Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom pripažino, kad ši nesėkmė gali paveikti derybas su ES.

„Tai, kas įvyko vakar, yra labiau laikina nesėkmė, o ne katastrofa, – BBC radijui sakė ji. – Vienintelė problema dėl vakar vakaro balsavimo ta, jog juo ES leidžiama toliau apsimetinėti, kad jie nežino, ko mes norime. Jie tikrai žino, ko mes norime.“

Parlamentarai ketvirtadienį vakare 303 balsais atmetė pasiūlymą pareikšti paramą ministrei pirmininkei Theresai May, siekiančiai pakeitimų dėl jos „Brexit“ sutarime numatytos „apsidraudžiamosios priemonės“ Airijos sienos klausimu.

Pasiūlymu, už kurį balsavo 258 parlamentarai, buvo siekiama pakartotinai suteikti mandatą, kurį Th. May gavo sausio 29 dieną, kai parlamentas įpareigojo ieškoti „alternatyvių susitarimų“, kad siena tarp Airijos iš Šiaurės Airijos po „Brexit“ liktų atvira.

Tačiau jame taip pat buvo atsižvelgta į kitą sausio 29-osios balsavimą, nurodant, kad Britanija neturėtų išstoti iš ES be sutarties.

Griežto „Brexit“ šalininkai Th. May Konservatorių partijoje mano, kad scenarijus „be sutarties“ turėtų likti kaip viena iš galimybių, todėl per balsavimą ketvirtadienį vakare susilaikė.

Vienas šių konservatorių parlamentarų, Steve'as Bakeris, pralaimėjimą pavadino „audra stiklinėje“ ir pridūrė: „Norėtume pasiekti susitarimą.“

Tačiau ir Briuselyje, ir Londone auga nusivylimas Th. May metodais, liekant vis mažiau laiko iki kovo 29-osios, kai Britanija turi išstoti iš ES.

Sausio 15 dieną parlamentarai ryžtingai atmetė išstojimo sutartį, dėl kurios Th. May beveik dvejus metus derėjosi su ES.

Dabar ji sako norinti iš naujo derėtis dėl „apsidraudžiamosios priemonės“, bet kol kas dar nepateikė blokui konkrečių pasiūlymų.

Briuselis ne kartą sakė, kad nekeis „apsidraudžiamosios priemonės“, bet neatmeta galimybės keisti atskirą tekstą dėl būsimų ryšių.

A. Leadsom sakė, jog „esminis parlamento reikalavimas“ išspręsti „apsidraudžiamosios priemonės“ klausimą „išlieka vyriausybės derybinė pozicija“.

Naujos derybos Briuselyje jau kitą savaitę

Didžiosios Britanijos „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay ir opozicijos lyderis Jeremy Corbynas kitą savaitę Briuselyje susitiks su Europos Sąjungos derybininku Micheliu Barnier.

„Pono Barnier durys visuomet atviros“, – sakė ES atstovas, patvirtindamas, kad S. Barclay ES būstinėje turi apsilankyti pirmadienį, o J. Corbynas – ketvirtadienį.

Ministrė pirmininkė Theresa May kitą savaitę taip pat turi nuvykti į Briuselį, bet jos vizitas dar nepatvirtintas.

Britanija iš ES turi išstoti kovo 29 dieną, bet Th. May sunku įtikinti parlamentą pritarti išstojimo sutarčiai.

ES lyderiai baiminasi didelių ekonominių sutrikimų, jei Britanija išstos be sutarties.

J. Corbynas užsiminė, kad jo Leiboristų partijos parlamentarai išgelbės išstojimo planą, jei ES lyderiai pažadės leisti Britanijai likti ES muitų sąjungoje.

Th. May ir daugelis jos Konservatorių partijos parlamentarų atmeta šią idėją, bet M. Barnier ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas tai pavadino įdomia mintimi.