„Preliminariais skaičiavimais, 2022 metų kritimas siekia daugiau nei 30 proc. Išnyko trečdalis mūsų ekonomikos... Infliacija šiek tiek viršija 26 proc.“, – sakė D. Šmyhalis.

Jis priminė, kad daug įmonių buvo sunaikintos fiziškai, pavyzdžiui, „Azovstal“, kuri buvo viena iš pirmaujančių metalo gamintojų šalyje.
Kartu jis pažymėjo svarbų faktą, kad, nepaisant tokio kritimo, Ukrainos ekonomika sumokėjo 10 proc. daugiau mokesčių nei 2021 metais.

Premjeras tai paaiškino tuo, kad verslininkai jaučia atsakomybę ir nori paremti kariuomenę bei šalį.

„Visi mūsų surinkti mokesčiai atitekdavo kariuomenei. Kitą biudžeto pusė finansuojama su mūsų partnerių, ypač Vokietijos pagalba“, – sakė D. Šmyhalis. Jis padėkojo Vokietijai už pagalbą, visų pirma už 1 mlrd. eurų dotaciją ir šimtus milijonų eurų paskolų Ukrainos energetikos ir kitų sektorių atstatymo išlaidoms padengti.

Vertindamas 2023 metų perspektyvas, vyriausybės vadovas nurodė prognozuojamą 0,3 proc. BVP augimą. Ši prognozė grindžiama blogiausio scenarijaus sąlygomis: kad karas metų eigoje tęsis ir kad nesiliaus raketų atakos prieš energetikos infrastruktūrą. Numatoma, kad biudžeto deficitas sieks beveik 38 mlrd. dolerių.

D. Šmyhalis sakė, kad Ukraina iš ES gauna 18 mlrd. eurų finansinės pagalbos, o dar 10 mlrd. dolerių skiria JAV. Šiuo metu Kyjivas kartu su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) rengia naują struktūrinės pagalbos programą, kuri yra skirta mažiausiai ketveriems metams ir kurioje numatyta 16-20 mlrd. dolerių.

Kalbėdamas apie realias pokario atstatymo išlaidas, D. Šmyhalis įvardijo 600-750 mlrd. eurų sumą. Kartu jis pabrėžė, kad atstatymas neturėtų gulti ant Europos ar JAV mokesčių mokėtojų pečių; už padarytą žalą, prarastas gyvybes ir galimybes turėtų sumokėti agresorė.

Nuostoliai turėtų būti kompensuojami užsienyje įšaldyto Rusijos turto sąskaita, kuris šiandien siekia 350-500 mlrd. dolerių. Ukrainoje konfiskuota dviejų Rusijos bankų turto už 423 mln. eurų.

Jis taip pat patikino, kad atstatymo programomis susidomės privatūs investuotojai, ir pažymėjo, kad Vokietijos ekonomika jau rengiasi didžiausiam nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos atstatymo projektui Europoje.

Praėjusiais metais įvyko dvi didelės konferencijos dėl Ukrainos atstatymo – Lugane (Šveicarija) ir Berlyne.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją