aA
Naujosios Zelandijos policijos komisaras Mike'as Bushas pirmadienį pareiškė, kad dviejose Kraistčerčo mečetėse 50 žmonių nušovęs teroristas veikė vienas, bet galimai buvo remiamas kitų asmenų.
Brentonas Tarrantas
© Reuters / Scanpix

Prieš islamą nusistatęs Australų radikalas Brentonas Tarrantas buvo suimtas tuojau po penktadienį įvykdytų šaudynių. Jam buvo pareikšti kaltinimai dėl nužudymo. Kaip šeštadienį nurodė teisėjas, jam gali būti iškelta daugiau kaltinimų.

„Esame visiškai tikri, kad už tai buvo atsakingas tik vienas užpuolikas“, – per spaudos konferenciją kalbėjo M. Bushas.

Vis tik jis pridūrė, jog galimybė, kad jam padėjo kiti asmenys, nebuvo atmesta ir yra „labai, labai svarbi mūsų tyrimo dalis“.

B. Tarrantas 2016 metais tris kartus lankėsi Graikijoje

B. Tarrantas, kaltinamas 50 žmonių nužudymu mečetėse Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste, 2016 metais tris kartus lankėsi Graikijoje. Tai pranešė Atėnų Makedonijos naujienų agentūra (AMNA).

Graikijos policija pradėjo tyrimą, kad nustatytų, kur lankėsi B. Tarrantas ir su kuo jis galėjo palaikyti ryšius.

Graikijos pareigūnų duomenimis, B. Tarrantas 2016 metų kovo 20 d. atvyko į Graikiją iš Stambulo ir praleido kelias dienas Herakliono mieste Kretos saloje ir Santorino saloje. Be to, kaip nustatė policija, B. Tarrantas 2016 metais vėl buvo atvykęs į Graikiją tranzitiniais reisais lapkričio 29 d. ir gruodžio 10 d.

Brentonas Tarrantas
Brentonas Tarrantas
© AFP / Scanpix

Pasak tinklalapio „Reader.gr“, australas tada apsilankė keliose Graikijos kaimynystėje esančiose šalyse. 2016 metais jis buvo Turkijoje, Graikijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, taip pat buvo nuvykęs į Egiptą.

Anot Graikjos televizijos kanalų „Alfa“ ir „Skai“, 2016 metų pradžioje australas iš Kairo atvyko į Atėnus, o iš ten iškeliavo į Bukareštą. Iš Rumunijos sostinės jis per Atėnus grįžo į Kairą. Taip pat pranešama, kad B. Tarrantas 2016 metų pabaigoje ir 2017 metų pradžioje lankėsi Serbijoje, Juodkalnijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Kroatijoje.

Šių metų kovo 15 d. Naujosios Zelandijos policijai buvo pranešta apie šaudynes dviejose Kraistčerčo mečetėse, kuriose tuo metu buvo šimtai žmonių. Atskubėję pareigūnai sulaikė tris įtariamuosius, bet kaltinimas dėl užpuolimo buvo pateiktas tik vienam iš jų – B. Tarrantui. Teroro akto aukomis tapo 50 žmonių, dar 50 buvo sužeista. 28 metų australas B. Tarrantas yra suimtas iki balandžio 5 d.

Užpuolimo išvakarėse B. Tarrantas socialiniuose tinkluose paskelbė dokumentą, kurį kovos su terorizmu ekspertai lygina su norvegų nacionalisto Anderso Behringo Breiviko, surengusio masines žudynes 2011 metų liepą, „manifestu“.

Pasikeitė po kelionių

28 metų B. Tarrantas užaugo Graftono miestelyje Naujojo Pietų Velso šiaurėje, kur baigė vidurinę ir, įgijęs tam tikrą kūno rengybos kvalifikaciją, 2009-aisiais susirado darbą vietos sporto klube.

Klubo savininkė Tracey Gray jį apibūdino kaip sunkiai dirbusį trenerį, bet sakė, kad jis atrodė pasikeitęs po kelionių Europoje ir Azijoje, tarp kurių, kaip rodytų įrašai socialinėje žiniasklaidoje, buvo išvykos net į Pakistaną ir Šiaurės Korėją.

„Galvoju, kad kažkas jame turėjo pasikeisti per tuos metus, kai jis keliavo po užsienį, – nacionaliniam transliuotojui ABC sakė T. Gray. – Kažkuriuo metu jį užvaldė kažkokios patirtys ar kažkokia grupė.“

T. Gray spėliones paremia padrikas, neapykantos kupinas „manifestas“, kurį B. Tarrantas paskelbė socialinėje žiniasklaidoje prieš šaudynes Kraistčerče.

74 puslapių manifeste jis rašė, kad apie ataką ėmė svarstyti 2017 metų balandį ir gegužę, keliaudamas po Prancūziją ir kitas Vakarų Europos šalis.

Jis pamini, kad jį šokiravo imigrantų „invazija“ Prancūzijos miestuose ir kad jis „nusivylė“ tais metais įvykusiais Prancūzijos prezidento rinkimais, kuriuose proeuropietiškas centristas Emmanuelis Macronasįveikė kraštutinių dešiniųjų kandidatę Marine Le Pen.

Į manifestą įtrauktoje trumpoje biografijoje B. Tarrantas vadina save „tiesiog paprastu baltuoju vyru,... gimusiu Australijoje, darbininkų klasės mažų pajamų šeimoje“.

Jo vaikystė buvusi „normali“ ir be problemų. Jis „vos“ išlaikęs baigiamuosius mokyklos egzaminus ir nenorėjęs siekti tolesnio mokslo.

Kaip rašoma žiniasklaidos pranešimuose, jo tėvas 2010 metais mirė nuo vėžio, o sporto klubo savininkė T. Gray sakė mananti, kad Graftone tebegyvena jo motina ir sesuo.

B. Tarrantas iš sporto klubo išėjo 2011 metais, o savo keliones, kaip sakė, finansavo iš pinigų, uždirbtų investuojant į kriptovaliutą „Bitconnect“, kuri buvo vadinama finansine piramide ir 2018-ųjų pradžioje žlugo.

Per penktadienio šaudynes buvo panaudoti du modifikuoti pusiau automatiniai ginklai, kaip pranešama – AR-15, du šratiniai šautuvai ir svirtimi pertaisomas šautuvas. Šių ginklų su charakteringais užrašais nuotraukos kelios dienos prieš ataką buvo paskelbtos socialinėje žiniasklaidoje.

Ant ginklų anglų ir keliomis Rytų Europos kalbomis yra užrašyti istorinių karinių veikėjų vardai – daugiausia europiečių, dalyvavusių kovose su Osmanų imperijos pajėgomis XV ir XVI amžiais. Taip pat paminėti keli asmenys, dalyvavę Kryžiaus žygiuose, vykusiuose dar keliais šimtmečiais anksčiau.

Ankara penktadienį paskelbė, kad tiria B. Tarranto keliones į Turkiją ir aiškinasi, su kuo jis ten galėjo susitikti.

Bulgarijos vyriausybė taip pat paskelbė pradėjusi tyrimą dėl B. Tarranto vizito šioje Balkanų šalyje praėjusių metų pabaigoje. Anksčiau jis taip pat lankėsi kitose Balkanų dalyse, įskaitant Serbiją, Kroatiją, Juodkalniją ir Bosniją ir Hercegoviną.

B. Tarranto manifeste sakoma, kad jį „įkvėpė“ kiti dešiniojo sparno ekstremistai, įskaitant norvegų rasistą ir žudiką Andersą Behringą Breiviką, kuris iš neapykantos daugiakultūriškumui 2011-aisiais Norvegijoje nužudė 77 žmones.

Liūdnai pagarsėjusį britų 4-ojo dešimtmečio fašistų lyderį ir antisemitą Oswaldą Mosley B. Tarrantas pavadino „istoriniu asmeniu, labiausiai artimu“ jo paties įsitikinimams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.