aA
Legendinė šokių ant ledo pora Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas atviru laišku kreipiasi į šalies prezidentą Gitaną Nausėdą, tikėdamiesi išimties suteikiant pilietybę Sauliaus Ambrulevičiaus šokių ant ledo partnerei Allison Reed.
Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas
Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas
© Alina Paurazė photography

Penkerių žiemos olimpinių žaidynių dalyvių, Europos bei pasaulio čempionatų šokių ant ledo prizininkų laiške prezidentui prašoma suteikti Lietuvos pilietybę šokėjai ant ledo A. Reed.

Būtent ji suteiktų galimybę sportininkei bei jos partneriui atstovauti mūsų šaliai olimpinėse žiemos žaidynėse, kurios prasidės vasario 4-ą dieną.

Pateikiame visą laiško turinį:

„Ką tik pasibaigė 2022 m. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas, kuriame puikiai pasirodė mūsų šokėjai ant ledo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius užimdami istorinę 8-tą vietą.

Jie yra pirmieji po mūsų, pasiekę tokį aukštą rezultatą Europos čempionate. A. Reed ir S. Ambrulevičius ne tik atsidūrė pirmąjame dešimtuke, bet pasauliniame keturių metų šokių ant ledo reitinge pakilo į 12-tą iš 134 reitinguotų porų, o šio sezono pasauliniame reitinge rikiuojasi aukštoje 7 vietoje.

Jie taip pat iškovojo teisę antrajai Lietuvos šokių ant ledo porai dalyvauti 2023 m. Europos dailiojo čiuožimo čempionate, kuris vyks Helsinkyje (Suomija).

Mūsų kelias į tarptautinę olimpinę areną buvo labai slidus ir sudėtingas. Prisimename visas penkerias olimpines žaidynes, kuriose teko dalyvauti atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Turbūt labiausiai įsiminė 1992 m. olimpinės žaidynės Albervilyje, kai tuometinis LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas atsisakė vežti, visą olimpinį ciklą kartu čiuožusią ir turėjusią tarptautinių varžybų patirtį bei laimėjimų, mūsų porą, nes Margarita buvo ne Lietuvos, o Rusijos pilietė.

Nuo mūsų ir Lietuvos čiuožimo federacijos buvo nuslėptas faktas, kad Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) buvo priėmęs sprendimą Albervilio žiemos olimpinėse žaidynėse buvusių sovietinių respublikų sportininkams netaikyti pilietybės reikalavimo.

Visa tai mes sužinojome 1992 m. sausio mėnesio gale po pirmojo savo Europos dailiojo čiuožimo čempionato Lozanoje (Šveicarija), kuomet kreipėmės į Tarptautinio Olimpinio Komiteto direktorių Gilbert Felli, kuris buvo ir Europos dailiojo čiuožimo čempionato Lozanoje organizacinio komiteto pirmininkas.

Jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo, aplenkdami daugiau nei pusę porų.
M. Drobiazko ir P. Vanagas

Iš jo mes ir sužinojome, kad galime vykti į Albervilio žiemos olimpines žaidynes. Mums būnant šalia, G. Felli paskambino A. Poviliūnui ir įsakė sušaukti neeilinį LTOK Vykdomojo Komiteto posėdį, kuriame būtumėme oficialiai patvirtinti Lietuvos olimpinės delegacijos nariais.

Tuo metu visa Lietuvos olimpinė delegacija jau buvo nuvykusi į Albervilį ir pradėjusi treniruotis. Mes tiesiai iš Lozanos, po neeilinio LTOK posėdžio, kur buvome patvirtinti tikraisiais olimpinės rinktinės nariais, vykome į Albervilio olimpines žaidynes. Jei tuomet mes nebūtumėm sudalyvavę savo pirmose olimpinėse žaidynėse, mūsų pora būtų iširusi, o Lietuvos vardas neskambėtų 5-iose olimpinėse žiemos žaidynėse, iš kurių mes net trejose iškovojome prizines vietas.

Tik didžiulių Tarptautinio Olimpinio komiteto narių pastangų dėka, mes išvykome į pirmąsias savo gyvenimo olimpines žiemos žaidynes. Vėliau 2000-aisiais Lietuvai iškovojome pirmuosius Europos bei pasaulio čempionatų bronzos medalius. 2002 m. Solt Leik Sičio žiemos olimpinėse žaidynėse pasiekėme aukščiausią 5-tą vietą, kurios iki šiol nepagerino nė vienas žiemos sporto šakų atstovas.

