Ispanė Luna (23 m.) ir graikas Achilleas (22 m.) laimėjo šį Europos Komisijos konkursą ir kelionės metu viešėdami Vilniuje tinklaraščiui Euroblogas.lt papasakojo, kaip jiems pavyko įveikti tūkstantinę kandidatų atranką ir gauti svajonių darbą vasarai.

Kelionių po Europą projekte 8 jauni žmonės po du keliauja skirtingais maršrutais: Viduržemio jūros, Atlanto, Dunojaus ir Baltijos. Visos kelionių, ryšių, apgyvendinimo ir maitinimo išlaidos padengtos projekto organizatorių.

Kelionę pradėjo Laplandijoje

Dalyviai keliauja mikroautobusu ir pakeliui lanko Europos Sąjungos (ES) finansuotus projektus, susipažįsta su jų reikšme vietos bendruomenei susitikdami su gyventojais.

Luna ir Achilleas bei kūrybinė komanda kelionę pradėjo šiauriausioje Suomijos dalyje – Laplandijoje ir nuo ten keliauja Berlyno link. Keliaudami šiuo maršrutu jie lanko ir Baltijos šalyse įgyvendintus projektus. Viešėdami Lietuvoje vaikščiojo Anykščiuose esančiu Lajų taku, Vilniuje lipo į Gedimino kalną, o Druskininkuose išbandė „Snow areną“.

„Mūsų kelionės tikslas – susipažinti su ES finansuotais projektais ir tai pristatyti įvairiose medijose. Nusprendžiau dalyvauti šiame projekte, nes manau, kad tai puikus būdas jauno žmogaus akimis parodyti ES svarbą šiuolaikiniam žmogui“, – pasakoja Achilleas.

Luna ir Achilleas

Ji paaiškina, kad vietos gyventojų susirūpinimą lėmė tai, kad žuvys atplaukia vėliau ir mažesniais kiekiais. Europos pinigai padeda puoselėti vietos gyventojų žvejų tradiciją. Mergina pasakoja, kad Tornijo gyventojai keliautojus supažindino su baltos žuvies rūšimis, jų svarba Laplandijos regionui bei pamokė, kaip žvejoti, paruošti ir gaminti šią žuvį tiesiai ant laužo. Merginai tai buvo nepakartojama patirtis, ji meškerę rankose laikė primą kartą gyvenime.

O vaikinui didžiausią įspūdį paliko žirgų ferma Muhu saloje, Estijoje. Salos gamta unikali – čia galima pamatyti unikalių Estijos alvaro kraštovaizdį, kurio artimiausias vertimas galėtų būti prerijos.

Vietos gyventojai siekia apsaugoti šį kraštovaizdį ataugindami pievas Muhu saloje. Devintojo dešimtmečio viduryje padėtis saloje pasiekė katastrofišką situaciją – grėsė kraštovaizdžio išnykimas.

Dabar vietos gyventojai įgyvendina projektą „LIFE to Alvars“, o kraštovaizdis yra atkuriamas atauginant pievas. Vietos ūkininkai ypatingą dėmesį skiria tam, kad jų veikla nežalotų, o padėtų atkurti gamtos pusiausvyrą. Muhu saloje taip pat galima įsigyti vietos produktų – mėsos, vilnos, medienos ir pan.


Luna ir Achilleas

Įveikė 2 tūkstančių kandidatų atranką

Luna prisimena, kad „Facebook“ netikėtai pamatė kvietimą registruotis projektui ir iš karto nusprendė, kad nori dalyvauti jame: „Kas gali būti geriau nei mėnesį trunkanti nemokama kelionė po Europą?“, – šypsosi ispanė.

„Registruojantis į atranką reikėjo nufilmuoti 1 minutės motyvacinį video apie save. Tai padaręs nieko nesitikėjau ir labai nustebau gavęs kvietimą į kitą atrankos etapą“, – prisimena Achilleas.

Jis pasakoja, kad jo video iš daugiau nei 2 tūkstančių pateko tarp 50 atrinktųjų. Šių video autoriai dalyvavo „Skype“ interviu, kad organizatoriai artimiau susipažintų su atrankos dalyviais, jų asmenybe, charakterio bruožais bei suprastų motyvaciją ir norą dalyvauti. Po šių interviu buvo atrinkti 16 kandidatų, kurie vyko į Briuselį tris dienas vykusias kūrybines dirbtuves pasiruošti kelionei. Po šių dirbtuvių buvo atrinkti 8 laimingieji keliauti po Europą.

„Dirbtuvių metu susipažinome ir išbandėme savo gebėjimus socialinėse medijose, demonstravome kalbėjimo prieš kamerą gebėjimus, fotografavimo ir kitus istorijos pasakojimo įgūdžius. Susitikimo metu turėjome parengti video apie Briuselį, kurį vertino komisija. Vertinamas buvo ne tik galutinis rezultatas, bet ir tai, kaip mums sekėsi vykdyti užduotį – kaip dirbame su įranga, vystome idėją ir organizuojame laiką“, – paaiškina graikas.

Luna ir Achilleas

Luna priduria, kad susitikimo pabaigoje dalyviai turėjo komandos stiprinimo užduotį pabėgimo kambaryje. Pasak jos, ši užduotis padėjo išsiaiškinti komandas, kam geriausiai sekasi dirbti kartu, kadangi projekto metu Europoje keliaujama po du.

Ji pataria: jei jaučiate, kad norėtumėte dalyvauti tokiame arba bet kokiame kitame projekte, būtinai turite pretenduoti.

„Jeigu nebandysi, niekada nepavyks“, – pabrėžia ji. Achilleas pataria nešvaistyti laiko svarstant – juk nepavyks padaryti to, ko net nebandote.