Portale washingtontimes.com balandžio 2 pasirodė straipsnis, kuriame jau ne kartą į N. Venckienės pusę stojęs kongresmenas dėstė savo mintis.

Straipsnyje Ch. Smithas teigia, kad yra be galo susirūpinęs, kad „Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios išduoti teisėją Neringą Venckienę Lietuvai, kur ji būtų teisiama už atsisakymą grąžinti seksualiai išnaudotą mergaitę įtariamai išnaudotojai“.

Jo teigimu, laisvės ir teisingumo siekis vienija amerikiečius, dėl to esą jis ir kviečia atkreipti dėmesį į N. Venckienės situaciją.

„Taip pat nerimą kelia faktas, kad ne mažiau kaip du Lietuvos teisėjai, tiesiogiai dalyvavę jos byloje, neseniai buvo įkalinti Lietuvos teisinę sistemą krečiančio kyšininkavimo ir korupcijos skandalo metu. Tačiau teisėjos Venckienės ekstradicija juda į priekį“, – teigia kongresmenas.

Jis tvirtina, kad N. Venckienė „savo akimis matė korupciją Lietuvos teisinėje sistemoje pedofilijos bylos metu“. Priduriama, kad byla esą buvo tirta aplaidžiai.

Straipsnyje dar kartą pakartojama JAV teisme dažnai skambanti informacija, kad mergaitės paėmimo metu į N. Venckienės namus esą veržėsi 240 policijos pareigūnų.

„Ar teisėja Venckienė tikrai tokia „nusikaltėlė“, kurią mes išduodam iš Jungtinių Valstijų? „Nusikaltėlė“, kuri rizikuoją viskuo, kad apsaugotų vaiką nuo seksualinio išnaudojimo? „Nusikaltėlė“, kuri kovoja su korupcija teisinėje sistemoje ir kandidatuoja į Parlamentą siekdama reformų?“ – straipsnyje klausia kongresmenas ir tvirtina, kad nors JAV pareigūnai ir patvirtino ekstradiciją, Valstybės Sekretorius dar turi galią nutraukti ekstradiciją ir nuspręsti, kad Lietuvos kaltinimai yra politiškai motyvuoti.

„Klaidingų sprendimų šioje byloje pataisyti nebeįmanoma, teisingumas Lietuvoje nebepasiekiamas“, – teigė N. Venckienės pusėje stovintis Ch. Smithas.

„Valstijos Sekretorius gavo interviu kopiją su Lietuvos prokuroru, kuriame jis prisipažįsta, kad panaikino dalį kaltinimų iš ekstradicijos prašymo, kad jis neatrodytų politiškai motyvuotas, ir paaiškino, kad nauji kaltinimai galės būti pateikti jeigu teisėja Venckienė bus sugrąžinta į Lietuvą“, – teigė kongresmenas ir pridūrė, kad sprendimas išsiųsti N. Venckienę į Lietuvą arba ne, apibrėš amerikiečius kaip tautą.

Ne pirmas kongresmeno žingsnis dėl Venckienės

Kongresmenas Chrisas Smithas jau ne pirmą kartą siekia, kad būtų atkreiptas dėmesys į N. Venckienės situaciją.

Vasarį JAV kongreso narys Chrisas Smithas kreipėsi į Kongresą pateikdamas įstatymo, kuriuo siekia iškovoti N. Venckienei laisvę. Kongresmenas pakartotinai teikė tą patį projekto įstatymą, kurį buvo pateikęs praėjusių metų birželį.

Pagal JAV įstatymus, pasikeitus Kongresui, visi anksčiau teikti ir nepatvirtinti dokumentai lieka pamiršti, todėl norint, kad į juos būtų sureaguota, juos reikia pateikti dar kartą.

Dokumente pirmiausia išdėstomi N. Venckienės istorijos faktai: už ką sulaikyta buvusi teisėja, kada ji atvyko į JAV ir panašiai.

Dokumentu siekiama, kad „Neringai Venckienei būtų leista likti JAV tol, kol bus paskelbtas sprendimas dėl jos prašymo suteikti prieglobstį“.

Taip pat prašoma, kad Neringa Venckienė nebūtų laikoma Federaliniame kalėjime, siekiama, kad „turėtų būti leidžiama laisvai judėti ir dirbti iki tol, kol bus paskelbtas nuosprendis ir būtų suteikta riekiama pagalba“.

Kongresmenas leidiniui „The Associated Press“ pirmą kartą teikdamas šį dokumentą teigė, kad N. Venckienė turėtų būti „giriama, o ne teisiama už drąsą pareigūnus patraukti atsakomybėn ir savo dukterėčios saugojimą“.

„Teisėjai Neringai Venckienei turi būti leista likti Jungtinėse Valstijose iki paskutinio sprendimo dėl jos prašymo dėl prieglobsčio, – rašoma dokumente. – Ji negali būti sulaikyta federaliniame ar valstijų kalėjime, ar areštuota dėl bet kokių imigracijos ar ekstradicijos nusikaltimų, jai turi būti leista laisvai judėti ir suteiktas leidimas dirbti iki paskutinio sprendimo dėl prieglobsčio.“

Ekstradiciją N. Venckienei JAV teismas jau patvirtino, vėliau ji skundė teismo sprendimus.

N. Venckienę prokurorai įtaria pagal trylika Baudžiamojo kodekso straipsnių

Jei bus perduota Lietuvai, buvusi teisėja gali būti teisiama dėl tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ir skleidimo, teismo sprendimo nevykdymo ir kitų nusikaltimų.

Kreipdamiesi į JAV su ekstradicijos prašymu, Lietuvos teisėsaugininkai nurodė, kad ji įtariama padariusi šias nusikalstamas veikas:

167 str. 1 d.: neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d.: neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d.: mirusiojo atminimo paniekinimas, viešai paskleidžiant apie mirusįjį melagingus prasimanymus, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str.: jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas, už kurį baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str.: piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis, už ką baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str.: nepagarba teismui, už ką baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str.: teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d.: piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, už ką baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d.: trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

140 str. 1 d.: fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

286 str.: pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

154 str. 2 d.: šmeižimas asmens, neva padarius sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje, už ką baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

236 str. 1 d.: asmens melagingas apskundimas įstaigai ar pareigūnui, turinčiam teisę pradėti baudžiamąjį persekiojimą, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.