Penkerių žiemos olimpinių žaidynių dalyvių, Europos bei pasaulio čempionatų šokių ant ledo prizininkų laiške prezidentui prašoma suteikti Lietuvos pilietybę šokėjai ant ledo A. Reed.

Būtent ji suteiktų galimybę sportininkei bei jos partneriui atstovauti mūsų šaliai olimpinėse žiemos žaidynėse, kurios prasidės vasario 4-ą dieną.

Pateikiame visą laiško turinį:

„Ką tik pasibaigė 2022 m. Europos dailiojo čiuožimo čempionatas, kuriame puikiai pasirodė mūsų šokėjai ant ledo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius užimdami istorinę 8-tą vietą.

Jie yra pirmieji po mūsų, pasiekę tokį aukštą rezultatą Europos čempionate. A. Reed ir S. Ambrulevičius ne tik atsidūrė pirmąjame dešimtuke, bet pasauliniame keturių metų šokių ant ledo reitinge pakilo į 12-tą iš 134 reitinguotų porų, o šio sezono pasauliniame reitinge rikiuojasi aukštoje 7 vietoje.

Jie taip pat iškovojo teisę antrajai Lietuvos šokių ant ledo porai dalyvauti 2023 m. Europos dailiojo čiuožimo čempionate, kuris vyks Helsinkyje (Suomija).

Mūsų kelias į tarptautinę olimpinę areną buvo labai slidus ir sudėtingas. Prisimename visas penkerias olimpines žaidynes, kuriose teko dalyvauti atkūrus Lietuvos nepriklausomybę. Turbūt labiausiai įsiminė 1992 m. olimpinės žaidynės Albervilyje, kai tuometinis LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas atsisakė vežti, visą olimpinį ciklą kartu čiuožusią ir turėjusią tarptautinių varžybų patirtį bei laimėjimų, mūsų porą, nes Margarita buvo ne Lietuvos, o Rusijos pilietė.

Nuo mūsų ir Lietuvos čiuožimo federacijos buvo nuslėptas faktas, kad Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) buvo priėmęs sprendimą Albervilio žiemos olimpinėse žaidynėse buvusių sovietinių respublikų sportininkams netaikyti pilietybės reikalavimo.

Visa tai mes sužinojome 1992 m. sausio mėnesio gale po pirmojo savo Europos dailiojo čiuožimo čempionato Lozanoje (Šveicarija), kuomet kreipėmės į Tarptautinio Olimpinio Komiteto direktorių Gilbert Felli, kuris buvo ir Europos dailiojo čiuožimo čempionato Lozanoje organizacinio komiteto pirmininkas.

Jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo, aplenkdami daugiau nei pusę porų.
M. Drobiazko ir P. Vanagas

Iš jo mes ir sužinojome, kad galime vykti į Albervilio žiemos olimpines žaidynes. Mums būnant šalia, G. Felli paskambino A. Poviliūnui ir įsakė sušaukti neeilinį LTOK Vykdomojo Komiteto posėdį, kuriame būtumėme oficialiai patvirtinti Lietuvos olimpinės delegacijos nariais.

Tuo metu visa Lietuvos olimpinė delegacija jau buvo nuvykusi į Albervilį ir pradėjusi treniruotis. Mes tiesiai iš Lozanos, po neeilinio LTOK posėdžio, kur buvome patvirtinti tikraisiais olimpinės rinktinės nariais, vykome į Albervilio olimpines žaidynes. Jei tuomet mes nebūtumėm sudalyvavę savo pirmose olimpinėse žaidynėse, mūsų pora būtų iširusi, o Lietuvos vardas neskambėtų 5-iose olimpinėse žiemos žaidynėse, iš kurių mes net trejose iškovojome prizines vietas.

Tik didžiulių Tarptautinio Olimpinio komiteto narių pastangų dėka, mes išvykome į pirmąsias savo gyvenimo olimpines žiemos žaidynes. Vėliau 2000-aisiais Lietuvai iškovojome pirmuosius Europos bei pasaulio čempionatų bronzos medalius. 2002 m. Solt Leik Sičio žiemos olimpinėse žaidynėse pasiekėme aukščiausią 5-tą vietą, kurios iki šiol nepagerino nė vienas žiemos sporto šakų atstovas.

Šiandien situacija pasikeitusi. LTOK palaiko, finansuoja bei savo rekomendacijomis siekia, kad patys stipriausi Lietuvos žiemos sporto šakų atstovai vyktų ir reprezentuotų šalį olimpinėse žaidynėse, į kurias paskutinė vardinių paraiškų padavimo diena yra sausio 24-oji.

