Nereikia būti genijumi, norint atsakyti į klausimą kas yra slidinėjimo trasų karaliai. Jau keliose žiemos olimpiadose iš eilės slidinėjimo varžybose dominuoja Norvegijos slidininkai, nuolat užimdami pirmąją vietą komandinėje įskaitoje.
Norvegijos slidininkė Marit Bjoergen
© Scanpix
Išimtis buvo tik 1998 m. Nagano (Japonija) olimpinės žaidynės, kuriose laimėjusi visas penkias rungtis norvegus privertė nusilenkti Rusijos moterų rinktinė.

Būtent stabilūs tiek moterų, tiek vyrų Norvegijos pasirodymai lemia bendrą komandinę pergalę. Kai tuo tarpu kitos šalys pasižymi geresniais vyrų arba moterų pasiekimais.

XX-osiose žiemos olimpinėse žaidynėse Italijos mieste Turine, kaip ir Solt Leik Sityje, slidininkai išsidalins dvylika medalių komplektų. Yra pakeitimų – padidėjo komandinių estafečių skaičius ir pirmą kartą olimpiadoje bus apdovanoti itin azartiškos komandinio sprinto (6x1,1 km moterims ir 10x1,1 km vyrams) rungties nugalėtojai. Ši rungtis iš olimpiados išstūmė ne itin akį traukiančias individualias 15 km moterų ir 30 km vyrų lenktynes.

Rusai ir vokiečiai pasirengę

Komandinėse estafetėse pirmais smuikais vėl grieš norvegų rinktinės, visada patenkančios tarp pagrindinių favoritų. Tiesa, moterims yra kur kas sunkiau kai šalia tokios galingos rinktinės kaip Rusija, Vokietija, Suomija.

Norvegės jau keturias olimpiadas iš eilės užima antrąsias vietas, nusileisdamos tai Rusijos, tai Vokietijos rinktinėms, todėl Turine pasirengusios įrodyti Norvegijos slidininkų jėgą. Puikiai subalansuota rinktinė praėjusių metų pasaulio čempionate buvo pirma.

Pagrindinėmis jų konkurentėmis laikomos Solt Leik Sičio nugalėtoja – Vokietija, galingai atrodanti Rusijos rinktinė ir „tamsusis arkliukas“ – suomės, kurios buvo pirmos paskutiniosiose estafetės varžybose, už nugaros palikusios ir ruses, ir norveges, ir vokietes. Nevertėtų nurašyti ir Prancūzijos, Švedijos bei olimpiados šeimininkių Italijos rinktinių, tačiau paskutinių varžybų rezultatai rodo, kad šios rinktinės kol kas nėra pajėgios konkuruoti su lyderėmis.

Vyrų varžybose pagrindiniai favoritai - norvegai, tačiau su jais pajėgus konkuruoti vokiečiai, nuolatiniai olimpinių žaidynių priešininkai – italai bei rusai.

Iš paskutinių ketverių olimpinių žaidynių norvegai antri buvo tik 1994 m. Lilehameryje (Norvegija), tuo tarpu kitose trasose šventė pergales. Tuomet juos nugalėjo italai. Įdomiausia, kad likusiose trijose olimpiadose antrąją vietą užimdavo italai, sprinto finiše nusileisdavę norvegams.

Slidininkai
© Scanpix

Galima jų dvikova ir Turino olimpiadoje, o čia jau namų sienos gali padėti ir šeimininkams. Paskutiniosiose šio sezono estafetės varžybose prie finišo vienas šalia kito atskubėjo tris rinktinės – prie nuolatinių norvegų ir italų dvikovos prisijungė ir vokiečiai, būsiantys prie favoritų ir Turine. Generalinėje repeticijoje nugalėjo italai, antri liko vokiečiai, o treti – norvegai. Kaip įprastai po dviejų klasikinio stiliaus etapų priekyje buvo norvegai, tačiau italų ir vokiečių puikus laisvasis stilius lėmė, jog atsilikimas buvo likviduotas.

Turine pasikandžioti gali ir rusai, čekai, švedai ir prancūzai, bet jiems bus itin sunku konkuruoti su puikiai subalansuotomis lyderių rinktinėmis.

Olimpiadoje debiutuosiančių sprinto estafečių varžybose, kuriose dviems komandos nariams po kelissyk (slidininkėms po tris kartus, slidininkams – po penkis) teks įveikti sprinto distanciją, pirmaujančių gretose vėl bus norvegai. Retai pralaiminčio norvegų dueto, vedamo žymiosios Marit Bjoergen seniai nepavyko įveikti kitoms komandoms. Joms mesti iššūkį gali neblogą duetą sudarančios vokietės, stipriosios rusės, bei dažnai tarp prizininkių patenkančios suomės, švedės ir galingą Beckie Scott ir Sarah Renner duetą sudarančios kanadietės.

