Nuo Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES dienos Jungtinės Karalystės piliečiai Europos Sąjungoje taps trečiosios šalies piliečiais. Kaip posėdžio metu informavo užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius, Europos Komisija rekomendavo valstybėms narėms laikytis palankaus požiūrio į Jungtinės Karalystės piliečius, kurie jau gyvena jų teritorijoje, t. y. imtis priemonių, kad visi Jungtinės Karalystės piliečiai, kurie teisėtai gyvena valstybėje narėje po šios šalies išstojimo iš ES dienos, ir toliau be pertrūkio būtų laikomi tos valstybės narės teisėtais gyventojais.

Atsižvelgiant į tai, kad nemažai Lietuvos piliečių gyvena Jungtinėje Karalystėje, taip pat norint, kad Jungtinės Karalystės ir Lietuvos santykiai klostytųsi kuo palankiau, įstatymų projektais siekiama Jungtinės Karalystės piliečiams ir jų šeimos nariams ir po šalies išstojimo iš ES dienos sudaryti kuo geresnes sąlygas laikinai ar nuolat gyventi Lietuvoje. Komitetas pritarė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimams, kuriais siekiama reglamentuoti Lietuvoje gyvenančių Jungtinės Karalystės piliečių ir jų šeimos narių statusą nuo šios šalies išstojimo iš ES dienos ir numatyti 9 mėnesių pereinamąjį laikotarpį šių asmenų statusui pasikeisti, taip pat nustatyti palankias sąlygas Jungtinės Karalystės piliečių ir jų šeimos narių apsigyvenimui, darbo, verslo ar kitos teisėtos veiklos pagrindais, netaikant papildomų reikalavimų, kurie numatyti trečiųjų šalių piliečiams.

Artėjant Jungtinės Karalystės išstojimo datai, išaugo Lietuvos piliečių, kurie kreipiasi į Lietuvos ambasadą Londone dėl asmens tapatybės dokumentų keitimo, skaičius. Tvarkingi ir galiojantys asmens dokumentai bus svarbūs asmenų teisinio statuso po „Brexit“ įtvirtinimui, todėl komitetas pritarė pateiktiems Konsulinio statuto ir Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymų pakeitimų projektams, kuriais būtų įtvirtinama galimybė sustiprinti užsienyje veikiančių Lietuvos diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų pajėgumus, pasitelkiant ne tik diplomatus, dirbančius konsulinėse įstaigose, bet ir diplomatus, išsiųstus į išvažiuojamąsias konsulines misijas iš Užsienio reikalų ministerijos, taip pat plečiant bendradarbiavimo galimybes su išorės paslaugų teikėjais.

Pasak Užsienio reikalų komiteto, įstatymų projektų paketo svarstymas Seime numatytas 2019 m. balandžio 9 d.