Šiandien situacija pasikeitusi. LTOK palaiko, finansuoja bei savo rekomendacijomis siekia, kad patys stipriausi Lietuvos žiemos sporto šakų atstovai vyktų ir reprezentuotų šalį olimpinėse žaidynėse, į kurias paskutinė vardinių paraiškų padavimo diena yra sausio 24-oji.

Visa Lietuva jaudinosi ir liūdėjo, kuomet Lietuvos krepšinio rinktinė (kurie ne vienose olimpinėse žaidynėse yra iškovoję medalius), papildomose atrankos varžybose neiškovojo kelialapio į 2021 m. Tokijo vasaros olimpines žaidynes. Visi galėjo išvysti, kaip nelengva iškovoti šį kelialapį.

Verta paminėti, kad mūsų šokėjai ant ledo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius kelialapį į 2022 m. Pekino žiemos olimpines žaidynes iškovojo iš pirmo karto kovo mėnesį 2021 m. pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, o ne papildomose atrankos varžybose, kurios vyko praeitą rugsėjį. Jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo, aplenkdami daugiau nei pusę porų.

Nuoširdžiai prašome Jūsų rasti galimybę suteikti Lietuvos pilietybę Allison Lynn Reed, kad ateityje ši be galo darbšti, nuoširdi, švytinti pagarba ir optimizmu sportininkė nebesusidurtų su sunkumais ir reprezentuotų Lietuvą ne vieneriose žiemos olimpinėse žaidynėse su Sauliumi Ambrulevičiumi.

Neužtrenkite durų veržliam ir be galo perspektyviam sportininkui S. Ambrulevičiui, kuris kaip Lietuvos pilietis atidavė visą save Lietuvos vardo garsinimui ir net 23 metus siekė galimybės atstovauti Lietuvą žiemos olimpinėse žaidynėse.

Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius
Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius
© AFP / Scanpix


Dar varžydamasis individualiai jis dalyvavo ne viename Europos bei pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, tačiau jo talentas atsiskleidė tik čiuožiant poroje kartu su Allison Reed.

Mes galime matyti kaip ženkliai šoktelėjo jo rezultatai. Tad neatimkime galimybės šiam jaunam ir atsidavusiam sportininkui įgyvendinti viso gyvenimo svajonės – dalyvauti žiemos olimpinėse žaidynėse, kartu su partnere Allison Reed, be kurios nebūtų pasiekta tokių aukštų rezultatų“, – laišką pasirašo penkerių žiemos olimpinių žaidynių dalyviai, Europos bei pasaulio čempionatų šokių ant ledo prizininkai M. Drobiazko ir P. Vanagas.

Į prezidentą kreipėsi Drobiazko ir Vanagas: jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo
© Getty images

Paaiškino, kodėl Reed nesuteikta Lietuvos pilietybė

Lietuvos pilietybė išimties tvarka dailiojo čiuožimo atstovei Allison Reed nesuteikta jai neįrodžius ypatingų nuopelnų būtent Lietuvai, sausio 4-ąją informavo prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis.

Jo teigimu, Pilietybės reikalų komisija nerekomendavo prezidentui suteikti pilietybės išimties tvarka, nes „Konstitucijos ir Pilietybės įstatymo nuostatų aiškinimo kontekste nurodytos naujos aplinkybės nėra pagrįstos taip, kad dėl jų vertinimo, kaip ypatingų nuopelnų būtent Lietuvos valstybei, nekiltų abejonių“.

Prezidentas Gitanas Nausėda, savo ruožtu, sprendimą priėmė „atsižvelgdamas į visas aktualias aplinkybes“ ir pateiktus dokumentus bei vadovaudamasis Konstitucija ir Pilietybės įstatymu, apie sprendimą ir jo motyvus sportininkė bei jos atstovas buvo informuoti.

JAV gimusi A. Reed, anksčiau atstovavusi Sakartvelui ir Izraeliui, kartu su Sauliumi Ambrulevičiumi yra iškovojusi kelialapį į vasarį vyksiančias olimpines žaidynes.

Prezidento sprendimas užkirto kelią šiai porai vykti į Pekiną. Antrą kartą dėl pilietybės suteikimo išimties tvarka sportininkė kreipėsi gruodžio pradžioje.

Pernai prezidentas, atsižvelgęs į Pilietybės reikalų komisijos rekomendaciją, išimties tvarka A. Reed pilietybės nesuteikė, kadangi nebuvo „duomenų, kurie neabejotinai patvirtintų asmens ypatingus nuopelnus Lietuvos Respublikai“.

