Įdomu, kad šiuolaikinių žmonių nosys daug mažesnės nei mūsų tolimų protėvių, įskaitant neandertaliečius, pačius artimiausius šiuolaikinio žmogaus giminaičius, rašo livescience.com.

Mokslininkai iškėlė prielaidą, kad nosies dydis tiesiogiai susijęs su deguonies kiekiu, būtinu, kad organizmas galėtų normaliai funkcionuoti. Kadangi senovės žmonių griaučiai liudija, jog jie turėjo gerokai didesnę kūno masę, prielaidą galima laikyti teisinga.

Ir visgi kai kurie specialistai su tuo nesutinka. Jie mano, kad iki paauglystės amžiaus vyriškos ir moteriškos nosys savo dydžiu praktiškai nesiskiria. Vyriškos nosys pradeda didėti lytinio brendimo metu, o tai sutampa su intensyvesniu deguonies vartojimu, susijusiu su padidėjusiu fiziniu aktyvumu. Vidutiniškai vyro nosis tampa 10 proc. didesne už moterišką.

Išanalizavę duomenis, tyrinėtojai padarė išvadą, kad nosies evoliucija baigsis tuo, jog mūsų palikuonims jos bus dar mažesnės.

Šiuolaikiniai žmonės, skirtingai nei neandertaliečiai, neklajoja, nemedžioja, jiems nereikia gelbėtis nuo plėšrūnų, mes gyvename ne tokį aktyvų gyvenimą, vadinasi, vartojame mažiau deguonies ir turime mažesnes nosis. Mokslininkai padarė išvadą, kad vis mažėjant žmonių fiziniam aktyvumui ir kūno masei, ateityje nosys smarkiai sumažės. Tačiau ir tada vyriškos nosys bus šiek tiek didesnės už moteriškas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (33)