„Esame pasiruošę padėti Saudo Arabijai, kad ji galėtų ginti savo teritoriją“, – Ankaroje sakė V. Putinas.

„Ji galėtų daryti tai tokiu pat būdu kaip ir Iranas, įsigijęs rusiškų raketų sistemų S-300,.. ir Turkija, įsigijusi rusiškų raketų sistemų S-400“, – pažymėjo prezidentas per spaudos konferenciją, kurioje taip pat dalyvavo Turkijos ir Irano lyderiai.

Kremlius pirmadienį paragino susilaikyti nuo skuboto atsako į savaitgalį Saudo Arabijos naftos infrastruktūrai smogusių dronų atakas, dėl kurių JAV apkaltino Iraną.

„Jūs žinote, kad mes neigiamai vertiname įtampos didinimą regione, ir raginame visas regione ir už jo ribų esančias šalis nedaryti jokių skubotų žingsnių ar išvadų, galinčių dar labiau destabilizuoti [padėtį]. Atvirkščiai, [raginame] laikytis pozicijos, kuri padėtų amortizuoti dabar susidariusią įtampą“, – žurnalistams pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

Taip jis atsakė į žurnalistų klausimą, ar susidariusi padėtis padidins įtampą regione, ir kaip Kremlius vertina JAV valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo pareiškimą, kad Iranas yra atsakingas už atakas prieš Saudo Arabijos naftos pramonės objektus.

„Kalbant apie kokias nors skubotas išvadas, mes niekada nebuvome ir nesame tokios linijos šalininkai“, – pridūrė D. Peskovas.

Po šeštadienio išpuolių prieš didžiausią naftos perdirbimo įmonę pasaulyje valstybinės energetikos milžinės „Saudi Aramco“ naftos perdirbimo gamyklą Abkaike ir prieš Churaiso naftos gavybos kompleksą, Saudo Arabijos naftos gavybos apimtys sumažėjo 5,7 mln. barelių per parą.

Atsakomybę už išpuolius kiek vėliau prisiėmė Jemene veikiančių husių sukilėlių pajėgos, bet JAV suabejojo šiuo prisipažinimu ir dėl atakų apkaltino Teheraną.

„Tuo metu, kai [Irano prezidentas Hassanas] Rouhani ir [URM vadovas Mohammadas Javadas] Zarifas apsimeta, kad užsiima diplomatija, Teheranas prisidėjo prie maždaug 100 išpuolių prieš Saudo Arabiją. Tuo metu, kai skamba raginimai deeskaluoti [konfliktą], Iranas įvykdė precedento neturinčią ataką prieš pasaulinę energijos resursų tiekimo sistemą. Nėra įrodymų, kad atakos buvo surengtos iš Jemeno“, – parašė M. Pompeo socialiniame tinkle „Twitter“.

Teheranas šiuos kaltinimus atmeta.

JAV gynybos sekretorius Markas Esperis pirmadienį pareiškė, kad Amerikos kariuomenė rengia atsaką po atakos prieš Saudo Arabijos naftos pramonės infrastruktūrą.

Po Baltuosiuose rūmuose įvykusio pokalbio su prezidentu Donaldu Trumpu gynybos sekretorius sakė, kad Iranas griauna tarptautinę tvarką.

Tačiau M. Esperis tiesiogiai neapkaltino Teherano dėl šeštadienio atakų prieš du didelius naftos kompleksus Saudo Arabijoje, dėl kurių šalies naftos eksporto pajėgumai sumažėjo beveik perpus.

„Jungtinių Valstijų kariuomenė ir mūsų tarpžinybinė komanda kartu su mūsų partneriais sprendžia, kaip atsakyti į šią beprecedentę ataką ir apsaugoti tarptautinėmis taisyklėmis grindžiamą tvarką, kurią griauna Iranas“, – parašė gynybos sekretorius socialiniame tinkle „Twitter“.

Anot M. Esperio, jis ir Pentagono vadovybės nariai susitiko su D. Trumpu po šeštadienio atakų, per kurias, pasak analitikų, buvo panaudotos bepilotės skraidyklės ir, galbūt, sparnuotosios raketos, paleistos iš kaimyninės valstybės.

Kiek anksčiau M. Esperis taip pat pasikalbėjo su Saudo Arabijos de facto valdytoju sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu (Mohamedu bin Salmanu) ir Irako gynybos ministru Najah al Shemmari (Nadža Šemariu).

Visgi kol kas nėra jokių užuominų, kokį atsaką svarsto Vašingtonas ar jo sąjungininkės Persijos įlankoje.

Irano palaikomi Jemeno husių sukilėliai prisiėmė atsakomybę už šeštadienio ataką.

Tačiau su husių sukilėliais kovojanti Rijado vadovaujama tarptautinė koalicija anksčiau pirmadienį pareiškė, kad per ataką buvo panaudoti Irane pagaminti ginklai. Visgi kol kas tebėra neaišku, iš kur jie buvo paleisti.