Kad augintinis jaustųsi ramiau, geriausia jį dresuoti ir pratinti likti vieną nuo mažų dienų. Pranešime žiniasklaidai prekių augintiniams parduotuvės „PET24“ atstovė Monika Gaigalaitė pataria pradėti nuo trumpų išėjimų, kurie nesukelia nerimo, o po to palaipsniui ilginti palikimo trukmę.

Šuo gali pradėti žingsniuoti, alsuoti ir inkšti pastebėjęs, kad šeimininkas ruošiasi išeiti, apsiauna batus ir apsirengia paltą. Vienas iš šio „nerimo prieš išvykimą“ gydymo būdų yra išmokyti savo šunį, kad kai pasiimi raktus ar apsirengi paltą, tai ne visada reiškia, kad išeini. Pavyzdžiui, apsiaukite batus, apsivilkite paltą, o tada tiesiog žiūrėkite televizorių namuose. Tai sumažins jūsų šuns nerimą, nes šie signalai ne visada reikš jūsų išėjimą, taigi šuo nesijaudins, kai juos pamatys“, – sako M. Gaigalaitė.

Šuns narvas yra svarbi mokymo priemonė ir daugelio šuniukų iššūkių sprendimas. Tinkamai naudojamas narvas jokiu būdu nereiškia žiauraus elgesio su gyvūnu. Narvas gali suteikti augintiniui saugią ir ramią poilsio vietą, jei jis bus susietas su smagiais šuniui dalykais.

Kai kurie šunys, palikti vieni namuose, jaučiasi saugiau ir patogiau savo dėžėje ar narve. Prie narvo pratinkite palaipsniui, iš pradžių ten tik duokite ėsti, skanėstų, interaktyvių žaislų, vėliau pratinkite prie uždarytų vartelių, tuomet pradėkite palikti vieną kambaryje, vis ilgindami palikimo laiką. Šunį skatinkite tik tuomet, kai jis narve elgiasi ramiai.

Būtina iškrauti

Abejingi pasisveikinimai ir atsisveikinimai – sunkus, bet veiksmingas būdas. Todėl nepaverskite savo išėjimo iš namų ar grįžimo švente. Gyvūnui tai turėtų tapti įprastu reiškiniu, be jokių papildomų malonumų ar širdies skausmų. Grįžę namo nepulkite augintinio glostyti, tai darykite tik tuomet, kai augintinis bus ramus.

„Taip pat labai svarbu prieš išvykstant iš namų padėti augintiniui išsikrauti tiek fiziškai, tiek protiškai. Todėl susiplanuokite laiką taip, kad spėtumėte su augintiniu gerai pasivaikščioti ir pasitreniruoti komandas, tai šunį maloniai išvargins fiziškai ir protiškai, jis bus daug ramesnis ir jausis geriau likdamas vienas.

Namie paliktam keturkojui galima duoti žaislų, kurie yra saugūs žaisti vienam“, – pataria M. Gaigalaitė.

Ilgesniam išsiskyrimui – auklė arba viešbutis

Kaip tinkamai pasiruošti ilgesniam išsiskyrimui? Pirmiausia, prieš išvykstant atostogų ar į komandiruotę svarbu pasirūpinti vieta, kur augintinis saugiai apsistos ar rasti patikimą žmogų, kuris juo galės pasirūpinti.

„Galbūt jau turite šeimos narį, draugą ar kaimyną, kuriuo pasitikite ir kuris turi patirties su augintiniais. Jei ne, visuomet galima išbandyti augintinių auklės paslaugas ar šunų viešbučius.

Prieš išvykdami kelis kartus susitikite su augintinio aukle savo namuose, lauke ar jos namuose, jei augintinį paliksite pas ją. Jei augintinį paliksite viešbutyje, apsilankykite jame su augintiniu. Pirmą kartą nuvykite apsižiūrėti ir įsivertinti, ar viešbutis ir jo personalas yra tinkamas ir atrodo patikimas. Tuomet nuvežkite augintinį ir palikite vienai dienai, kad susipažintų su vieta, taisyklėmis ir žmonėmis. Svarbu neišvykti niekur tuo metu iš miesto, kad esant reikalui augintinį galėtumėte bet kada pasiimti“, – rekomenduoja „PET24“ specialistė.

Nepamirškite informuoti žmogų ar viešbutį, kur liks jūsų augintinis, apie jo kasdienę rutiną: maitinimus, vedžiojimą į lauką, jei reikia vaistus ir kt. Taip pat, pateikite visą reikiamą informaciją apie sveikatą, bei palikite veterinarijos gydytojo, kuris prižiūri augintinį, telefono numerį. Jei augintinis patiria išsiskyrimo nerimą, informuokite apie tai augintinio prižiūrėtoją.

Pasirūpinkite būtinais daiktais

Augintiniui viešnagę gali palengvinti „namų kvapas“, tad paliekant augintinį pas auklę, kitą prižiūrintį asmenį ar viešbutyje, pasirūpinkite augintinio guoliu, mėgstamu pledu, rankšluosčiu ar jūsų marškinėliais. Toks priedas prie guolio padės augintiniui užuosti jus ir nurimti. Taip pat pasirūpinkite maistu, skanėstais, mėgstamais žaislais, pirmosios pagalbos vaistinėle bei nuolat vartojamais vaistais, jei augintinis turi sveikatos sutrikimų. Jei paliekate katę nepamirškite jos kraiko dėžutės, kraiko ir draskyklės.

„Viešbutyje dažniausiai smagia augintinio veikla pasirūpins, tačiau palikdami augintinį žmogui pasirūpinkite smagiais žaidimais, pavyzdžiui, uostymo ar laižymo kilimėliu, loginių žaidimų lentomis bei tokių žaislų užpildu t.y. skanėstais, konservais. Tokie daiktai padės augintiniui ne tik smagiai praleisti laiką, bet sumažins nerimą bei padės išsikrauti“, – rekomenduoja M. Gaigalaitė.

Nesvarbu, kam paliksite savo augintinį, aprūpinkite jį visomis patogiam gyvenimui reikalingomis priemonėmis. Jei augintinį prižiūrės jūsų namuose, visus augintinio daiktus palikite atviroje, gerai matomoje vietoje, tačiau augintiniui nepasiekiamoje, kad prižiūrintis asmuo viską lengvai rastų. Galite surašyti atmintinę, kurioje nurodysite maitinimus, vaistų ar papildų davimo grafiką.

Elgesys, rodantis, kad gyvūnas jaučia išsiskyrimo stresą:

• Augintinis būna neramus, seilėjasi.
• Gali vemti ar pridergti namuose.
• Praranda apetitą, lekuoja.
• Gadina daiktus ar žalojasi pats. Dažniausiai gadinami daiktai, turintys šeimininko kvapą, toks veiksmas padeda mažinti nerimą.
• Loja, kaukia ar inkščia.
• Mažesnių veislių šunys gali drebėti.