Mitybos specialistė Eglė Saulevičienė:

– Dažnu atveju svorio iš tiesų lengviau atsikratyti, nei jo priaugti. Tad klausimas išties aktualus. Bene sudėtingiausia svorio priaugti žmonėms, kurių figūros tipas – liesas ir aukštas. Toks variantas dažniausiai pasitaiko tarp vyrų. Tačiau nenusiminkite – kiekvienas žmogus gali priaugti svorio, tik pastangų įdėti reikia nevienodai: vieniems – mažiau, kitiems – gerokai daugiau.

Kalbėdami apie svorio priaugimą, omenyje turime raumenų masės, o ne riebalų padidėjimą. Taigi, norint džiaugtis atletiška figūra, reikia laikytis „švarios“ dietos, tai yra sveikos, sudėliotos pagal mitybos piramidę, tačiau didesnio kaloringumo.

Žmonės, norintys priaugti svorio, lygiai kaip ir norintys jo atsikratyti, susiduria su esmine problema: visi nori, visi žino, kaip, tačiau nesilaiko taisyklių. Pavyzdžiui, moteris nori moteriškesnės figūros: didesnių sėdmenų, lieknesnio liemens. Kai susėdame aptarti mitybos planą, ji niekaip negali suprasti, kaip galima valgyti daugiau, nei yra įpratusi.

Norintiems priaugti svorio, reikės laikytis dietos, kurią sudaro daug baltymų, daugiau kalorijų, nei asmuo yra įpratęs, ir, žinoma, atitinkamai porcijos bus didesnės. Teks su tuo susitaikyti. Situacija nesikeis, jei mergina ar vaikinas ne visiškai sąžiningai laikysis dietos: nesuvalgys viso rekomenduojamo maisto, negaus reikalingo kalorijų kiekio.

Norint padidinti raumeninę masę, kalorijų perteklius turi būti kasdien. „Gerųjų“ kalorijų perteklius! „Suvalgiau didelę porciją keptų bulvyčių – įvykčiau programą“, – sako klientė. Deja, tai buvo riebalų perteklius, bet ne baltymų, kurie reikalingi auginant raumenis.

Sveika mityba apskritai remiasi į sveikus produktus, tad jos laikantis porcijos, tarkim, 1500 kcal/per dieną, jau nėra mažos. Čia ir yra savotiška apgaulė – jei laikotės sveikos mitybos principų, jūsų porcijos vizualiai yra gana didelės, bet jose nėra nesveikų riebalų, padažų, cukraus – produktų, kurie stipriai kelia patiekalo kaloringumą. Taigi, raumenų nepriaugsite, jeigu valgysite nesveiką maistą, nors ir didelėmis porcijomis.

Nesvarbu, kokio tikslo siekiate – priaugti svorio ar jį sumažinti – visų pirma kalbame apie konkretaus žmogaus situaciją. Siekiant nustatyti labiausiai tinkančią dietą, pirmiausia ištiriama dabartinė konkretaus asmens kūno sandara: koks skysčių, raumenų, riebalų santykis, apskaičiuojamas kūno masės indeksas.

Pavyzdžiui, moters ūgis yra 176 centimetrų, svoris – 58 kilogramai, ji per dieną suvartoja 1700 kalorijų. Taip palaikomas normalus kūno masės indeksas. Tačiau jeigu ta pati moteris norėtų užsiauginti daugiau raumenukų, turėtų pridėti 300 kalorijų kasdien. Svarbu žinoti, kad reikia ne tiesiog „pridėti 300 kalorijų“, bet tinkamai perskaičiuoti visą dietą – negalima pridėti 300 kalorijų valgant daugiau angliavandenių ar riebalų.

Taigi, jeigu kūno masės indeksas viršija normalų, pavyzdžiui, ant kūno yra per daug riebalų, visų pirma reikia laikytis režimo, kuris „sudegintų“ riebalų perteklių. Taisyklė – raumenukus auginame ant „švaraus“ kūno, t.y. tokio, ant kurio nėra perteklinio riebalinio sluoksnio.