Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Robertos Janulytės, pandemijos metu svarbu sumažinti kvėpavimo takų ligų naštą, siekiant apsaugoti pažeidžiamiausias gyventojų grupes bei visą sveikatos priežiūros sistemą.

„Sumažinti naštą sveikatos priežiūros sistemai galima užkertant kelią gripui: tokiu atveju sumažės pacientų, kurie kreipsis į sveikatos priežiūros įstaigas, ir bus galima sutelkti dėmesį į pandemijos valdymą. Jau seniai įrodyta, kad skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Negana to, koronaviruso infekcija ir gripas gali sukelti lygiai tokias pačias komplikacijas: plaučių, smegenų uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, sepsį, širdies smūgį, insultą, lėtinių ligų eigos pablogėjimą, antrines infekcijas“, – pranešime žiniasklaidai vardija ji.

Roberta Janulytė.

Abiejų infekcijų rizikos grupės taip pat yra tokios pačios. Anot vaistininko, tai nėščiosios, vyresni nei 65-erių metų amžiaus asmenys, taip pat lėtinėmis ligomis sergantys asmenys.

„Nėščiųjų, vyresnio amžiaus žmonių ir sergančiųjų lėtinėmis ligomis imuninė sistema dažniausiai yra silpnesnė, todėl tiek ligos eiga paprastai būna sunkesnė bei dažniau pasitaiko gripo sukeliamos komplikacijos. Prasidėjus gripo sezonui, priemonės imunitetui stiprinti neprilygsta vakcinacijos efektyvumui. Be to, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet gripu suserga 20–30 proc. mažų vaikų – neretai jie tampa pagrindiniu gripo viruso platinimo šaltiniu, taip pat matėme ne vieną pavyzdį, kaip iš ugdymo įstaigos vaikai namo „parneša“ COVID-19 virusą“, – aiškina R. Janulytė.

Sutampa ne tik rizikos grupės, bet ir simptomai. Vaistininkės teigimu, gripui ir COVID-19 būdingas staigus karščiavimas – temperatūra pakyla staiga ir aukšta 38 laipsnių ir daugiau, laužantis kaulų, raumenų, galvos skausmas, bendras negalavimas, kosulys, gerklės skausmas. Taip pat dažni virškinimo trakto sutrikimai, įskaitant pykinimą, vėmimą ir viduriavimą.

Vaistinių tinklus „Gintarinė vaistinė“ ir „Norfos vaistinė“ jau pasiekė keturvalentė vakcina nuo gripo „Vaxigrip Tetra“, skirta profilaktikai nuo gripo, kurį sukelia du gripo A viruso potipiai ir du gripo B viruso tipai. Šių tinklų vakcinacijos kabinetų šalyje yra 25.

„Vakcinos teikiama apsauga trunka vieną sezoną ir laikui bėgant silpnėja. Rekomenduojama ja skiepytis jau spalio pradžioje. Po vakcinacijos turi praeiti 10–14 dienų, kol susiformuos imuninis atsakas ir apsauga nuo gripo“, – komentuoja vaistininkė.

PSO rekomenduoja tarp COVID-19 ir bet kurios kitos vakcinos skiepijimo laikytis mažiausiai 14–os dienų intervalo.

„Nuo balandžio pradėjome skiepyti pacientus nuo erkinio encefalito, nuo gegužės pabaigos nuo koronoviruso, įgavome daug patirties ir supratome, kas išties svarbu pacientams. Tai pritaikysime ir gyventojus vakcinuodami nuo gripo. Pacientams reikia skirti pakankamai laiko, neskubinti, atsakyti į visus nerimą keliančius klausimus, kad pacientai nebijotų skiepytis nuo abiejų virusinių infekcijų“, – tvirtina vaistininkė.

„Gintarinė vaistinė“ ir „Norfos vaistinė“ tinklų vaistinių, kuriose galima pasiskiepyti nuo gripo, adresai:

Vilniuje

Vaivadiškių g. 2

Gedimino pr. 9

Antakalnio g. 84

Šeimyniškių g. 19

Baublio g. 2

Senasis Ukmergės kelias 46A, Užubaliai

Asanavičiūtės g. 29

Kaune

Jonavos g. 3

Savanorių pr. 321

Savanorių pr. 346 (PC Savas)

Žemaičių pl. 23

Veiverių g. 150

Škirpos g. 17

Varžupio g. 1, Kauno raj.

Klaipėdoje

Vingio g. 14

Vingio g. 31

Šiauliuose

Vilniaus g. 220

Panevėžyje

Ukmergės g. 18

Klaipėdos g. 103

Alytuje

Naujoji g. 2C

Mažeikiuose

Žemaitijos g. 72

Anykščiuose

Žiburio g. 12

Kelmėje

Šilingo g. 5

Domeikavoje

Vandžiogalos g. 112

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją