Prieš prasidedant pirmajai sesijai, Italijos, Japonijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados ir Prancūzijos lyderius pasitiko Vokietijos kancleris Olafas Scholzas su žmona Britta Ernst.

Diskusijose taip pat dalyvavo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Prieš tai įvyko dvišalis O. Scholzo ir JAV prezidento Joe Bideno susitikimas.

G7 valstybių vadovai aptars pasiūlymus bendromis pastangomis didinti spaudimą Rusijai, tiekti kolektyvinę karinę ir humanitarinę pagalbą Ukrainai bei diskutuos apie karo įtaką augančioms energijos resursų ir maisto kainoms.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis aštriai sukritikavo Rusiją „žaidžiant bado žaidynes“. Jis teigė, kad vien Kremlius yra atsakingas už pasaulinę maisto krizę, dėl kurios kentės skurdžiausios šalys ir nepasiturintys žmonės.

„Rusija blokuoja uostus, naikina žemdirbystės infrastruktūrą, paverčia kviečių laukus karo laukais“, – sakė Ch. Michelis.

Dėl Rusijos karo, kuris tęsiasi jau penkis mėnesius, Ukrainos laivai negali išplaukti iš uostų ir eksportuoti grūdų, dėl ko visame pasaulyje kyla maisto kainos. Tuo metu ekspertai ir humanitarinės organizacijos įspėjo dėl bado grėsmės kai kuriose Afrikos dalyse.

Nepaisydama to, Maskva dėl maisto krizės kaltina Vakarų sankcijas.

Šaltiniai Vokietijos vyriausybėje sakė naujienų agentūrai dpa, kad G7 lyderiai aptars galimybę nustatyti viršutinę kainos ribą naftai, kad Maskva negalėtų pelnytis iš augančių kainų, o naftą perkančios valstybės būtų apsaugotos nuo kainų nepastovumo, kuris gali kilti kai metų pabaigoje įsigalios rusiškos naftos embargas.

Anot šaltinio, dėl tokio žingsnio Vakarų valstybės turėtų suteikti draudimą krovininiams laivams, transportuojantiems naftą tik į šalis, sutinkančias laikytis kainų lubų. Be to, transporto bendrovėms galėtų būti draudžiama gabenti naftą, viršijančią kainų lubas arba būtų apribota jų prieigą prie finansinių paslaugų.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Ch. Michelis teigė, kad pasiūlymą reiktų nuodugniai aptarti nes jam pritarti turėtų 27 ES valstybės narės. Jo teigimu, reiktų apsvarstyti visas galimas pasekmes ES šalims ir įsitikinti, kad pasiūlymas paveiktų tik Rusiją, o ne apsunkintų ES padėtį.

Sekmadienį JAV prezidentas Joe Bidenas taip pat paskelbė, kad G7 valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos dar labiau ekonomiškai izoliuoti Rusiją, kad ji negalėtų finansuoti karo prieš Ukrainą.