Žemo kraujospūdžio priežasčių daug

„Kai žmogus jaučia nuolatinį nuovargį, net, pavyzdžiui, po savaitgalio, taip pat silpnumą ir vangumą, jam skauda ar svaigsta galva, nuolat norisi miego, trūksta oro, šąla galūnės, mirga akyse ar net yra pasitaikę alpimų, greičiausiai jis turi žemą kraujo spaudimą (hipotenziją)“, – pasakoja vaistininkė Audronė Ziemelytė.

Pasak specialistės, hipotenziją sukelti gali tiek medicininės priežastys, tiek tam tikros žmogaus veiklos padariniai.

„Kraujospūdis gali būti sutrikęs dėl žemo hemoglobino kiekio kraujyje, žemo cukraus lygio, skydliaukės hipofunkcijos, dietos, kurioje mažas druskos kiekis. Taip pat šį sutrikimą gali lemti netinkamai vartojami kraujospūdį reguliuojantys vaistai arba tai gali būti tam tikrų vaistų šalutinis poveikis. Dažnai pasitaiko, jog pacientai geria kraujospūdį reguliuojančius vaistus ne taip, kaip paskirta gydytojo, neretai patys nusprendžia, kada juos gerti ir ar išvis gerti. Tuomet netikėtai pakilus spaudimui suvartojami keletas vaistų iš karto ir spaudimas nukrenta itin stipriai dėl ko savijauta ir pablogėja.

Taip pat kraujospūdis gali nukristi po intensyvios treniruotės ar kitos fizinės veiklos dėl skysčių netekimo, po ilgo buvimo saulėkaitoje, kai vartojama per mažai vandens, ir netgi po ilgesnio skrydžio lėktuvu. Sumažinti spaudimą gali alkoholio vartojimas, priklausomai nuo suvartoto kiekio, nes alkoholis pasižymi šlapimą varančiomis savybėmis ir sukelia dehidrataciją. Net po ligos, kai teko pagulėti lovoje, prireiks tam tikro laiko, kol kraujospūdis normalizuosis ir vėl jausitės gerai“, – aiškina vaistininkė.

Padėti gali tinkamas maistas


Medicininės žemo kraujospūdžio priežastys gydomos vaistais, pavyzdžiui, mažakraujystė – geležies preparatu, skydliaukės hipofunkcija – hormonų veiklą palaikančiais medikamentais. Tačiau besiskundžiantieji hipotenzija gali padėti sau ir vartodami tam tikrą maistą ar skysčius.

„Jei priežastis dehidratacija po intensyvių treniruočių, ligos, kurios metu karščiuojama, vemiama, viduriuojama, rekomenduojama suvartoti didesnį vandens kiekį ar elektrolitų tirpalų, kurių sudėtyje yra mineralų, tarp jų natrio ir gliukozės. Maistas, kuris draudžiamas aukštą kraujo spaudimą turintiems žmonėms, tinkamas hipotonikams.

Sūrus ir aštrus maistas, kofeinas padidina kraujo spaudimą, nes siaurina kraujagysles ir didina širdies susitraukimų dažnį. Druska kaupia skysčius ir didina kraujo tūrį. Padidinti kraujospūdį, kai reikia, gali sauja sūrių riešutų, alyvuogių, sūdyta lašiša ar silkė, kietojo ar pelėsinio sūrio gabaliukas. Kaip pirmoji pagalba gali būti espreso puodelis, žalioji arbata ar druskos tirpalas“, – pasakoja A. Ziemelytė.

Tiesa, vaistininkė įspėja, jog reikia atkreipti dėmesį į tai, kiek išgeriame vandens kartu su tonizuojamaisiais gėrimais, ypač kava, mat ši veikia diuretiškai, t. y. šalina iš organizmo skysčius. Sumažėjus skysčių, mažėja ir kraujo tūris bei spaudimas nukrenta. Dėl to vaistininkė rekomenduoja visuomet po kavos puodelio išgerti ir stiklinę vandens bei jo vartoti reikiamą kiekį.

„Suvartojamas vandens kiekis per dieną yra individualus dalykas. Viskas priklauso nuo mitybos ir fizinio aktyvumo, svorio. Yra nemažai formulių, kurios apytiksliai paskaičiuoja, kiek skysčių turėtų suvartoti sveikas žmogus. Viena jų yra savo svorį padauginti iš 0,03. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad tai skysčių kiekis, nebūtinai vandens. Daržovės, vaisiai ir iš jų pagaminti patiekalai savaime turi savyje vandens, tad ir mūsų organizmą papildo skysčiais“, – paaiškina A. Ziemelytė.