aA
Po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė atmetė premjero Sauliaus Skvernelio siūlytą aplinkos ministrės kandidatūrą, jis ne tik stebėjosi tokiu sprendimu, bet ir palinkėjo neproteguoti „savų“ viešai žeminant „svetimus“. Nors politologas Lauras Bielinis nesistebi tokiu santykiu ir teigia, kad jis tik aštrės.
Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Politologas: Skverneliui tai, matyt, yra naudinga

„Susikerta du gana ryškūs konfliktiniai charakteriai. Akivaizdu. Ko gero, Skvernelis šiuo atveju išsakė tai, kas realiai ir yra: tarp Skvernelio arba jo atstovaujamos valdančiosios daugumos ir prezidentės susitarimas arba dalykiškas komunikavimas yra labai sudėtingas, – teigė L. Bielinis. – Ir tai tęsis iki Dalios Grybauskaitės prezidentavimo pabaigos.“

Politologo teigimu, tai normalus reiškinys. „Matome ir istorijoje, ir iš šio atvejo, kad konfliktiškumas yra neišvengiamas“, – teigė L. Bielinis.

Politologas teigia, kad artėjant rinkimams konfliktas tarp D. Grybauskaitės ir S. Skvernelio gali ir dar labiau paaštrėti. „Gali paaštrėti iš Skvernelio pusės, nes jam tai, matyt, rinkimiškai yra naudinga. Grybauskaitei šiandien tai nenaudinga, jai nenaudingi jokie konfliktai, bet užtenka ir vienos, pusės, kuri to norėtų“, – teigė L. Bielinis.

Lauras Bielinis
Lauras Bielinis
© DELFI / Kiril Čachovskij

DELFI trečiadienio rytą paskelbė apie D. Grybauskaitės patarėjams ruošiamas prabangias vietas ambasadose. DELFI žiniomis, du prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiuosius patarėjus – Liną Antanavičienę, kuri pataria šalies vadovei ekonomikos ir socialinės politikos klausimais, ir užsienio politikos grupės vadovą Nerijų Aleksiejūną ketinama skirti ambasadoriais Izraelyje ir Prancūzijoje.

Gali paaštrėti iš Skvernelio pusės, nes jam tai, matyt, rinkimiškai yra naudinga. Grybauskaitei šiandien tai nenaudinga, jai nenaudingi jokio konfliktai, bet užtenka ir vienos, pusės, kuri to norėtų.
Lauras Bielinis

L. Bielinis teigė, kad jo tokie sprendimai nestebina. Priešingai – teigia, kad dar visko gali būti.

„Manau, kad Vyriausybė stebi šiuos procesus Prezidentūroje ir mes greičiausiai dar išgirsime apie prezidentės proteguojamų asmenų karjeras ar karjerų galimybes. Manau, kad visko dar gali būti“, – kalbėjo politologas.

O ar yra tikimybė, kad santykiai pasikeis ir pašvelnės? „Manau, kad ne“, – teigė L. Bielinis.

Skvernelis palinkėjo neproteguoti „savų“ viešai žeminant „svetimus“

Trečiadienio rytą prezidentė D. Grybauskaitė pranešė, kad atmeta premjero kandidatūrą į aplinkos ministres. Su kandidate Irma Gudžiūnaite prezidentė buvo susitikusi pirmadienį, po susitikimo teigė, kad „įspūdžiai įvairūs“.

Po pranešimo apie atmetamą kandidatūrą premjeras S. Skvernelis „Facebook“ tinkle pranešė, kad sprendimas jį nustebino ir pažėrė kritikos.

„Su prezidente buvo aptarta ne viena ir ne dvi galimos aplinkos ministro kandidatūros. Deja, nei dėl vienos iš jų rasti sutarimo nepavyko. I. Gudžiūnaitės kandidatūra su šalies vadove buvo suderinta iš anksto – todėl ir pateikta. Maža to, prezidentė kandidatei po pokalbio sakė, kad sprendimas bus teigiamas, todėl šiandienos pareiškimas iš tikrųjų stebina“, – socialiniame tinkle rašė S. Skvernelis.

Premjero teigimu, kandidatūros atmetimas – požiūrio į Vyriausybę pademonstravimas: „Akivaizdu, kad taip prezidentė eilinį kartą parodė savo požiūrį į šią Vyriausybę. Esu tikras, jog Aplinkos ministerijai ypatingai reikia aukštos kvalifikacijos teisininko, kuris nebūtų susijęs korupciniais ryšiais su šios srities interesų grupėmis“.

Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė
Saulius Skvernelis, Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas iš pareigų buvo atleistas gruodžio pradžioje, o nauja kandidatūra pasiūlyta tik sausio pabaigoje. „Žinodamas, kiek užtruko derinimas ir koks prezidentės požiūris, darau išvadą, jog bus atmesta bet kuri kita mano teikiama kandidatūra. Tai reiškia, kad su šia prezidente suderinti naujo ministro kandidatūros bus neįmanoma“, – rašė S. Skvernelis.

„Prezidentės sprendimas aiškiai parodo, koks svarbus yra darnus Prezidentūros ir Vyriausybės bendradarbiavimas, kai žmonės nėra skirstomi į „savus“ ir „svetimus“, kai „saviems“ nėra ruošiamos minkštos kėdės valstybinėse įmonėse ar ambasadose, o „svetimi“ nėra viešai žeminami, kai siekiama bendrų tikslų, kai noras jauniems žmonės leisti užimti aukštas pareigas nėra tik skambi frazė tuo netikinčių politikų lūpose. Deja, šiandien to labai trūksta“, – kalbėjo kandidatas į prezidentus.

Žinodamas, kiek užtruko derinimas ir koks prezidentės požiūris, darau išvadą, jog bus atmesta bet kuri kita mano teikiama kandidatūra. Tai reiškia, kad su šia prezidente suderinti naujo ministro kandidatūros bus neįmanoma.
Saulius Skvernelis

Tokį D. Grybauskaitės sprendimą kritikavo ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Jo teigimu, I. Gudžiūnaitės pavardė nebūtų nuskambėjusi, jei prieš tai jos kandidatūra nebūtų suderinta su pačia prezidente.

„Tai, kas įvyko, yra pasityčiojimas atviriausia forma iš premjero ir iš to susitarimo, kad niekada premjeras neįvardija asmens, kol tas asmuo nėra patvirtinamas“, – BNS sakė R. Karbauskis.

Grybauskaitės patarėjams jau ruošiamos vietos ambasadose

DELFI žiniomis, du prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiuosius patarėjus – Liną Antanavičienę, kuri pataria šalies vadovei ekonomikos ir socialinės politikos klausimais, ir užsienio politikos grupės vadovą Nerijų Aleksiejūną ketinama skirti ambasadoriais Izraelyje ir Prancūzijoje.

Užsienio reikalų ministerija nekomentuoja klausimo dėl L. Antanavičienės ir N. Aleksiejūno skyrimo.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis taip pat teigė šio klausimo negalįs komentuoti. „Užsienio reikalų komitetas svarsto tą klausimą uždarame posėdyje ir uždarai, bet ne dėl to, kad kažką norėtume nuslėpti nuo tautos, bet tiesiog yra tokios procedūros diplomatiniame darbe.

Kaip pritariama, tuomet užklausiama agremano. Kol agremanas negautas, tas klausimas yra neviešinamas, nes tai gali sutrukdyti kitai valstybei apsispręsti. Todėl aš negaliu komentuoti, ką mes svarstėme, ar svarstėme tokį klausimą, ir ką tokio svarstėme. O tie Jūsų patikimi šaltiniai, jeigu tokius dalykus viešina, tai elgiasi labai neatsakingai, nevalstybiškai“, – piktinosi J. Bernatonis.

Tarp Grybauskaitės ir Skvernelio iškastas karo kirvis – tik pradžia: netrukus išgirsime dar daug naujo
© DELFI / Andrius Ufartas

Panašiai kalbėjo ir tam pačiam komitetui priklausantis „valstietis“ Mindaugas Puidokas. „Informacija dėl ambasadorių skyrimo yra konfidenciali, ir posėdžiai (kada tie klausimai yra svarstomi – DELFI) yra uždari. Aš niekaip negalėčiau duoti nei vienokio, nei kitokio atsakymo, nes tokiu atveju pažeisčiau mūsų reglamentą“, – sakė M. Puidokas.

Prezidentūros spaudos tarnyba atsakyme DELFI pažymėjo, kad pagal Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymą, visi diplomatai, kurie laikinai pasitelkiami darbui ministerijose, Seime, Vyriausybėje ar Prezidentūroje, pasibaigus politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojo kadencijai, turi teisę atkurti diplomato statusą ir grįžti į diplomatinę tarnybą.

„Tai jau nusistovėjusi praktika. Pavyzdžiui, pernai į diplomatinę tarnybą grįžo Seimo Pirmininko V. Pranckiečio patarėjas K. Kudzmanas. Jis buvo paskirtas ambasadoriumi Moldovoje. Arba buvusio Premjero A. Butkevičiaus patarėjai A. Brūzga ir J. Paslauskas, susigrąžinę diplomatų statusą, paskirti ambasadoriais Turkijoje ir Norvegijoje“, – teigiama Prezidentūros spaudos tarnybos atsiųstame atsakyme.

Daugiau apie tai skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.