Dėl to vyrui tenka aiškintis teisėsaugai. Tuo metu šlubuojanti e. sveikatos sistema vėl bus taisoma. Iki šiol 40 mln. eurų kainavusiam projektui reikės dar 2,5 mln. eurų.

Kibernetinio saugumo ekspertui Dariui Povilaičiui viena paieška elektroninės sveikatos sistemoje kainuoja nemažai nervų.

Liepą jis ieškojo asmeninių duomenų, tačiau aptiko daugiau, nei tikėjosi. Pastebėjo, kad prisijungę prie „Registrų centro“ kurtos sistemos žmonės galėjo rasti pacientų asmens duomenis, kurie nebūtinai susiję su sveikata – asmens kodą, gyvenamąją vietą, netgi giminystės ryšius.

„Aš norėjau įgalioti šeimos narį atstovauti man gydymo įstaigose, bet nežinojau asmens kodo. Pradėjau žiūrėti, kaip informaciją sužinoti ir pradėjau keletą užklausų. Taip ir pasimatė ta problema“, – pasakojo kibernetinio saugumo specialistas D. Povilaitis.

Po aptiktų spragų sistemą pulta tvarkyti, o D. Povilaitis už tai, kad trūkumus paviešino, sulaukė sankcijų. LRT šaltinių duomenimis, jam tenka aiškintis teisėsaugai – vyksta ikiteisminis tyrimas, norima D. Povilaičiui kelti baudžiamąją bylą. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad D. Povilaitis apie problemą turėjo informuoti ne visuomenę, o atsakingas institucijas.

„Aš manau, kad normalu yra pranešti apie problemas tiems, kurie turi sutvarkyti, o ne paskelbti apie spragas viešumoje. Gerai, kad žmonėmis rūpi, bet tas kelias pasirinktas, švelniai tariant, netinkamas“, – sakė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Seimo Antikorupcijos komisijos narė negali patikėti kaltinimais D. Povilaičiui. Anot Agnės Bilotaitės, jis elgėsi pilietiškai ir neturėtų būti kaltinamas.

„Toks žmogus turėtų būtų saugomas nuo baudžiamojo persekiojimo, spaudimo. Šiuo atveju matome, kad žmogus, kuris prabilo apie problemas, yra persekiojamas. Kokį signalą siunčiame visuomenei – žmonės, kurie praneša apie problemas – jūs bijokite, nes jums bus blogai“, – stebisi Seimo Antikorupcijos komisijos narė A. Bilotaitė.

Nors atskleidusį spragas D. Povilaitį bandoma nubausti, pati ministerija pripažįsta, kad trūkumų yra. E. sveikatai sukurti jau išleista apie 40 mln. eurų, netrukus teks pridėti dar 2,5 mln., nes sistemą reikia taisyti.

„Yra tvarkoma išankstinės registracijos sistema, kad įstaigos būtų prijungtos, kad matytume kur kokie konsultantai, suplanuota integruoti naujagimių sistemą, kuri kurta atskirai pagal projektą, finansuotą Šveicarijos“, – sakė A. Veryga.

Problemų kilo ne tik dėl kibernetinės saugos. Anksčiau atliktas e. sveikatos auditas parodė, kad sistema buvo kuriama neskaidriai, o rangovus pasamdęs „Registrų centras“ neužtikrino pakankamos jų priežiūros. Ar papildomos investicijos ištaisys klaidas, A. Bilotaitė abejoja.

„Tai yra parodomasis korupcijos atvejo pavyzdys, kai sistema sukurta, suinvestuota 40 mln., ji veikia ne taip, reikia dar investuoti, klausimas – jei investuosim, ar veiks“, – klausia A. Bilotaitė.

Elektroninė sveikatos sistema kuriama ir vis tobulinama jau 13 metų – nuo 2005-ųjų.