Kaip pranešė premjeras Saulius Skvernelis, naujasis paketas trečiadienį turėtų būti svarstomas Vyriausybės posėdyje, o jam skirtos lėšos turėtų pasiekti apie 1,4 mln. Lietuvos gyventojų.

Pakete galima išskirti tris pagrindines priemones. Pirmoji – pusę metų bus subsidijuojama ne mažiau kaip 50 proc. iš prastovų grįžtančiųjų darbo užmokesčio ir prieš tai darbo neturėjusių darbo užmokesčio.

„Pirmaisiais dviem mėnesiais darbdaviams bus teikiama net 100 proc. pagalba – paprastai kalbant, valstybė padengs pilną darbo užmokestį (iki minimalios mėnesinės algos). Stiprėjant įmonių pajėgumams parama palaipsniui bus mažinama. Planuojame, kad ši priemonė pasieks 210 tūkst. darbuotojų. Jai numatoma skirti 380 mln. eurų“, – dėstoma S. Skvernelio „Facebook“ paskyroje.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sakė, kad irgi teikė panašius pasiūlymus.

„Apie tai ne kartą esame kalbėję – kad finansavimas socialinei apsaugai turi būti didinamas. Turi būti tvari socialinė sistema. Ir taip turėjome didelį skurdo lygį, o per šį periodą negalime dar labiau jo gilinti. Atrodo, kad priemonės yra geras pirmas žingsnis prevencijai“, – „Delfi“ sakė ji.

Kita vertus, I. Ruginienė pastebėjo, jog labai svarbu, kaip tai bus įgyvendinama.

„Jau pajudėjo prastovų mokėjimas. Tikimės, kad tos priemonės nesibaigs su karantino diena. Socialinis paketas turi tęstis ir po karantino. Šiame plane jau pasikeitė Vyriausybės požiūris. Jie supranta, kad jos turi tęstis ir po karantino“, – sakė ji.

Inga Ruginienė

Teigiamai apie subsidijas darbo vietoms atsiliepė ir Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

„Tai yra pats svarbiausias dalykas, kadangi tai bendras tiek visuomenės, tiek valstybės, tiek profesinių sąjungų, tiek verslo interesas. Suprantame, kad jei žmonės neturės darbo, jie bus bedarbiai. Tai blogai valstybei, pašalpos, kiti dalykai.

Jei verslas neturės darbuotojų, negalės nieko padaryti. Visi suprantame, kad susidūrėme su stichine nelaime, čia kaip žemės drebėjimas staiga apgriovė mūsų ekonomika“, – sakė jis.

200 eurų išmokos

Antroji Vyriausybės priemonė – pusę metų mokamos 200 eurų darbo paieškos išmokos.

„Iškritusiems iš darbo rinkos asmenims – o tokių gali būti ir apie 200 tūkst. – sieksime užtikrinti bent minimalias pajamas ir pagalbą. Tam numatome apie 265 mln. eurų“, – nurodė premjeras.

I. Ruginienė sakė, kad šie pinigai galėtų padėti tiems, kurie šiuo metu negali gauti nedarbo išmokų.

„Jei neatitinki kai kurių kriterijų, o tave atleidžia šiandien darbdavys, gali likti išvis be nieko. Tam, kad tai neįvyktų, šita priemonė skirta“, – sakė ji.

V. Sutkus pastebėjo, jog padėti žmonėms susirasti darbą yra tikrai prasminga veikla.

„Net ir dedant visas pastangas tiek iš valstybės, tiek iš verslo pusės, vis tiek dalis verslų bus priversti susitraukti, dalis žmonių vienaip ar kitaip neteks darbo“, – sakė jis.

Valdas Sutkus

Vyriausybė dar ketina rizikos grupėse esantiems asmenims išmokėti vienkartinę 200 eurų išmoką.

„Beveik 910 tūkst. asmenų, kurie gauna senatvės pensijas, našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto darbo laiko pensijas, taip pat kompensacijas už ypatingas sąlygas bei įvairias šalpos išmokas, bus išmokėta vienkartinė 200 eurų išmoka. Tai dažniausiai – rizikos grupės žmonės, kuriems apribojimai tikriausiai išliks ir karantinui pasibaigus, todėl šiuo sprendimu norime padėti būtent tokiems. Tam bus skirta 182 mln. eurų“, – rašė S. Skvernelis.

I. Ruginienė komentavo, kad bet kokie papildomi pinigai žmonėms yra tik sveikintinas dalykas.

„Suprantame, kad 200 eurų nėra didelė suma, bet jos nukreiptos žmogui, o tai yra svarbiausia“, – sakė ji.

V. Sutkus pridūrė, jog gyventojų gauti pinigai turėtų paskatinti vartojimą.

„Visa vakarietiška ekonomika yra paremta vartojimu. Papildomas pinigų kiekis skatins vartoti, o tai svarbu per ekonomikos nuosmukį“, – sakė jis.

Dar ne viskas

S. Skvernelio paviešintame plane yra ir daugiau pasiūlymų.

„Taikysime remiamą įdarbinimą, o taip pat teiksime paramą mokymuisi naujai kvalifikacijai įgyti. Tam dvigubai didinamos lėšos profesiniam mokymuisi. Keičiamas pameistrystės rėmimas, numatant didesnę darbo užmokesčio kompensaciją ir taip pritraukiant į šią mokymosi formą daugiau asmenų. Tam bus skirta daugiau kaip 10 mln. eurų.

Dar viena žinia – savarankiškai dirbantys ir verslūs žmonės taip pat turės papildomą galimybę steigti darbo vietas, ypač regionuose. Verslūs darbo netekę žmonės galės pasinaudoti vietinėmis užimtumo iniciatyvomis netaikant 50 proc. garanto, o negalią turintys darbingo amžiaus žmonės galės dalyvauti savarankiško užimtumo rėmime. Tam numatoma apie 5,6 mln. eurų pagalba“, – dėstė jis.

Saulius Skvernelis

Premjeras dar informavo, kad siūloma socialinės paramos gavėjams laikinai nevertinti turimo turto, neįskaityti dalį nedarbo socialinio draudimo ar darbo paieškos išmokų, praplėsti teisę gauti paramą didinant valstybės remiamų priemonių ribas.

„Vertinant nepasiturinčių šeimų pajamas bus žiūrimos tik 3 mėnesių pajamos, kad daugiau šeimų karantino metu gautų didesnius vaiko pinigus.

Taip pat trumpinsime socialinio būsto nuomos laukimo terminus, o jo negavusiems žmonėms per nustatytą laiką savivaldybės turės užtikrinti rinkoje nuomojamo tinkamo būsto nuomos mokesčio kompensaciją asmeniui ar šeimai, kurios „grindys“ yra apie 32 eurus asmeniui“, – sakė S. Skvernelis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (243)