Dėl tokio G. Nausėdos sprendimo apgailestavo tiek Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, tiek Lietuvos dailiojo čiuožimo federacija. Olimpinį kelialapį Lietuvos šokėjų pora A. Reed ir S. Ambrulevičius iškovojo šių metų kovą Švedijos sostinėje Stokholme vykusiame pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, kuriame užėmė 15 vietą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(156 žmonės įvertino)
4.3397

Užpulta Ukraina – eliminuota, agresorių komandos – prie starto linijos: ar pasaulis sukasi į tą pusę?

Dėl beprecedenčio dopingo skandalo formaliai diskvalifikuotos valstybės atstovė sukėlė...

Sporto pasaulis – pakraupęs: Rusija olimpines paliaubas sulaužė trečią kartą UEFA ir Eurolyga šaukia skubius posėdžius (17)

Rusijos invazija į Ukrainą sulaužė olimpines paliaubas, ketvirtadienį konstatavo Tarptautinis...

Dar vienas dopingo atvejis Pekino žaidynėse: įkliuvo antra čiuožėja ant ledo (11)

Pasibaigus Pekino žiemos olimpinėms žaidynėms paaiškėjo dar vienas teigiamas dopingo atvejis:...

„Ledo karalienė“ Tutberidzė kritikos neatleido: iš pradžių jie šypsojosi, o paskui puolė kaip šakalai (30)

Kontroversiškai vertinama Rusijos dailiojo čiuožimo trenerė Eteri Tutberidzė apibendrino savo...

Suomių slidininko košmaras Pekine: sušalo jautriausias organas, skausmas – nepakeliamas (24)

Iš Pekino žiemos olimpinių žaidynių ne pačius geriausius įspūdžius parsivežė suomių...

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Kaip pralaužti Rusijos blokadą Ukrainoje: dėl bado grėsmės Vakarai gali ryžtis ir ypač rizikingam planui

Ko neprivertė karas, privers badas. Tokių svarstymų – vis daugiau, mat Rusijos agresija prieš...

„Tokia mano istorija“: daugybę kartų girtas prie vairo įkliuvęs Viktoras dėkoja, kad pagaliau buvo įkalintas (3)

„Kai pirmus kartus ėjau į teismą, bijojau, bet po to baimė dingo – jeigu prieš tai manęs...

Amerikiečiai negali patikėti, kaip pigu Lietuvoje: tai svajonių šalis! (5)

Verkiantiems dėl Lietuvoje beprotišku greičiu kylančių kainų reikėtų nuvykti į Kaliforniją...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje pratęsta karinė padėtis, uždrausti simboliai „Z“ ir „V“ per sprogimą sunkiai sužeistas Maskvos paskirtas Zaporižios miesto vadovas (7)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Šiluvoje užuovėją nuo karo radusi Tatyana dirba piligrimų centre ir taip maldo ilgesį Ukrainoje likusiai šeimai – anūkui vos 3 mėnesiai

Nors Lietuvos šventvietė Šiluva garsėja kaip traukianti religines bendruomenes, ji apjungia visus...

Žiniasklaida: Rusija pasikvietė statinių bombų ekspertus jau kelios savaitės yra Rusijoje ir dirba kartu su kariuomenės pareigūnais

Apie 50 ekspertų, turinčių didelę šių sprogmenų gamybos ir tiekimo patirtį, dirba kartu su...

Verslas PliusMark Ellwood

Verslininko, aplankiusio visas šalis Žemėje – ir pabuvojusio kosmose, kelionių patarimai

Jimas Kitchenas išmano keliones . 57-erių metų verslininkas ir investuotojas tvirtina esąs...

Delfi PliusDailius Dargis

Paskutinio sovietų bunkerio Lietuvoje paslaptis: ne tik lankėsi KGB, bet ir neprikausomybės laikais sulaukdavo keistų vizitų bei įsilaužimų II dalis

Vieno įspūdingiausių Lietuvoje esančio sovietinių laikų karinio bunkerio paslaptys sėja nerimą...

Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos

Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...

Delfi PliusPiotr Skolimowski, Ewa Krukowska

Ekspertė: dviejų Europos valstybių draugystė akivaizdžiai byra į šipulius (3)

Reakcija į Rusijos invaziją padarė galą svarbiam aljansui Europoje. Kaip pažymi politikos...