Pirminiai demokratų tyrimai dėl galimos apkaltos D. Trumpui yra motyvuoti vien partijos politikos, pažeidžia konstituciją ir neturi jokio pagrindo, sakoma Baltųjų rūmų laiške JAV Atstovų Rūmams. Todėl JAV vyriausybė esą nedalyvaus šiame „partijos politikos teatre“.

JAV demokratai iš karto sukritikavo šį Baltųjų rūmų pareiškimą. Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi kalbėjo apie „neteisėtą mėginimą“ nuslėpti tiesą. Esą norima nuslėpti, jog D. Trumpo vyriausybė spaudė kitas šalis, kad padarytų įtaką 2020 metais vyksiantiems rinkimams.

Demokratai Atstovų Rūmuose, kuriuose turi daugumą, atlieka tyrimą dėl galimos apkaltos respublikonų prezidentui. Jis kaltinamas piktnaudžiavęs valdžia, kai siekė, kad užsienio šalies vyriausybė jo naudai kištųsi į rinkimų kovą.

D. Trumpas per pokalbį telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu liepos gale prašė jo pradėti tyrimą prieš Joe Bideną ir jo sūnų Hunterį. J Bidenas siekia tapti demokratų kandidatu 2020 metų prezidento rinkimuose, kuriuose dalyvaus ir D. Trumpas.

Demokratai praėjusiomis savaitėmis pareikalavo daugybės dokumentų, be kita ko, iš Baltųjų rūmų, Valstybės departamento, viceprezidento ir Pentagono. Antradienį D. Trumpo vyriausybė blokavo vieno aukšto diplomato liudijimą Kongrese – tai sukėlė demokratų pasipiktinimą. Vėliau Baltieji rūmai paskelbė ir minėtą pareiškimą.

Atstovų Rūmų pirmininkė kaltina Baltuosius rūmus neteisėtu bandymu nuslėpti faktus

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė N. Pelosi antradienį apkaltino Baltuosius rūmus „neteisėtu bandymu nuslėpti faktus“, administracijai atsisakius bendradarbiauti su prezidento D. Trumpo apkaltos tyrimu.

Taip N. Pelosi sureagavo į Baltųjų rūmų jai atsiųstą laišką, kuriame apkaltos procesas vadinamas šališku, neteisėtu ir nekonstituciniu.

„Šis laiškas yra akivaizdžiai neteisingas, tiesiog dar vienas neteisėtas bandymas nuslėpti faktus apie Trumpo administracijos įžūlias pastangas spausti užsienio galias įsikišti į [JAV prezidento] 2020 metų rinkimus“, – sakoma N. Pelosi pareiškime.

Anksčiau antradienį Baltieji rūmai užtrenkė duris bet kokiam respublikono D. Trumpo administracijos bendradarbiavimui su demokratų vykdomu prezidento apkaltos tyrimu, kurį pavadino „konstituciškai negaliojančiu“.

Aštuonių puslapių laiške, kurį pasirašė Baltųjų rūmų teisinis konsultantas Patas Cipollone, atmetamas visas Atstovų Rūmuose vykstantis procesas, kurio metu aiškinamasi, ar D. Trumpas piktnaudžiavo savo postu siekdamas korupcijos tyrimo Ukrainoje dėl jo rinkimų varžovo, buvusio JAV viceprezidento Joe Bideno.

„Prezidentas D. Trumpas negali leisti savo administracijai dalyvauti šiame šališkame tyrime tokiomis aplinkybėmis“, – rašoma laiške.

„Atsižvelgiant į tai, kad jūsų tyrimas neturi jokio teisinio konstitucinio pagrindo, yra šališkas ir neužtikrina netgi elementariausių teisingo proceso apsaugos priemonių, vykdomoji valdžia jame nedalyvaus“, – laiške pažymi Baltųjų rūmų teisinis konsultantas.

Tai reiškia, kad duoti parodymų Kongrese nebus leista daugiau jokiems asmenims, pavaldiems Baltųjų rūmų administracijai, taip pat nebus tenkinami jokie prašymai perduoti dokumentus, sakė vienas aukšto rango pareigūnas.

Baltieji rūmai nurodė, kad viena pagrindinių jų prieštaravimo apkaltos tyrimui priežasčių yra faktas, kad dėl jo nebuvo surengtas oficialus balsavimas Atstovų Rūmuose.

