Seimo pirmoji vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė BNS sakė, kad Prezidentūra sutiko atidėti projekto pateikimą, norint išgirsti daugiau nuomonių šiuo klausimu.

„Prezidentūra labai geranoriškai sutiko, kad reikia daugiau diskusijų, ir kitam posėdžiui būtų teikiamas kitas įstatymo projektas, o gal tas pats, bet labiau išdiskutuotas, kad neliktų jokių abejonių“, – tvirtino Seimo narė.

„Nenorėjome, kad geros ir reikalingos įstatymo pataisos taptų politinės situacijos įkaitėmis. Todėl neprieštaravome, kad Seimo vadovybė įtrauktų jas pateikimui pavasario sesijos pradžioje“, – savo ruožtu BNS sakė prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) atstovo Lauryno Kasčiūno teigimu, šį klausimą būtina išnagrinėti ir aptarti atidžiau.

„Yra reikalinga daugiau parengiamojo darbo, darbo su Seimo frakcijomis. Labai svarbu įvertinti saugiklius, manau, kad šioje vietoje reikia tarti tvirtesnį žodį“, – DELFI sakė parlamentaras.

Ir pridūrė, kad neturėtų nuošalyje likti ir jo, bei kelių konservatorių pasiūlyta žvalgybos ombudsmeno pareigybė. Anot parlamentaro, į šį pasiūlymą turėtų būti žvelgiama kartu su G. Nausėdos ir jo komandos pataisa.

„Be saugiklių bus daug klaustukų Seime. Natūralu, kad reikia labiau paaiškinti. Ir aiškinti tokiu būdu, kad tai apsaugos žmones, o ne prieš juos rinks informaciją“, – savo nuomonę dėstė TS–LKD atstovas.

Politikas teigė, kad supranta pasiūlymo logiką, tačiau klausimų jam kyla.

„Suprantu logiką, kad jei žmogus dėl tam tikros savo veiklos, artėja prie raudonos linijos, kurią peržengus, atsiranda baudžiamasis procesas. Perspėti iki tam tikros ribos, galbūt ir būtų galima svarstyti“, – sakė parlamentaras.

„Kitas reikalas – viską vykdo žmonės, įstatyme gi neaprašysi, kokiu pagrindu gali būti kviestas žmogus į pokalbį. Natūralu, kad ir visuomenei tai reikia paaiškinti, nepaaiškinus geriau tokių dalykų neskubėti siūlyti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Sako, kad įstatymas parengtas gerai

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Seime sakė, kad prieštaringų vertinimų sukėlusios Žvalgybos įstatymo pataisos parengtos gerai ir sustiprintų šalies saugumą.

„Įstatymas yra parengtas gerai“, – pirmadienį Seime žurnalistams sakė valstybės vadovas.

Jis teigė neabejojantis, kad projektą svarstant parlamente visi klausimai bus išspręsti, o įstatymas būtų naudingas į užsienio tarnybų akiratį pakliuvusiems žmonėms.

„Neabejoju, kad visus klausimus, taip pat ir teisių užtikrinimą, mes galime išspręsti kompleksiškai. Juoba kad šiuo atveju kalbame apie turbūt 0,001 proc. žmonių, kuriems galbūt nepasisekė ir jie gali pakliūti į užsienio tarnybų žabangas“, – sakė G. Nausėda.

„Lietuva privalo turėti stiprų saugumą, kad šiame neramiame pasaulyje išliktų ir kad galėtų švęsti savo šventes, tokias, kokias švenčiame šiandien“, – pridūrė jis.

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį teigė, kad ji būdama šalies vadove nepritarė žvalgybos tarnybų siekiui įteisinti prevencinius pokalbius, nes mano, kad tai pažeistų žmogaus teises.

Prezidentas G. Nausėda gruodį pasiūlė įstatyme įtvirtinti žvalgybos pareigūnų teisę iškviesti žmones į prevencinį pokalbį, „turint duomenų, kad asmuo gali būti susijęs arba gali būti siejamas su veikla, galinčia didinti riziką ar kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ar valstybės interesams“.

Už neatvykimą būtų taikoma administracinė atsakomybė – piniginė bauda.

DELFI primena, kad G. Nausėda anksčiau yra sakęs, kad prevenciniai pokalbiai būtų vykdomi tik su tais žmonėmis, kurie atsidurs priešiškų žvalgų taikinyje, siekiant juos įspėti.

Kritikai teigia, kad projekte siūlomos nuostatos dėl rizikos valstybės interesams yra pernelyg abstrakčios, gali būti plačiai interpretuojamos, todėl sukuria prielaidas piktnaudžiavimui.

Pataisos taip pat suteiktų teises žvalgybos pareigūnams patikrinti asmens dokumentus ir atlikti administracinį sulaikymą, be teismo sankcijos gauti informaciją iš bankų apie finansines operacijas.

Pataisas inicijavusių žvalgybos tarnybų teigimu, tokios priemonės būtinos efektyviai kontržvalgybai.

Dalis politikų sako, kad plečiant žvalgybos galias reikia stiprinti ir jų priežiūrą. Opoziciniai konservatoriai siūlo steigti žvalgybos kontrolieriaus instituciją.