Siūloma numatyti, kad VRK kreiptųsi į kompetentingą instituciją, saugančią asmenų, prisipažinusių slapta bendradarbiavus su užsienio specialiosiomis tarnybomis (struktūromis), duomenis ir privalomai patikrintų visų kandidatų duomenis, o paaiškėjus, kad tarp kandidatų arba išrinktų narių yra asmenų, prisipažinusių slapta bendradarbiavus su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, VRK nedelsiant paviešintų tokią informaciją.

„Iki šiol pasitaikydavo tokių situacijų, kad VRK tikrindavo tik išrinktus narius, bet ne kandidatus, taip tikrai buvo pasielgta po 2016 m. Seimo rinkimų. Mūsų tikslas yra sudaryti sąlygas visuomenei žinoti informaciją apie politikų slaptą bendradarbiavimą su kitų valstybių specialiosiomis tarnybomis, ypač svarbu, kad informacija apie einančius arba kandidatuojančius į tam tikras pareigas būtų išslaptinama ir viešai paskelbiama“, – teigia projektų iniciatorius A. Anušauskas.

Pasak, jo, pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, kandidatai į savivaldybių tarybų narius ir savivaldybių tarybų narius – merus komisijai neprivalo pateikti informacijos apie tai, ar jie bendradarbiavo su užsienio specialiosiomis tarnybomis ar ne.

„Bet Liustracijos įstatyme numatyta, kad kandidatas, nepateikęs tokių duomenų komisijai, neregistruojamas kandidatu arba išbraukiamas iš kandidatų“, – apie šiuo metu galiojančias nuostatas kalbėjo A. Anušauskas.

Seimo nariai Arūnas Gumuliauskas, Paulė Kuzmickienė, Dovilė Šakalienė palaiko A. Anušausko iniciatyvą panaikinti VRK teisinių priemonių trūkumą išspręsti susidariusią įstatymų koliziją.