Žaliava kaupėsi ūkininkų ir tarpininkų šaldytuvuose – ką su ja daryti niekas nežinojo, nes kompensacijas mokėti buvo pažadėta tik tiems ūkiams, kuriuose tyrimais patvirtinta padidėjusi tarša.

„Laimei, ši situacija išsisprendė. VMVT susitarė su perdirbėjais, kad galima supirkti pieną, kuris surenkamas iš saugių, gaisro neužterštų teritorijų. Pagal naują tvarką, kai surinksime pilną pienovežį žaliavos, turėsime pateikti duomenis iš kokių kaimų pienas surinktas. Jei nė vienas iš kaimų nepateks į užterštą teritoriją, mums išduos pažymą, su kuria žaliavą galės priimti perdirbėjai“, – aiškina Ramūnas Arnašius, kooperatyvo „Pieno upės“ vadovas.

Šiandien ši dokumentai turėtų būti išduoti pirmą kartą.

R. Arnašius sako, kad ūkininkų nuotaikos kol kas prastos. Jie nori tiksliai žinoti, kada bus išmokami pinigai ir kompensacijos ūkiams, kurie buvo užteršti. Supirkėjai jiems mokėjo kas dvi savaites. Lėšų reikia ūkių palaikymui. Kol kas aiškumo nėra.

„Dabar dauguma karvių uždaryta tvartuose, bus šeriamos pašarais, kurie buvo paruošti vasarą. Padėtis turėtų stabilizuotis ir gerėti“, – viliasi „Pieno upės“ vadovas.

Užkrėstų ūkių daugėja

Šiandien VMVT paskelbė, kad dar 7-iuose pieno mėginiuose, atrinktuose iš gaisro labiausiai paveiktos teritorijos buvo rastas padidintas dioksinų kiekis.

Dioksinų koncentracija iš skirtingų ūkių Alytaus rajone (Genių, Karklynų, Miklusėnų ir Vytautiškių k.) atrinktuose mėginiuose svyruoja nuo 3,01 iki 12,73 pg/g riebalų, kai didžiausia leistina šių teršalų koncentracija maisto produktuose – 2,5 pg/g riebalų.

Kadangi minėti kaimai patenka į VMVT nustatytą gaisro paveiktą teritoriją, kuriai buvo taikyti apribojimai, užterštas žaliavinis pienas toliau į maisto grandinę nepateko.

Kai kurie ignoruoja

Ūkininkams buvo uždrausta jį priduoti pieno supirkimo punktams ar naudoti asmeninėms reikmėms ar gyvuliams šerti. Viename iš tirtų ūkių pieno mėginiai buvo atrinkti jau antrą kartą, tačiau tarša dioksinais ir vėl nustatyta, nes ūkininkas ignoruoja VMVT nurodymus ir toliau gano gyvulius taršos paveiktuose laukuose.

VMVT, siekdama apsaugoti vartotojų sveikatą, gyvūnų gerovę bei užtikrinti, kad į rinką būtų pateiktas tik saugus maistas ir pašarai, iš gaisro paveiktos teritorijos iki šios dienos yra atrinkusi 95 mėginius.

Šachtinių šulinių vandens, pieno, vaisių ir daržovių, rapsų želmenų ir pašarų mėginiai atrinkti dioksinų, sunkiųjų metalų (švino, arseno, kadmio, gyvsidabrio, nikelio, chromo), daugiaciklinių aromatinių angliavandenilių, nitritų, nitratų nustatymui. Taip pat vykdomi ir rastų laukinių gyvūnų gaišenų tyrimai.

Kaip informavo tyrimus atliekantis Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, iš viso jau yra gauti rezultatai dėl 16-os žaliavinio pieno, 1-o grietinės, 4-ių šachtinių šulinių vandens ir 4-ių daržovių (runkelių, kopūstų, kaliaropių, burokėlių) mėginių. Iš visų atliktų tyrimų padidintas dioksinų kiekis nustatytas 9-iuose žaliavinio pieno mėginiuose (apie 2 ankstesnius atvejus jau buvo skelbta anksčiau). Likusių jau atliktų tyrimų rezultatai neparodė taršos nei dioksinais, nei sunkiaisiais metalais. Kitų tyrimų rezultatų dar laukiama.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)