Prieš 61 metus užtvenkus Nemuną iš Kauno marių dugno buvo iškelti kaimai, kurių gyventojai iki šių dienų prisimena ir pasakoja to krašto istorijas. Jau kelinti metai didelio susidomėjimo sulaukiantis renginys „Pėdos marių dugne“, atskleidžiantis Kauno rajono Samylų krašto savitumą ir unikalumą. Šis bendruomenės, Kauno rajono gyventojų ir svečių susibūrimas jau yra įtrauktas į pagrindinių „Kaunas 2022“ renginių sąrašą ir ieško savo sąskambio Europos kultūrinėje erdvėje. Tai nėra sudėtinga, kadangi renginio turinys nėra išgalvotas. Metų metais surinkta medžiaga šiandien, pasitelkus technologijas ir kitokį požiūrį, leidžia savitai atskleisti krašto tautinį identitetą. Pateikti jį atvykusiems svečiams ir ten gyvenusiems, vis dar menantiems tas dienas, marių dugno gyventojams.

Šiais metais žiūrovus stebino bendruomenės ir mimų teatro aktorių sukurta kompozicija „Esu iš dugno“, iliustravo užlietų kaimų gyventojų pasakotas istorijas. „Išgirdus įgarsintus užlietų kaimų gyventojų prisiminimus užėmė kvapą,“ – sakė renginio žiūrovė Urtė.

Kauno marių slėnyje įsikūrusios edukacijos neleido liūdėti su mažaisiais žiūrovais atvykusioms šeimoms. Vaikai maudėsi muilo burbuluose, veikė tapybos studija, molio dirbtuvėlės. Vido Kuloko žirgynas supažindino susirinkusius su žemaitukų veislės žirgais. Pasakų namelyje buvo galima klausytis pasakų iš marių dugno, kurias karantino metu sukūrė ir filmavo Samylų krašto etnografinio ansamblio „Samylų senolės“ narės. Muzikos gurmanai galėjo mėgautis dueto „Blooming Vibes“ muzikinėmis variacijomis, taip pat pirmieji išgirsti naująją Sauliaus Petreikio „World Orchestra“ programą ir sudalyvauti instrumentų edukacijoje, pasiklausyti nuotaikingų svečių iš Klaipėdos „MemelBand“ atliekamos žymiausios pasaulio muzikos.

Šiais metais „Pėdos marių dugne“ pristatė dar vieną unikalų projektą – skulptūrų parką. „Lipantys iš vandens“ – taip pavadinta šešių įspūdingo dydžio skulptūrų kompozicija, kurią per savaitę sukūrė „Steel Beaver“ komandos vyrai, vadovaujami Raimondo Uždravio. Tai dar vienas projektas įprasminantis užlietų kaimų atminimą. Per savaitę ant marių kranto buvo sukurtos įspūdingo dydžio skulptūros, kurios sukeltos į Kauno marias. Jos tarsi atkuria prieš 61 metus vaizdą, kai iš apsemto Nemuno slėnio lipa į krantą žmonės ir gyvūnai, tolumoje matosi jau skendusios bažnyčios bokštas. Projekto idėją palaikė ir finansavo Lietuvos kultūros taryba bei Kauno rajono savivaldybė.

Renginio organizatoriai džiaugiasi, kad „Pėdos marių dugne“ jau tapo krašto kultūriniu ženklu ir tampa atpažįstamos ne tik vietos bendruomenei ir regionui. Renginys kasmet auga ir įgauna vis didesnį populiarumą.