Sveikatai naudingos ir sultys, tik gerkime atskiestas

Kiekviename vaisiuje yra maždaug 600 sėklyčių, apgaubtų sultingu raudonu minkštimu, iš kurių trykštančių saldžiarūgščių sulčių skonis maloniai kutena gomurį. Nors, kaip pranešime žiniasklaidai teigia gydytoja dietologė dr.Edita Gavelienė, granatų sulyse, lyginant su vaisiais, yra mažiau skaidulų, bet ir jos prisikiriamos prie sveikatai ypač naudingų.

„Daugumai žmonių, o ypač vaikams ar senyvo amžiaus žmonėms patartina granatų sultis perpus skiesti vandeniu. Be to, kai kurie yra jautrūs didesniam kiekiui organinių rūgščių ir kai kurių kitų medžiagų, esančių granatose: jiems reikėtų sultis skiesti dviem trečdaliais vandens. Atsargiai vartoti sultis ir granatų vaisius turėtų sergantys lėtinėmis virškinimo sistemos ligomis, o neskubėti jų vartoti – sveikstantys po opaligės, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos, kitų žarnyno susirgimų.

Iš tiesų tai yra puikūs vaisiai, kuriuose gausu vitaminų C ir K, randama folio rūgšties, kalio, vario, geležies. Tačiau granatai labiausiai vertinami dėl antioksidacinių medžiagų: tai ellaginė rūgštis ir antocianinai. Jų nėra išskirtinai randama tik šiuose vaisiuose, bet granatuose antioksidantų tiek daug, kad juos galima įvardinti kaip šių medžiagų šaltinį. Dėl gausaus antioksidantų kiekio granatai ir granatų sultys yra ypač vertingos asmenims, kurie yra varginami aterosklerozės, kitų širdies kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto“, – teigia gydytoja dietologė.

Ji taip pat primena, kad nėra nė vieno maisto produkto, kad ir koks jis būtų naudingas, kuris galėtų atstoti visus kitus, tad nevertėtų pamiršti valgyti įvairius vaisius: kasdien reikėtų jų suvartoti 200 – 300 gramų.

Kaip lengviau nulupti ir išsirinkti skaniausius

Kartais parduotuvėje nežinome, kokį granatą rinktis: mažesnį ar didesnį, ryškesnės ar blankesnės spalvos. „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad nors dažniausiai pirkėjai nesirenka vaisių apdžiūvusia odele, jie būna saldžiausi. „Kad ir kaip būtų keista – skaniausi yra apdžiūvusia oda ir kiek parudavę: tokie labiausiai prinokę. Juos namie galima šiek tiek palaikyti vandenyje kad žievelė kiek suminkštėtų ir būtų lengviau nulupti. Kartais skiriasi ir sėklyčių spalva: nebūtinai raudoniausios bus skaniausios – saldžios yra ir permatomos, rausvos, tiesiog jos neturi daug pigmento“, – sako O.Suchočeva.

Ji pataria granatus laikyti šaldytuve, tik stebėti, kad nepradėtų ruduoti – taip juos galima laikyti iki 3 savaičių.

Kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria, kad granatą lengvai nulupsite, jei padėsite jį ant pjaustymo lentelės ir nupjausite viršūnėlę taip, kad primintų kūgio formą. Tada reikėtų keturiose vietose iš viršaus į apačią įpjauti vaisiaus odelę, tik nelabai giliai, kad nepažeistumėte sėklų ir neapsitaškytumėte. Tada nulupkite žievę – granatas turėtų lengvai išsilukštenti. Pasak Barčaitės, granatus galima panaudoti įvairiems patiekalams: salotoms, sultims, padažams, šerbetams, desertams ruošti.
Kulinarijos technologė siūlo pasigaminti gaivias lapinių kopūstų salotas, pagardintas granatais ir graikiniais riešutais, kuriomis tikrai nustebinsite svečius.

Salotoms reikės:

1 vnt. apelsino;
1 šaukšto medaus;
3 šaukštų alyvuogių aliejaus;
1 šaukštelio druskos;
1 žiupsnelio pipirų;
250 g. žaliųjų lapinių kopūstų „Kale“;
1 vnt.granato;
1 vnt. svogūno;
50 g. graikinių riešutų be kevalų.

Kaip gaminti:

1. Apelsiną nulupkite ir supjaustykite skiltelėmis, nepalikdami baltos žievelės. Patariama pjaustyti apelsiną dubenėlyje, kad būtų išsaugotos visos sultys. Iš išpjautų plėvelių išspauskite likusias sultis.

2. Apelsinų sultis sumaišykite su medumi, alyvuogių aliejumi, druska ir pipirais. Užpilą įtrinkite rankomis į kopūstus.

3. Granatą perpjaukite, iškrapštykite sėklas.

4. Svogūną nulupkite ir smulkiai supjaustykite. Stambiai sukapokite riešutus.

5. Kopūstą sumaišykite su apelsinų skiltelėmis ir baltaisiais svogūnais. Viršų apibarstykite granatų sėklomis ir graikiniais riešutais.

Skanaus!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)