mūsų priekinės linijos žaidimas labai padėjo. Nusiteikimas buvo neeilinis. Neatsimenu, kada mačiau taip žaidžiantį Robertą Javtoką.

“Jeigu dar turėtume Šarą ir Macą, visiems būtų šakės”, - po šeštadienio rungtynių pareiškė Lietuvos rinktinės puolėjas Kšištofas Lavrinovičius.

Tikėjo komanda

Robertas Javtokas prieš Mario Kasuną
© AFP/Scanpix

Robertas Javtokas - Lietuvos rinktinės gynybos ramstis. Be to, rungtynėse su Turkija ir Kroatija jis puikiai matė aikštę - komandos draugams jis po tris kartus rezultatyviai atidavė kamuolį. Be to, vidurio puolėjas taip dega noru kovoti, jog, atrodo, galėtų kalnus nuversti.

- Robertai, kas buvo sunkiausia varžybose su kroatais?

- Turbūt pati pradžia. Mes sunkiai įsibėgėjome, o kroatai pabėgo nuo mūsų. Bet mes nesutrikome, nenuleidome rankų, tai buvo vienintelė kroatų geriau sužaista atkarpa. Buvome labai gerai pasirengę šioms rungtynėms.

- Iš pradžių daugiau rėmėtės tolimais metimais, tačiau vėliau puikiai kovojo aukštaūgiai. Kaip pavyko taip pakoreguoti žaidimą?

- Per pertrauką treneriai akcentavo, kad kas antras kamuolys turėtų “eiti į vidurį” - puolėjams. Taip ir stengėmės žaisti, ši taktika pasitvirtino. Pirmoje pusėje užmėtėme kroatus tritaškiais, antroje - dvitaškiais (juokiasi).

- Susidarė įspūdis, jog lietuvių komanda vis labiau jaučia pergalės skonį?

- Mūsų komanda dega noru kovoti. Neturime ryškių lyderių, galbūt išskyrus Ramūną Šiškauską, visi gali imtis iniciatyvos, be to, mes žaidžiame komandinį krepšinį. Tai ir yra mūsų stiprioji pusė, nes priešininkai nežino, ką labiau dengti. Kiekvienas iš mūsų gali įmesti. Šeštadienį tai įrodė Paulius Jankūnas, primėtęs kroatams iš bet kur.

- Kaip manote, galbūt Lietuvos rinktinei truputį padėjo ir tai, kad varžovai jūsų neįvertino?

- Gali būti, kad mus kai kas nuvertino. Juk komandoje nėra aštuonių krepšininkų. Bet jauni rinktinės debiutantai nori įrodyti, ko yra verti. Dabar jiems suteikta puiki proga.

- Ar tikėjotės, kad grupėje užimsite pirmąją vietą?

- Taip, tikrai tvirtai tikėjau ir aš, ir komanda, kad galime būti pirmi.

Puolėjas jaudulio nejautė

Veržiasi Paulius Jankūnas
© Reuters/Scanpix

Paulius Jankūnas po rungtynių su kroatais švytėjo - jo puikus žaidimas, įsitraukus į kovą nuo atsarginių žaidėjų suolo, regis, kroatams buvo nemaloni staigmena. Jie nerado būdų, kaip sustabdyti 21 metų puolėją.

- Pauliau, kas padėjo įveikti kroatus?

- Pirmajame kėlinyje truputį silpniau gynėmės, bet vėliau suderinome savo veiksmus, pradėjome kiečiau gintis po krepšiu. Tuomet pavijome varžovus ir sugebėjome atitrūkti.

- Labai sėkmingai įsitraukėte į žaidimą nuo atsarginių suolo. Nejautėte įtampos?

- Po pirmosios pergalės prieš turkus jau buvo ramiau, todėl visai nesijaudinau. Į aikštę išėjau nusiteikęs kietai kovai. Džiaugiuosi, kad man sekėsi ir galėjau geru žaidimu prisidėti prie komandos pergalės.

- Kokias konkrečias užduotis komanda turėjo šioje dvikovoje?

- Uždengti Gordaną Giričeką ir jų aukštaūgius, nes Kroatijos rinktinės priekinė linija labai galinga. Pavojingiausias atrodė Nikola Vujčičius. Visa komanda stengėsi ir mums pavyko jį eliminuoti iš žaidimo. Be to, aš jau ne pirmą kartą su juo susidūriau - daugelį kartų esame kovoję akis į akį Eurolygoje.

- Ar tikėjote, kad galite tokiu skirtumu įveikti NBA žaidėjų turinčią Kroatiją?

- Netikėjau. Tik paskutinę minutę, pakėlęs akis į švieslentę pamačiau, kad pirmaujame 18 taškų, nors aš maniau, kad skirtumas 10 taškų. Tuomet ir patikėjau, kad laimėsime.