Vyrų varžybose situacija analogiška. O norvegams mesti iššūkį gali praėjusio pasaulio čempionato prizininkai – vokiečiai ir čekai, o savo žodį tarti ir rusai, švedai, prancūzai ir šeimininkai – italai.

Prognozė

Moterys

Estafetė (4x5 km)

1. Rusija

2. Norvegija

3. Suomija arba Vokietija

Sprinto estafetė (6x1,1 km)

1. Norvegija

2. Švedija arba Kanada

3. Vokietija arba Rusija

Vyrai

Estafetė (4x10 km)

1. Italija

2. Vokietija

3. Norvegija arba Švedija

Sprinto estafetė (10x1,1 km)

1. Norvegija

2. Švedija

3. Vokietija

Laisvojo stiliaus virtuozai

Turino olimpinėse žaidynėse bus išdalinti ir aštuonių individualių rungčių medaliai. Pirmą kartą ilgiausių distancijų - 30 km moterų ir 50 km vyrų dalyviai medalius išsidalins masinio starto lenktynėse. Iki šiol olimpiadose šiose rungtyse buvo rengiamos atskiro starto lenktynės. Skirtingai negu Solt Leik Sityje, šių rungčių dalyviai varžysis ne klasikiniu, o laisvuoju stiliumi.

Vyrų varžybose tarp favoritų derėtų išskirti stiprius laisvojo stiliaus propaguotojus – italus. Itin galingą rinktinę į priekį ves – vienu iš greičiausiu laisvojo stiliaus slidininkų laikomas 31 metų Pietro Piller Cottreris, nuo jo ne ką mažiau atsilieka veteranai Giorgio di Centa ir Fulvio Valbusa bei pakankamai jauni Valerio Checci ir Fabio Santusas.

Ne mažiau pavojingi – vokiečiai: pasaulio taurės lyderis Tobiasas Angereris bei jo tautiečiai Rene Somerfeldtas ir Jensas Filbrichas. T.Angereris nugalėjo abejose šio sezono pasaulio taurės 30 km lenktynėse, tuo tarpu 50 km lenktynės šiame sezone dar nevyko.

Frode Estilis
© Scanpix

Nevertėtų nurašyti ir norvego Frode Estilio, Solt Leik Sičio olimpiados čempiono 30 km masinio starto lenktynėse Christiano Hofmano ir prizininko Michailo Botvinovo, prancūzų rinktinės lyderio Vincento Vittozo bei vieno iš stabiliai čiuožiančios švedų rinktinės atstovo.

Moterų varžybose pirmais smuikais gros šio sezono lyderė norvegė Marit Bjoergen, rusė Julija Čepalova bei čekė Katerina Neumanova. Į šią solidžią kompaniją turėtų įsimaišyti estė Kristina Smigun, neprognozuojamos suomių gvardijos atstovė ir vokietės. Turėtų pasitempti ir olimpiados šeimininkės – italės, tačiau pagal šio sezono rezultatus, jos kol kas mažai konkurencingos.

Sprinte dominuoti turėtų dominuoti norvegai, kurių gretose išsiskiria sprinto asas Tor Arne Hetlandas, ypač galingai sprinto varžybose atrodantys švedai, pasaulio taurės sprinto varžybose užimantys net keturias vietas pirmame penketuke. Jiems konkurenciją sudarys ir dažnas šio sezono sprinto varžybų prizininkas rusas Vasilijus Rotčevas bei po truputį iš pelenų kylantis olimpiados šeimininkų feniksas – Christiano Zorzi.

Moterų varžybose kaip visada priekyje galingoji M.Bjoergen. Jai pagrindinę konkurenciją sudarys tautietės, švedės, vokietės bei viena iš galingos Rusijos atstovių.

Prognozė

30 km moterys

1. J. Čepalova (Rusija)

2. K. Neumanova (Čekija)

3. M. Bjoergen (Norvegija) arba K. Smigun (Estija)

50 km vyrai

1. P. P. Cottreris (Italija) arba V. Vittozas (Prancūzija)

2. T. Angegeris (Vokietija) arba M. Botvinovas (Austrija)

3. A. Soedergrenas (Švedija)

Sprintas

Moterys

1. M. Bjoergen (Novegija) arba L. Anderson (Švedija)

2. E. Gjoemle (Norvegija)

3. J. Čepalova (Rusija)

Vyrai

1. T. A. Hetlandas (Norvegija)

2. B. Lindas (Švedija) arba T. Fredriksson (Švedija)

3. V. Rotčevas (Rusija) arba C. Zorzi (Italija) arba P. Larson (Švedija)

Itin azartiškos šios olimpinėse žaidynėse žada būti duatlono (pusė trasos čiuožiama klasikiniu, pusė laisvuoju stiliumi) varžybos. Jos ypatingos tuo, kad pračiuožus pusę distancijos dalyviai patenka į savotiškus padangų keitimo „boksus“, mat turi pasikeisti slides.