N. Pelosi rugsėjo pabaigoje paskelbė, kad Atstovų Rūmai pradeda oficialų apkaltos tyrimą, bet neinicijavo balsavimo, kad užsitikrintų Kongreso žemųjų rūmų sutikimą, kaip buvo per apkaltos tyrimus dėl buvusių prezidentų Richardo Nixono ir Billo Clintono.

Baltieji rūmai taip pat tvirtina, kad pažeidžiama D. Trumpo teisė į tinkamą procesą.

Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas tviteryje pažymėjo, kad D. Trumpo sprendimas nebendradarbiauti vykdant apkaltos tyrimą atspindi jo poziciją, kad „prezidentas yra aukščiau įstatymų“.

Konstitucija sako ką kita“, – rašė jis.

Demokratai anksčiau yra įspėję, kad administracijos atsisakymas perduoti dokumentus ir užtikrinti galimybę išklausyti liudininkus gali tapti vienu iš apkaltos straipsnių dėl „trukdymo“ Kongreso tyrimui.

Baltieji rūmai blokavo JAV diplomato liudijimą Kongrese

Baltieji rūmai antradienį neleido aukšto rango JAV diplomatui liudyti Kongrese, demokratų įstatymų leidėjams atliekant tyrimą dėl apkaltos prezidentui D. Trumpui.

JAV ambasadorius Europos Sąjungai Gordonas Sondlandas buvo sutikęs liudyti Atstovų Rūmuose, kur, tikėtina, jo būtų klausiama apie įtariamas D. Trumpo pastangas anksčiau šiais metais paspausti Ukrainos lyderį ištirti jo politinio varžovo demokrato veiklą, sakė diplomato advokatas.

Tačiau „anksti ryte JAV valstybės departamentas nurodė [jam] neatvykti į suplanuotą apklausą“, sakoma G. Sondlando advokato Roberto Luskino pareiškime.

Nors R. Luskinas kalbėjo apie Valstybės departamento nurodymą, D. Trumpas netrukus pareiškė, kad neleisti G. Sondlandui liudyti Kongrese buvo jo sprendimas. JAV lyderis socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad „norėtų“ nusiųsti JAV ambasadorių ES liudyti.

„Bet, deja, jis būtų liudijęs visiškai susikompromitavusiame teismo farse, kur iš respublikonų yra atimtos teisės ir tikriems faktams neleidžiama patekti į viešumą“, – parašė D. Trumpas.

Šis įvykis dar labiau padidino priešpriešą tarp Baltųjų rūmų ir Kongreso demokratų, atliekančių tyrimą dėl įtariamų prezidento nusižengimų įstatymams, įskaitant trukdymą teisingumui, dėl kurių jam gali būti paskelbta apkalta.

Tyrimui vadovaujantys demokratai nekart tvirtino, kad administracijos pastangos sutrikdyti jų darbą bus laikomos trukdymu teisingumui. Šią poziciją jie pakartojo ir antradienį, paaiškėjus kad buvo užblokuotas diplomato liudijimas Kongrese.

„Nesėkmę apklausti šį liudininką... laikome dar vienu stipriu įrodymu, kad trukdoma konstitucinėms Kongreso funkcijoms“, – žurnalistams sakė Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas.

G. Sondlandas buvo vienas iš kelių JAV diplomatų, dalyvavusių susirašinėjime trumposiomis žinutėmis, kurios buvo pateiktos tyrimą vykdantiems demokratams.

Šis diplomatų, D. Trumpo asmeninio advokato Rudy Giuliani ir Ukrainos prezidento patarėjo susirašinėjimas atskleidė, kad jie padėjo koordinuoti administracijos pastangas spausti Kijevą ištirti JAV vadovo politinių varžovų veiklą mainais į paramą Ukrainai.

Savo žinutėse JAV diplomatai aptarė galimybę surengti D. Trumpo ir naujojo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimą už pažadą ištirti kišimąsi į 2016-ųjų rinkimus ir kompaniją, kurios valdyboje dirbo realiausio pretendento į demokratų kandidatus į JAV prezidentus kitų metų rinkimuose sūnus.

R. Luskinas sakė, kad G. Sondlandas – turtingas investuotojas ir stambus D. Trumpo 2016-ųjų prezidento rinkimų kampanijos remėjas – buvo atvykęs iš Briuselio į Vašingtoną ir buvo pasirengęs liudyti.

Ambasadorius Sondlandas tvirtai mano, kad visada veikė geriausių Jungtinių Valstijų interesų labui, ir yra pasirengęs pilnai ir teisingai atsakyti į komiteto klausimus“, – pridūrė advokatas.