Atsinaujinančių energijos išteklių darbo vietų rinka kaista, ir kandidatų, pasižyminčių tinkamais gebėjimais, vis sudėtingiau surasti, teigia Miguelis Stilwellas, Portugalijos švariosios energijos įmonės „EDP Renovaveis SA“ generalinis direktorius. Bendrovė, viena iš svarbiausių pasaulyje žaliosios energijos pritaikymo įmonių, planuoja pasamdyti 1 300 darbuotojų per artimiausius dvejus metus

„Visame pasaulyje vyksta karas dėl talentų, – gegužės 28 dieną duodamas interviu sakė M. Stilwellas. – Atsinaujinančių energijos šaltinių sektorius, atsižvelgus į didžiulį prognozuojamą augimą, neturi pakankamai tinkamos kvalifikacijos darbuotojų.“

Šalims nukreipus milijardus dolerių į atsinaujinančios energijos išteklių plėtrą, politikos formuotojai tikisi, kad sektorius sukurs naujų darbo vietų, gyvybiškai svarbių popandeminiam ekonominiam atsigavimui. Saulės energijos gamybos pajėgumai turėtų išaugti trigubai iki dešimtmečio pabaigos, tuo metu vėjo energijos pajėgumai – daugiau nei dvigubai per tą patį laikotarpį, prognozuoja švariosios energijos mokslinių tyrimų grupė BloombergNEF.

Tokie žaliosios energijos supergigantai kaip „NextEra Energy Inc.“, „Iberdrola SA“, „Enel SpA“ ir EDP lenktyniauja pasaulio ekonomikos elektrifikacijos lenktynėse. Bet kai kurios stambaus kapitalo naftos bendrovės taip pat pradeda skverbtis į šį sektorių; „BP Plc.“ gegužę paskelbė ieškanti darbuotojų į laisvas 100 vietų jūrinėse vėjo jėgainėse Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Valstijose, – iki metų pabaigos šis vietų skaičius gali išaugti dvigubai.

Inžinierių kvalifikacija, pavyzdžiui, energijos įvertinimas, projektų valdymas ir projektų planavimas, yra labai paklausi, sakė EDP vadovas M. Stilwellas. Gerų verslo plėtros specialistų, suprantančių švariosios energijos technologijas, taip pat labai trūksta. Kitus darbuotojus, išmanančius susiliejimų ir įsigijimų sektoriaus specifiką ar administravimo funkcijas galima nesunkiai pasamdyti iš kitų pramonės sektorių.

Asociatyvi nuotr.

„Mums tenka samdyti žmones iš kitų sektorių – naftos, dujų ar kitų energetikos pramonės sferų, arba prisikviesti tiesiai iš universitetų, – sakė M. Stilwellas. – Ten didelė konkurencija.“

Inžinerijos ir chemijos mokslų absolventai, studijuojantys atsinaujinančius energijos išteklius Barselonos universiteto „Universitat Politecnica de Catalunya“ magistrantūroje, dažnai samdomi dar nebaigę mokslų ar iškart apsigynę magistro laipsnį, sako profesorius Jordi Llorca. Universitetas yra sudaręs partnerystės sutartis su kitais Europos koledžais, ir studentai dažnai samdomi dirbti kitose valstybėse, pavyzdžiui Jungtinėje Karalystėje ar Danijoje, sakė J. Llorca, kuris taip pat yra universiteto inžinerijos mokslinių tyrimų centro direktorius.

„Mums reikia greitai adaptuoti savo programų – tiek perėjimo prie naujos energetikos sistemos, tiek atsinaujinančių energijos šaltinių – turinį, norint užtikrinti, kad mūsų absolventai būtų konkurencingi rinkoje, – sakė J. Llorca. – Mes nuolat domimės kontraktais ir susitarimais, kuriuos esame sudarę su skirtingomis pramonėmis, kad suprastume, ko kam reikia.“

Universitetas pernai pradėjo ruošti vandenilio energijos magistrus, po to, kai profesoriai suprato, kad yra labai mažai žmonių, turinčių įgūdžių mechanikos ir chemijos pramonėje, kurių jau labai greitai prireiks sparčiai augančiam sektoriui. „Visada yra vakuumo momentas, kai atsiranda naujų technologijų, bet mes pajėgūs sukurti naujas programas vos per kelis mėnesius.“

Jūros vėjo jėgainės – dar viena greitai besiplečianti sritis. Projektai susiję su dangoraižių dydžio jūrinių vėjo turbinų statymu ir palaikymu. Pramonė pirmą kartą prasiskynė kelią Europoje, bet dabar sparčiai plečiasi į Azijos regioną ir rytinę JAV pakrantę.

Šios naujose rinkose nėra patirtį turinčių specialistų. Tai reiškia, kad įmonės dažnai siunčia ten britų ir Europos darbuotojus, sako Clintas Harrisonas, personalo atrankos įmonės, kuri specializuojasi atsinaujinančių energijos šaltinių sektoriuje, „Taylor Hopkinson“, direktorius, Bet verslui plečiantis, didėja spaudimas samdyti vietos darbuotojus.

Dėl ribotos kvalifikuotos darbo jėgos pramonėje, kuri gyvybiškai svarbi norint sumažinti emisijas, galiausiai gali susidaryti aklavietė.

„Reikia skubėti, – sakė C. Harrisonas. – Rinka auga labai labai greitai, ir mes turime užtikrinti, kad turėsime tinkamą darbo jėgą įvairiuose projektuose ir regionuose, kad projektai judėtų į priekį ir nebūtų vilkinami.“

Vien Jungtinėje Karalystėje iki 2030 metų prireiks apie 200 000 kvalifikuotų darbuotojų jūrų energetikos sektoriuje, lyginant su 160 000 šiandien, teigiama naujausioje Aberdyno Roberto Gordono universiteto ataskaitoje. Apie pusė darbo vietų, manoma, užpildys žmonės, perkelti iš naftos-dujų sektoriaus, ir apie 90 proc. darbuotojų, šiuo metu dirbančių iškastinio kuro sektoriuje, gali būti perkvalifikuoti darbui su atsinaujinančiais energijos ištekliais, sakė ataskaitos autorius Paulas de Leeuwas.

„Kursų atsinaujinančių energijos išteklių ir perėjimo prie naujos energetikos temomis sparčiai auga, ir tuo pat metu mes matome, kaip mažėja naftos tematikos kursų paklausa, – sakė jis. – Sociologinės ir pramonės permainos atsispindi ir ugdymo sistemoje.“