aA
Elektros kainos kitais metais augs maždaug 1,7 euro cento už kilovatvalandę. Įvertinus tai, kad daugiau nei pusė namų ūkių sunaudoja apie 100 kilovatvalandžių per mėnesį, didžiajai daugumai namų ūkių išlaidos elektrai didės 1,5-2 eurais per mėnesį, „Žinių radijo“ laidai „Pozicija“ teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
© DELFI / Karolina Pansevič

Lietuva perka daugiau elektros energijos, nei pasigamina pati. Šiemet staiga ir smarkiai išaugo elektros kaina rinkose - tai lėmė mažesniu pajėgumu dirbusios hidroelektrinės Norvegijoje, gaminančios pigiausią elektrą, ir Baltijos regione didėjanti elektros paklausa“, - aiškino Ž. Vaičiūnas.

Jo teigimu, gyventojai ir verslo subjektai neturėtų tikėtis elektros kainų mažėjimo artimiausioje ateityje.

„Tačiau esame parengę įstatymo projektą, kuris, tikiuosi, bus priimtas jau šioje Seimo sesijoje, kuris leistų daugiabučių namų bendrijoms pačioms įsirengti ir naudoti saulės baterijų gaminamą elektros energiją. Tai leistų išvengti elektros kainos pokyčių, o ateityje galbūt iš viso nemokėti už elektros energiją“, - dėstė ministras.

Jo teigimu, svarbus pakeitimas, lyginant su individualiais namais, yra tas, kad saulės baterijos galėtų būti įrengtos visai kitose vietose nei daugiabučiai namai: „Pavyzdžiui, Vilniaus daugiabučio gyventojai galėtų elektra apsirūpinti iš saulės baterijų, esančių, tarkime, Kazlų Rūdoje ar bet kurioje kitoje vietoje“.

Pasak ministro, vienkartinės investicijos į saulės baterijų sistemą galėtų siekti apie 1000 eurų vienam namų ūkiui, tačiau tai leistų ilgainiui visai nemokėti už elektrą.

ELTA primena, kad Vyriausybė trečiadienio pasitarime tarėsi, kokių priemonių galima imtis, kad būtų sumažintas elektros ir dujų brangimas.

„Dujų sektoriuje valstybė jau yra priėmusi sprendimus dėl suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) laivo - saugyklos išpirkimo. Tai leistų terminalo išlaikymo kainas sumažinti nuo 66 iki 40 milijonų eurų per metus. Tai taip pat turės teigiamą įtaką dujų kainos mažinimui, kurią labiausiai pajaus stambiosios pramonės įmonės“, - sakė energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkė Inga Žilienė Vyriausybėje žurnalistams sakė, kad nuo kitų metų sausio gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams gali augti 8-9 centais už kubinį metrą, arba gali augti apie 15-20 proc. Verslui dujų kaina taip pat augs apie 15 proc.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis po Vyriausybės posėdžio įvertino darbą, kurį padarė Energetikos ministerija ir VKEKK.

Premjeras sakė, kad įvardintomis priemonėmis siekiama, jog reguliuojama kainos dalis nesikeistų arba kiltų tik simboliškai, ir pabrėžė, kad Vyriausybė į nereguliuojamos kainos dalies kontroliavimą nesikiš.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.