Visa Lietuva jaudinosi ir liūdėjo, kuomet Lietuvos krepšinio rinktinė (kurie ne vienose olimpinėse žaidynėse yra iškovoję medalius), papildomose atrankos varžybose neiškovojo kelialapio į 2021 m. Tokijo vasaros olimpines žaidynes. Visi galėjo išvysti, kaip nelengva iškovoti šį kelialapį.

Verta paminėti, kad mūsų šokėjai ant ledo Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius kelialapį į 2022 m. Pekino žiemos olimpines žaidynes iškovojo iš pirmo karto kovo mėnesį 2021 m. pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, o ne papildomose atrankos varžybose, kurios vyko praeitą rugsėjį. Jie pataikė visus tritaškius, įmetė visas baudas ir nepaslydo, aplenkdami daugiau nei pusę porų.

Nuoširdžiai prašome Jūsų rasti galimybę suteikti Lietuvos pilietybę Allison Lynn Reed, kad ateityje ši be galo darbšti, nuoširdi, švytinti pagarba ir optimizmu sportininkė nebesusidurtų su sunkumais ir reprezentuotų Lietuvą ne vieneriose žiemos olimpinėse žaidynėse su Sauliumi Ambrulevičiumi.

Neužtrenkite durų veržliam ir be galo perspektyviam sportininkui S. Ambrulevičiui, kuris kaip Lietuvos pilietis atidavė visą save Lietuvos vardo garsinimui ir net 23 metus siekė galimybės atstovauti Lietuvą žiemos olimpinėse žaidynėse.

Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius

Dar varžydamasis individualiai jis dalyvavo ne viename Europos bei pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, tačiau jo talentas atsiskleidė tik čiuožiant poroje kartu su Allison Reed.

Mes galime matyti kaip ženkliai šoktelėjo jo rezultatai. Tad neatimkime galimybės šiam jaunam ir atsidavusiam sportininkui įgyvendinti viso gyvenimo svajonės – dalyvauti žiemos olimpinėse žaidynėse, kartu su partnere Allison Reed, be kurios nebūtų pasiekta tokių aukštų rezultatų“, – laišką pasirašo penkerių žiemos olimpinių žaidynių dalyviai, Europos bei pasaulio čempionatų šokių ant ledo prizininkai M. Drobiazko ir P. Vanagas.

Paaiškino, kodėl Reed nesuteikta Lietuvos pilietybė

Lietuvos pilietybė išimties tvarka dailiojo čiuožimo atstovei Allison Reed nesuteikta jai neįrodžius ypatingų nuopelnų būtent Lietuvai, sausio 4-ąją informavo prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis.

Jo teigimu, Pilietybės reikalų komisija nerekomendavo prezidentui suteikti pilietybės išimties tvarka, nes „Konstitucijos ir Pilietybės įstatymo nuostatų aiškinimo kontekste nurodytos naujos aplinkybės nėra pagrįstos taip, kad dėl jų vertinimo, kaip ypatingų nuopelnų būtent Lietuvos valstybei, nekiltų abejonių“.

Prezidentas Gitanas Nausėda, savo ruožtu, sprendimą priėmė „atsižvelgdamas į visas aktualias aplinkybes“ ir pateiktus dokumentus bei vadovaudamasis Konstitucija ir Pilietybės įstatymu, apie sprendimą ir jo motyvus sportininkė bei jos atstovas buvo informuoti.

JAV gimusi A. Reed, anksčiau atstovavusi Sakartvelui ir Izraeliui, kartu su Sauliumi Ambrulevičiumi yra iškovojusi kelialapį į vasarį vyksiančias olimpines žaidynes.

Prezidento sprendimas užkirto kelią šiai porai vykti į Pekiną. Antrą kartą dėl pilietybės suteikimo išimties tvarka sportininkė kreipėsi gruodžio pradžioje.

Pernai prezidentas, atsižvelgęs į Pilietybės reikalų komisijos rekomendaciją, išimties tvarka A. Reed pilietybės nesuteikė, kadangi nebuvo „duomenų, kurie neabejotinai patvirtintų asmens ypatingus nuopelnus Lietuvos Respublikai“.

Dėl tokio G. Nausėdos sprendimo apgailestavo tiek Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, tiek Lietuvos dailiojo čiuožimo federacija. Olimpinį kelialapį Lietuvos šokėjų pora A. Reed ir S. Ambrulevičius iškovojo šių metų kovą Švedijos sostinėje Stokholme vykusiame pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate, kuriame užėmė 15 vietą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (80)