Šio sezono varžybose triumfuoja vokiečiai – viename iš etapų sugebėję užimti net pirmas penkias pozicijas. Pavojingi ir švedai, norvegai bei italai. Solt Leik Sityje triumfavo norvegai karjerą baigęs Thomas Alsgardas ir Frode Estilis, kartu užlipę ant aukščiausiojo laiptelio.

Norvegijos slidininkė Marit Bjoergen
© Scanpix

Moterų varžybose galingai atrodo Kanados rinktinės lyderė B.Scott, laimėjusi vieną šio sezono taurės etapą, o kitame buvusi – antra. Ji buvo trečia Solt Leik Sityje, tačiau po dviejų Rusijos slidininkių diskvalifikacijos buvo pripažinta čempione. Antra tada liko K.Neumanova ir trečia - vokietė Viola Bauer.

Su ja grumsis ir jau minėtos M.Bjoergen, J.Čepalova, K.Neumanova bei gausus vokiečių būrys, kurio priešakyje turėtų atsidurti Klaudia Kuenzel ar Evi Sachenbacher.

Prognozė

Moterys (2x7,5 km)

1. Beckie Scott (Kanada) arba K. Neumanova (Čekija)

2. Julija Čepalova (Rusija)

3. M. Bjoergen (Čekija) arba V. Kuitunen (Suomija) arba E. Sachenbacher (Vokietija)

Vyrai (2x15 km)

1. Tobias Angereris (Vokietija)

2. Frode Estilas (Norvegija) arba J. A. Svartedalis (Norvegija)

3. Vincent Vittozas (Prancūzija) arba P. P. Cotrieris (Italija)

Klasikoje nustebinti gali ir estai

Bus pamaloninti ir klasikinio stiliaus gerbėjai - sportininkai išsidalins du medalių komplektus: 10 km moterų bei 15 km vyrų atskiro starto lenktynėse.

Klasikinėse lenktynėse gali sėkmę nusišypsoti ir estams, mat vienas iš favoritų yra praėjusios olimpiados čempionas Andrusas Veerpalu, pasirengęs apginti titulą. Prie favoritų priskiriamas ir Solt Leik Sičio prizininkas – jo tautietis Jakas Mae.

Jiems labai stiprią konkurenciją sudarys norvegai Jensas Arne Svartedalis, laimėjęs priešolimpiadinį šios rungties etapą ir F.Estilis, rusas Vasilijus Rotčevas bei vokiečiai vadovaujami T.Angererio. Neprognozuojami ir švedai bei čekai, galintys nustebinti Turine.

Moterų varžybose klasikinio stiliaus favoritės visuomet buvo norvegės. Ne išimtis ir Turinas. Į priekį jas ves universalioji M.Bjoergen, kuri daugiausia pasižymi čiuoždama būtent klasikiniu stiliumi. Nuo jos neatsilieka ir jos tautietė 42 m. veteranė Hilde G.Pedersen.

Joms pasipriešinimą demonstruos suomės, vedamos Virpi Kuitunen, kuri visas varžoves galingai įveikė prieš olimpiadą įvykusiame etape. Nustebinti gali ir kanadietė B.Scott, ir klasikinio stiliuje besispecializuojančios lenkė Justyna Kowalczyk ar slovėnė P.Majdič bei viena iš vokiečių būrio atstovių.

Prognozė

10 km moterys

1. M. Bjoergen (Norvegija)

2. B. Scott (Suomija) arba V. Kuitunen (Suomija)

3. H. G. Pedersen (Norvegija) arba S. Renner (Kanada) arba P. Majdič (Slovėnija)

15 km vyrai

1. J. A. Svartedalis (Norvegija)

2. V. Rotčevas (Rusija) arba O. B. Hjelmsetas (Norvegija)

3. T. Angereris (Vokietija) arba A. Verpalu (Estija) arba F. Estilis (Norvegija) arba V. Vittoz (Prancūzija)

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (165)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (6)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (108)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (17)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (412)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Tryliktasis Dakaro etapas: puikiai pasirodęs Žala finišą pasiekė 9-oje vietoje, Juknevičius ir Vanagas dvidešimtuke (524)

Priešpaskutinis 2018 metų Dakaro etapas Lietuvos komandoms klojosi lyg iš natų. Geriausiai sekėsi...

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (481)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

„AX Armani“ su naudingais lietuviais paskutinę sekundę triumfavo Vitorijoje, CSKA paėmė „Pao“ tvirtovę „Real“ krito Malagoje (10)

Viena autsaiderių Milano „AX Armani“ (6/13) Eurolygoje iškovojo antrąją pergalę iš eilės....

Nesušalkite! 6 pozos, tinkamos seksui po antklode (44)

Neatsisakykite meilės žaidimų vien dėl to, kad kambaryje yra vėsu.

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (168)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...