- Kaip švęsite pergalę?

- Poilsiu!

Iš kroatų atėmė kozirius

Ramūnas Šiškauskas
© EPA-ELTA

Ramūnas Šiškauskas kol kas gerai atliko rinktinės lyderio vaidmenį. Per trejas rungtynes jis pataikė 10 iš 13 tritaškių ir buvo sunkiausiai įmenama mįslė varžovams. Kai reikėdavo, jis tapdavo įžaidėju, kai būdavo sunku - tempdavo ekipą į priekį.

- Ramūnai, ar tikėjotės tokios pergalės prieš Kroatijos rinktinę?

- Šiam mačui rengėmės labai atsakingai ir kruopščiai, juk supratome, kokia jo reikšmė. Stengėmės atiduoti visas jėgas, kad laimėtume ir grupėje užimtume pirmąją vietą. Antroje rungtynių pusėje mūsų žaidimas buvo tikrai neblogas, gerai kovojome ir gindamiesi, ir puldami.

- Tačiau pasirengti kovai su kroatais laiko turėjote labai nedaug, vieną valandos trukmės treniruotę ryte?

- Taip, bet varžovai nebuvo visai nepažįstami. Su jais žaidėme turnyre Podgoricoje prieš tris savaites. Žinojome kroatų stipriąsias puses ir stengėmės atimti jų kozirius.

- Komandinė gynyba buvo vienas svarbiausių pergalės veiksnių?

- Be abejo. Mes visą laiką stengiamės žaisti kaip komanda ir gindamiesi, ir puldami. Tikriausiai tai ir yra mūsų jėga.

- Kodėl tokia sunki buvo mačo pradžia?

- Nežinau, reikėjo laiko įsibėgėti. Truputį jautėsi nuovargis po rungtynių su Turkija.

Bet mes išlaikėme sunkiausias akimirkas ir dabar džiaugiamės pergale.

Sirgaliai išsiskyrė iš kitų

Lietuvos komanda, prieš rungtynes ateidama į salę, tarsi laikydavosi tam tikro ritualo. Pirmasis “Morača” arenoje visuomet pasirodydavo vienas iš A.Sireikos asistentų Valdemaras Chomičius ir pasisveikindavo su Lietuvos sirgaliais, kurie tuo metu jau keldavo nemažą triukšmą.

Kai salėje pasirodydavo lietuvių krepšininkai, keli šimtai fanų juos pasveikindavo darniai skanduodami “Lietuva”. “Mes laimėsim!” - tokiais šūksniais vieni kitus sveikindavo prie arenos susitikę krepšinio mėgėjai iš Lietuvos.

Lietuvos rinktinės krepšininkai
© Reuters/Scanpix

Iš tiesų dauguma energija trykštančių aistruolių jau ne pirmą kartą keliauja su Lietuvos rinktine, todėl visi jų veiksmai rungtynių metu būna gerai suderinti.

Lietuviai - “Morača” arenos siela. Jie sveikindavo ir krepšininkus, ir šokėjas. Geltonais ir žaliais marškinėliais vilkintys, apsisiautę vėliavomis, galvas papuošę įspūdingais perukais, mušantys būgnus Lietuvos krepšinio fanai atrodė išties įspūdingai.

“Krepšininkams reikia tik įmesti į krepšį, o visą kitą darbą atliksime mes”, - vienas per kitą sakė sirgaliai.

“Juntame išskirtinį palaikymą. Visada su savo sirgaliais sveikinamės ir dėkojame už paramą. Lietuvos aistruoliai Podgoricos arenoje labai išsiskiria iš kitų”, - sakė A.Sireika.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (8)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (354)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (215)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (106)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

„Airbnb“ rekomenduoja: kur keliauti 2019-aisiais

Atostogų ir kelionių planavimas 2019-tiesiems jau įpusėjo. Kiekvienas žmogus keliones renkasi...

Tragiškai žuvo perspektyvi Lietuvos rankininkė (141)

Lietuvos rankinio federacija (LRF) pirmadienį pranešė, kad eidama 22-uosius metus tragiškai...

Tai žinoti privalo visi: kepimo metu darant vieną klaidą gresia susirgti vėžiu (31)

Medikai ir maisto gaminių žinovai įspėja: negalite gyventi be skrudintų bulvyčių , bulvių...

Lietuvis studentas per vasarą užsidirbo 25 tūkst. JAV dolerių: tai geriausia patirtis mano gyvenime (2)

Kasmet vis daugiau jaunų žmonių vasaromis uždarbiauja užsienio šalyse. Vilniaus Gedimino...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (106)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...