Torių premjeras antradienį paskelbė pauzę debatuose dėl susitarimo, apibrėžiančio Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygas, kai parlamentas nesutiko apsvarstyti šio dokumento skubos tvarka prieš numatytą „skyrybų“ terminą – spalio 31-ąją.

B. Johnsonas nusistatęs prieš galimybę jau trečiąkart atidėti išstojimo iš ES terminą.

Tačiau įstatymų leidėjai antradienį „iš principo“ susitarimui pritarė. Tai buvo pirmasis kartas, kai Bendruomenių rūmai parėmė kokį nors „Brexit“ pasiūlymą nuo 2016 metų referendumo.

Prognozuojama, kad ES penktadienį nuspręs, kokiam laikui turėtų būti atidėtas „Brexit“ terminas.

B. Johnsonas, spaudžiamas parlamento, nenoriai pateikė Bendrijos lyderiams prašymą atidėti išstojimą trims mėnesiams.

Premjeras ketvirtadienį pareiškė, kad vienintelis būdas pasiekti proveržį šiame procese – užsitikrinti, kad parlamentas pritartų pasiūlymui surengti pirmalaikius rinkimus.

„Manau, yra būdas pasiekti „Brexti“ – protingai elgtis su parlamentu ir pasakyti, jog jeigu jie iš tikrųjų nori daugiau laiko išstudijuoti šią puikią sutartį, jie gali jo gauti, bet turės sutikti su visuotiniais rinkimais gruodžio 12-ąją“, – kalbėdamas per televiziją sakė B. Johnsonas.

„Tiesą sakant, atėjo laikas, kad opozicija pasiryžtų atsiduoti mūsų kolektyvinio viršininko – tai yra, JK žmonių – teismui“, – pridūrė jis.

Premjeras sakė, kad pirmadienį oficialiai prašys įstatymų leidėjų balsuoti šiuo klausimu.

Pagal galiojančias rinkimų taisykles, B. Johnsonas turėtų užsitikrinti dviejų trečdalių – 434 – Bendruomenių Rūmų narių pritarimą, kad pirmalaikis balsavimas būtų surengtas. B. Johnsono Konservatorių partija parlamento žemuosiuose rūmuose turi 288 vietas.

Vyriausybė taip pat gali bandyti eiti kitu teisiniu keliu, kad rinkimams sušaukti pakaktų paprastos balsų daugumos.

Tačiau tokį pasiūlymą būtų galima taisyti, tad opozicija turėtų galimybę pakeisti rinkimų datą arba susieti šį sprendimą su kokiomis nors kitomis sąlygomis.

Bendruomenių rūmų šešėlinė lyderė Valerie Vaz (Valeri Vaz), atstovaujanti pagrindinei opozicinei Leiboristų partijai, sakė, kad leiboristai pirmalaikius rinkimus palaikytų tik tuo atveju, jeigu vyriausybė panaikins „Brexit“ be susitarimo grėsmę, o ES leis atidėti išstojimo terminą.

B. Johnsonas anksčiau jau yra kvietęs įstatymų leidėjus surengti pirmalaikius rinkimus, bet leiboristai tąsyk taip pat atsakė, kad nepalaikytų šio siūlymo, kol ES nėra sutikusi atidėti „Brexit“.

Įprasta tvarka kiti Britanijos parlamento rinkimai turėtų vykti 2022 metais.