„Vadovas turi ne pasitikėjimo kreditą, o avansą iki kovo pirmos dienos pateikti konkrečius darbus ir atlikti žingsnius, kurie pasitikėjimą ugdytų, ir sistema keistųsi“, - po susitikimo su V. Laukiu žurnalistams sakė K. Mažeika.

Jis taip pat teigė, kad iki kovo 1 dienos turi būti atlikti konkretūs darbai dėl pokyčių departamente.

„Turi būti atneštas konkretus veiksmų planas, įgyvendinant rekomendacijas audito, kuris buvo atliktas. Taip pat projektas, kaip įtraukti visuomenę – neetatinių inspektorių įtraukimas, nes šiai dienai jų skaičius yra visiškai apverktinas“, – teigė ministras.

Ministras: atleidžiamas kyšius ėmęs pareigūnas

Ministras taip pat pranešė, kad iš AAD atleidžiamas Taršos prevencijos ir cheminių medžiagų kontrolės skyriaus vedėjas Andrius Kairys.

„Džiugu, kad nuo kitos savaitės nebedirbs sistemoje ir vienas iš žmonių, kuris įtariamas ir „MG Baltic“ byloje, vadovavo ir Klaipėdos aplinkos apsaugos departamentui, tai sistema truputį keičiasi“, – teigė ministras.

BNS patikslina, kad A. Kairys „MG Baltic“ įtariamos korupcijos byloje nėra įtariamasis.

„Visi aplinkosaugininkai, ateityje turi būti nepriekaištingos reputacijos. Tie faktai ir aplinkybės, kurios buvo įrodytos ir nustatytos tikrai neleidžia tokiems asmenims dirbti sistemoje“, – sakė jis.

A. Kairys iki praėjusių metų spalio pabaigos buvo Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas. Tačiau dėl ryšių su verslo koncernu „MG Baltic“ A. Kairys pernai negavo leidimo dirbti su slapta informacija ir buvo pažemintas pareigose.

Kaip yra skelbęs portalas delfi.lt, A. Kairiui leidimas nesuteiktas Valstybės saugumo departamentui (VSD) pateikus informaciją apie tarnautojo nuslėptus susitikimus ir gautas dovanas iš koncerno „MG Baltic“ ir kitų verslininkų.

VSD duomenimis, A. Kairys mažiausiai 7 – 10 kartų buvo susitikęs su koncerno atstovu, kai teisme nagrinėta byla dėl „MG Baltic“ priklausančios Šilutės etanolio gamybos įmonės „Biofuture“. Ši įmonė kaltinta užteršusi Šyšos upę.

Pasak K. Mažeikos, A. Kairys prisipažino ėmęs kyšius.

„Jis pats prisipažino ėmęs kyšius. Jis prisipažino tikrinant poligrafu. Mes paprašėme, kad jis gautų teisę dirbti su slapta informacija, tada STT pateikė pažymą, kad jis nepatikimas. Tada buvo prijungtas poligrafas ir nustatyta, kad jis ėmė kyšius ir taip toliau. Ir gavo kyšius, ir ėmė kyšius“, – tvirtino K. Mažeika.

„Tas sprendimas jį pažeminti pareigose ar kažkokiu žemesniu vadovu paskirti manęs netenkina ir šiandien pasakiau, arba apsispręskim, arba mes apsivalom, arba kelsim vadovo atsakomybės klausimą“, – pridūrė jis.

Prieš kelias dienas ministras buvo pareiškęs, kad AAD vadovas V. Laukys nevaldo situacijos departamente.

Taip jis kalbėjo po to, kai prokuratūra praėjusią savaitę pareiškė įtarimus dėl netinkamo pareigų atlikimo dviem Kauno aplinkosaugininkėms Aušrai Bružienei ir Aušrai Kričenienei.

Jos įtariamos Alytaus padangų perdirbimo gamyklos „Ekologistika“ byloje, kur tiriamos pernykščio gaisro šioje įmonėje aplinkybės.

Įtariamos pareigūnės nušalintos

Aplinkos apsaugos departamento vadovas V. Laukys trečiadienį pranešė, jog šios dvi „Ekologistikos“ gaisro tyrime įtariamos pareigūnės nušalintos nuo pareigų.

„Mes gavom šitą raštą (prokuratūros raštą dėl įtarimų – BNS) ir vakar yra priimtas sprendimas dėl pareigūnių nušalinimo (...) kol baigsis tyrimas“, – sakė V. Laukys.

AAD direktorius sakė, jog ministras K. Mažeika nepasitikėjimo juo pačiu neišreiškė.

„Tokio vieno žodžio nebuvo pasakyta. Buvo išsakytas ministro matymas, kad turime efektyvinti kontrolę, turime su pareigūnais taikytis, kad jie veiktų skaidriau, kad maksimaliai būtų įgyvendintos kontrolės priemonės“, – trečiadienį teigė AAD vadovas.

Komentuodamas prokuratūros atliekamą patikrinimą dėl „Grigeo Klaipėda“ vykdytos taršos, jis teigė galimų korupcijos apraiškų įstaigoje nepastebėjęs.

„Indikacijų, ką galbūt būtų galima pamatyti pagal dabartinę turimą informaciją, tikrai neturiu. Ir pabrėžiu, pastarieji atvejai yra galimai nusikalstamos veikos, kurių užkardyti vien aplinkosauginėms priemonėms, patikrinimais, matyt, ne visada ir pakanka“, – sakė AAD vadovas.

Tačiau kol vyksta tyrimas dėl įtariamos Kuršių marių taršos, pasak V. Laukio, Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Romualdas Dužinas laikinai nevykdys savo vadovaujamų pareigų, bus paskirtas kitas pareigūnas.

Departamentas taip pat planuoja įdarbinti apie 70 aplinkosaugininkų.

„Nuo 2018 liepos pirmos dienos, kai įsikūrė Aplinkos apsaugos departamentas iš 8 regioninių aplinkos apsaugos departamentų, tai iš 506 pareigybių realiai pastoviai buvo apie 70 pareigybių neužimta. (...) Kadangi esame gavę didesnius asignavimus darbo užmokesčio fonde, tai turėsim galimybę užpildyti nemažą dalį dabar vakancijas turinčių pareigybių“, – sakė V. Laukys.

„Per metus vidutiniškai atliekama apie 7000 planinių patikrinimų ir panašiai yra neplaninių patikrinimų pagal skundus ir pranešimus. Turint daugiau žmonių, planinių patikrinimų būtų galima padaryti daugiau“, – pridūrė jis.