I. Golunovas, dirbantis nepriklausomam rusiškam naujienų portalui „Meduza“, buvo sulaikytas Maskvos centre ketvirtadienį. Policija pradėjo tyrimą dėl narkotikų gamybos ir platinimo.

Policijos atstovas nurodė, kad 36-erių vyras buvo sulaikytas, pas jį esą rasti penki paketėliai sintetinės stimuliuojančios medžiagos mefedrono.

Žurnalisto šalininkai sako, kad narkotikai jam buvo pakišti.

Per penktadienį prie Rusijos sostinės policijos būstinės surengtą piketą pareigūnai trumpam buvo sulaikę keletą žymių žurnalistų, tarp jų Viktorą Šenderovičių ir Pavelą Kanyginą iš opozicinio laikraščio „Novaja gazeta“.

Žurnalistai su savimi turėjo plakatų su užrašais „Aš – žurnalistas. Suimkit ir mane“ ar „Žurnalistas – narkobaronas. Jūs tikite šita nesąmone?“.

„Turime priežasčių manyti, kad Golunovą persekioja dėl jo žurnalistinės veiklos“, – pareiškime sakė „Meduzos“ generalinė direktorė Galina Timčenko ir vyriausiasis redaktorius Ivanas Kolpakovas.

I. Golunovą jie pavadino „vienu žymiausių Rusijos tiriamųjų žurnalistų“ ir sakė, kad pastaraisiais mėnesiais jis sulaukdavo grasinimų.

Tyrimai apie laidojimo namų verslą ir korupciją

Rusiško naujienų portalo „Meduza“ redakcija dirba Latvijoje siekdama apeiti cenzūrą, tačiau kai kurie jo žurnalistai gyvena Rusijoje.

„Viskas rodo, kad valdžia pakiša narkotikų savo taikiniams, kad užčiauptų juos kalėjimo bausme“, – sakė žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ padalinio Rusijoje direktorė Natalija Zviagina.

Savo tyrimuose I. Golunovas narstė tokias temas kaip įtartinas Rusijos laidojimo namų verslas ar korupcija Maskvos merijoje.

Žurnalisto advokatas Dmitrijus Džulajus sakė, kad policija tvirtino radusi paketėlių su narkotikais I. Golunovo kuprinėje ir bute.

„Yra daug faktų, sufleruojančių, kad tie narkotikai buvo pakišti“, – sakė teisininkas naujienų agentūrai AFP.

Jis teigė, kad sulaikytas žurnalistas buvo sumuštas, bei atkreipė dėmesį į daugybę policijos pažeidimų, tokių kaip tyrėjų atsisakymas paimti mėginių, kurie parodytų, ar vyras turėjo reikalų su narkotikais.

„Jis buvo sulaikytas vakar 14 val. 30 min., o man paskambino tik 4 val. 30 min.“ – sakė D. Džulajus.

Teisininkas sakė, kad kaltinimai I. Golunovui dar nepareikšti.

„Kaltinimai gali būti pareikšti rytoj (...); tyrėjas nesako, kokios kardomosios priemonės prašys, atsižvelgdami į rezonansą tikimės, kad tai nebus areštas“, – teigė D. Džulajus naujienų agentūrai „Interfax“.

Paklaustas, ar I. Golunovas pripažįsta savo kaltę, advokatas atsakė: „Žinoma ne, tai – provokacija.“

„Absurdiška provokacija“

Per du dešimtmečius valdžioje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nutildė daugumą savo kritikų ir nepriklausomą žiniasklaidą.

Šalyje dar veikia keli opoziciniai ir nepriklausomi leidiniai, tačiau jie patiria didžiulį spaudimą, sako Kremliaus kritikai.

I. Golunovo sulaikymas sukėlė jo šalininkų ir kolegų pasipiktinimą.

Politologas Aleksandras Baunovas iš Carnegie (Karnegio) strateginių studijų centro Maskvoje sakė, kad jo artimas draugas I. Golunovas nevartojo stimuliantų, nes jam nepatiko „pasikeitusios sąmonės būsenos“.

Organizacijos „Reporteriai be sienų“ (RSF) Rytų Europos ir Vidurio Azijos skyriaus vadovas Johannas Bihras atkreipė dėmesį į „itin įtartiną policijos elgesį“.

„Jei tokie metodai išties buvo panaudoti prieš žymų žurnalistą,.. tai būtų reikšminga nepriklausomos žurnalistikos Rusijoje persekiojimo eskalacija“, – sakė jis.

Šimtai Rusijos žurnalistų atvirame laiške pareikalavo nedelsiant paleisti I. Golunovą.

„Manome, kad Ivanas Golunovas tapo šiurkščios ir absurdiškos provokacijos taikiniu“, – sakoma tame laiške.