Apie tai skelbia „Fontanka“.

Trys A. Navalno štabo aktyvistai sulaikyti traukinyje, oficiali priežastis – esą jie ruošėsi Maskvoje kelti neramumus. Vnukovo oro uoste taip pat sulaikytas vienas aktyvistas.


Maskvos Vnukovo oro uostas „dėl galiojančių kovos su koronavirusu priemonių nepriims žurnalistų“, penktadienį naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė oro uosto atstovai.

„Siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos plitimui, taip pat užtikrinti Vnukovo tarptautinio oro uosto keleivių ir svečių saugumą, laikinai nerengiami masiniai renginiai, įskaitant žiniasklaidos veiklos organizavimą“, – pažymėjo spaudos tarnyba. Pasak jos, žiniasklaidai visgi bus pateiktas lėktuvo atvykimo vaizdo įrašas.

Perspėjimas nesibūriuoti oro uoste

Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) dabar sako, kad atvykusiam į Maskvą A. Navalnui gali grėsti kalėjimas už tai, kad jis pažeidė 2014 metais sukčiavimo byloje jam paskirtos lygtinės bausmės sąlygas.

FSIN pareiškė, kad „privalo“ sulaikyti opozicionierių.

Prokurorai taip pat gali iškelti su korupcija kovojančiam aktyvistui baudžiamąją bylą dėl įtarimų, kad jis neteisėtai pasisavino beveik 4 mln. dolerių, paaukotų jo organizacijoms.

A. Navalnas ir jo bendražygiai laiko šiuos žingsnius bandymais užkirsti kelią politiko sugrįžimui. Jie paragino savo šalininkus pasitikti opozicijos lyderį Maskvos Vnukovo oro uoste, kur jis turėtų atskirsti sekmadienio vakarą.

Daugiau nei 2 000 socialinio tinklo „Facebook“ vartotojų nurodė ketinantys dalyvauti.

A. Navalnui nepritariančios grupės taip pat pareiškė planuojančios atvykti į oro uostą, o nacionalistų judėjimas pažadėjo pasitikdamas opozicionierių aplieti jį briliantine žaluma.

Kremliaus kritikas ir anksčiau buvo aplietas šiuo preparatu, kurio spalva nenusiplauna kelias dienas.

Jau maždaug dešimtmetį Rusijos protesto judėjimo veidu laikomas A. Navalnas išgarsėjo kaip kovos su korupcija tinklaraštininkas ir antivyriausybinių mitingų organizatorius.

A. Navalno komanda interneto platformoje „YouTube“ skelbia tyrimus apie Rusijos politinio elito įgytus turtus. Kai kurie šių reportažų peržiūrimi milijonus kartų.

Maskvos prokurorai penktadienį perspėjo nedalyvauti Vnukovo oro uoste organizuojamame „viešame renginyje“, pabrėždami, kad jis nėra sankcionuotas.

Oro uosto administracija pareiškė žiniasklaidai dėl koronaviruso pavojaus neįsileisianti reporterių.

Nė viename iš abiejų pareiškimų A. Navalnas tiesiogiai neminimas – tai įprasta praktika Rusijos valdžiai ir prokremliškai žiniasklaidai, kurios opozicijos lyderį vadina „Berlyno pacientu“ ir kitais eufemizmais.

A. Navalnas ketina išskristi iš naujojo Berlyno Brandenburgo oro uosto Rusijos oro linijų „Pobeda“ reisu. Lėktuvas leisis Rusijos sostinės Vnukovo oro uoste 19.20 val. vietos laiku.

Opozicionierius ragino savo šalininkus pasitikti jį oro uoste. Maskvos prokuratūra įspėjo dėl neleistinų susibūrimų oro uosto patalpose ir grasino padariniais.

Po įtariamo apnuodijimo „Novičiok“ A. Navalnas nuo rugpjūčio buvo gydomas Vokietijoje. Jį gydžiusi ligoninė Berlyne rugsėjo 23-iąją paskelbė, kad A. Navalno būklė pakankamai pagerėjo, ir jis buvo išrašytas iš ligoninės.

A. Navalnas teigia niekada nesvarstęs galimybės pasilikti už Rusijos ribų ir negrįžti, nes jis „niekada neišvyko iš tėvynės laisva valia“.

Laboratorijos Vokietijoje, Prancūzijoje ir Švedijoje nustatė, kad A. Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Pats A. Navalnas dėl savo apnuodijimo apkaltino Rusijos slaptąją tarnybą FSB, kuri, kaip jis teigia, vadovavosi prezidento Vladimiro Putino nurodymais. V. Putinas kaltinimus atmetė. Rusijos pareigūnai iš pradžių išvis atsisakė pripažinti, kad jis buvo apnuodytas.

A. Navalnui ruošiantis sugrįžti, Rusija valdžia didina jam spaudimą. Antradienį buvo paskelbta, kad A. Navalnui gali grėsti įkalinimas už lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės taisyklių pažeidimą. A. Navalnas teigia, kad probacijos sąlygos nustojo galioti gruodžio 30-ąją.

Valstybinės žiniasklaidos priešiškumas

Valstybės kontroliuojama televizija, svarbiausias daugelio rusų naujienų šaltinis, ignoruoja A. Navalną ar neigiamai nušviečia su juo susijusius įvykius, todėl sunku pasakyti, kiek eilinių piliečių iš tikrųjų palaiko opozicijos lyderį.

Remiantis nepriklausomos sociologinių tyrimų bendrovės „Levada Centr“ pernai paskelbta apklausa, tik 20 proc. respondentų pritaria A. Navalno veiksmams, o 50 proc. – nepritaria.

Šis opozicionierius niekada nėra ėjęs renkamo pareigūno pareigų. Per 2013 metais įvykusius Maskvos mero rinkimus jis užėmė antrą vietą, tačiau per 2018 metų prezidento rinkimus jam buvo neleista mesti iššūkio V. Putinui.

Jo bendražygiams taip pat dažnai draudžiama balotiruotis rinkimuose.

2019 metais keliems A. Navalno sąjungininkams buvo neleista kandidatuoti į Maskvos miesto tarybą. Tas žingsnis išprovokavo sostinėje kelias savaites trukusius masinius protestus.

Artėjant rugsėjį paskirtiems Dūmos – parlamento žemųjų rūmų – rinkimams, protesto nuotaikos šalies opozicijos gretose būtų nepalankios valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“.

Anot stebėtojų, Kremlius sekmadienį turės pasirinkti: leisti A. Navalnui laisvai veikti ir rizikuoti pademonstruoti silpnumą, arba suimti jį šimtų žmonių ir kamerų akivaizdoje, sukeliant opozicijos pasipiktinimą.

„Jaučiu, kad Kremlius pavargo nuo šių žaidimų, – naujienų agentūrai AFP sakė analitikė Tatjana Stanovaja. – Konfrontacija su Navalniu užsitęsė.“