Pirmasis vizitas pas odontologą

Gydytojas odontologas Nerijus Zakas atkreipia dėmesį, kad pirmojo vizito pas odontologą vaikui gali prireikti ir labai ankstyvame amžiuje: „Po gimimo pirmasis vizitas turėtų būti tėvams pastebėjus kūdikio dantenų spalvos pakitimą, paraudonavimą, paburkimą. Be to, jeigu yra stipriai prisitvirtinęs liežuvio pasaitėlis ir tai trukdo vaikui maitintis. Tik išdygus pirmajam dančiui taip pat reikia atvykti, siekiant įvertinti danties emalio mineralizaciją, aptarti pirmųjų dantų priežiūrą.“

Dygstant pieniniams dantims lankytis profilaktiškai reikėtų kas 6 mėnesius, kad būtų galima stebėti sąkandžio formavimąsi. Egzistuoja mitas, kad pieninių dantų taisyti nereikia, tačiau specialistas pabrėžia, kad „Pirmalaikis karieso pastebėjimas užkerta kelią danties skausmui, o gydymas atliekamas lengvai ir greitai.“ Todėl profilaktiniai vizitai – būtini, norint išvengti rimtesnių problemų, skausmo.

Denticija

Kaip paruošti vaiką vizitui pas odontologą?

Odontologas N. Zakas sako, kad „Plati šypsena ir šiltas bendravimas yra veiksmingiausias būdas bendrauti su vaiku.“ Tai padeda sukurti ryšį su pacientu ir įgyti jo pasitikėjimą. Odontologas pabrėžia, kad labai svarbu paaiškinti, ką ir kaip darys specialistas, parodyti vaikui nematytus įrankius, leisti juos apžiūrėti, paliesti. Dar prieš vizitą, namuose, tėveliai gali parodyti edukacinių filmukų apie dantų priežiūrą, kad vaikas žinotų, ko tikėtis. Juk dažniausiai bijome to, ko nesame patyrę.

Odontologas priduria, kad didžiausia klaida, tai sakyti „Tau nieko nedarys.“ Taip pasąmoningai siunčiame žinutę, kad odontologo kabinete išties gali nutikti kas nors blogo. Jei jau vyresniam vaikui kyla sudėtingų klausimų, visada galite atsakyti ,,Odontologas pažiūrės į tavo dantis, juos patikrins ir atsakys į klausimus, į kuriuos aš nežinau kaip tau atsakyti.“

Kai susitarti nepavyksta...

Itin mažiems pacientams ar tiems, kuriems apžiūrėti bei gydyti dantų nepavyksta tiesiog gražiai susitarus, šiuolaikinė medicina gali pasiūlyti įvairių sprendimų. Gydytojų odontologių Karolinos Mikalauskienės ir Miglės Žemaitienės paprašėme daugiau papasakoti apie gydymą su sedacija bei bendrine nejautra.

Denticija

Sedacija, tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas. Pacientas jos metu išlieka sąmoningas, ją dažniausiai pasirenkama taikyti dėl baimės, nuolatinio pykinimo procedūros metu ar kitų priežasčių. Odontologė K. Mikalauskienė papasakojo, kad „gydymas su sedacija ar bendrine nejautra (narkoze) pasirenkamas pirminės konsultacijos metu, kai gydytojas odontologas įvertina paciento būklę, kariozinių dantų kiekį ir numato, jog gydymas ambulatoriškai (odontologo kėdėje) neįmanomas.“ Gydymas gali trukti apie valandą (1–2 pažeidimų gydymas) ar daugiau – jei gydyti reikės daugiau pažeidimų. Odontologė K. Mikalauskienė priduria, jog „Sedacijos ar bendrinės nejautros paslaugą suteikia ir prižiūri gydytojas anesteziologas, jis užtikrina kad procedūra būtų saugi, efektyvi ir neskausminga.“

Sedacija ar bendrinė nejautra?

Odontologė M. Žemaitienė pasakoja, kad sedacija įprastai yra pasirenkama, kai atliekamas dantų šalinimas, o bendrinė nejautra gali būti taikoma tiek dantų šalinimui, tiek gydymui: „Vaikams dantis gydome bendrinėje nejautroje, kurie turi baimę odontologams, sunkias bendrines būkles (autizmo spektro sutrikimas, cerebrinis paralyžius ir pan.).“

Jei jūsų vaikui buvo paskirta ši procedūra, specialistė primena pagrindines taisykles, kurių reikėtų laikytis prieš gydymą: „Prieš sedaciją ar narkozę (bendrinę nejautrą) galima valgyti likus 6 valandoms iki operacijos, jeigu vaikas maitinamas krūtimi – pamaitinti galima 4 valandos iki operacijos, o gerti skysčių – 2 val. iki operacijos. Reikia atlikti bendrą kraujo tyrimą, elektrokardiogramą (EKG).“

Odontologas N. Zakas priduria, kad nors jam dažniausiai pavyksta susidraugauti su savo mažaisiais pacientams, kartais „pasitaiko, kad vienintelis būdas atlikti ilgas procedūras – dantų šalinimą, kanalų gydymą – yra tik atliekant sedaciją arba narkozę.“

Denticija

Svarbiausia – profilaktika

Specialistai apibendrina, kad svarbiausia – nepamiršti profilaktinių vizitų, jog būtų galima laiku pastebėti kariesą, netinkamą sąkandį ir kitas problemas. O kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas įvertins galimas rizikas ir rekomenduos sedaciją, bendrinę nejautrą ar pasistengs susitarti su mažuoju pacientu bei apžiūrą ar gydymą atliks be papildomų priemonių. Kuo anksčiau specialistas pastebės vieną ar kitą problemą, tuo lengviau ir paprasčiau ją bus išspręsti, todėl galbūt kaip tik šiandien yra metas užregistruoti savo vaiką profilaktiniam vizitui?

Registruotis vizitui ir sužinoti daugiau apie dantukų gydymą galite apsilankę: www.denticija.lt