Kaip nurodoma pranešime, birželio pabaigoje Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) planuoja paskelbti kvietimą teikti paraiškas atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimui individualiuose namuose, tarp jų ir saulės elektrinių įrengimo kompensavimui. 2018 metais numatytas paramos biudžetas šiam kvietimui - 3,3 mln. eurų.

„Dabar mažas elektrines įsirengti galima per mažiau nei mėnesį, o birželio pabaigoje startuosiančios finansinės paramos priemonės leis nuosavą elektrinę įsirengti jau ir pigiau“, - pranešime cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Taip pat numatoma, kad vartotojai galės gauti fiksuotą kompensaciją už įrengtą elektrinės galią (kilovatus). Kompensacija bus teikiama tiek už per praėjusius 3 metus įrengtas elektrines, tiek per ateinančius kalendorinius metus planuojamas įrengti elektrines. Iš viso iki 2020 metų numatytas paramos biudžetas yra 20 mln. eurų.

Taip pat birželio viduryje Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) paskelbs kvietimą lengvatinių paskolų teikimui energijos taupymo paslaugų teikėjo (ESCO) įmonėms, kurios vartotojams įrengia elektros energiją iš atsinaujinančių energijos išteklių gaminančias elektrines.

„Tai leis vartotojams įsirengti elektrinę turint tik pradinį įnašą“, - teigia Energetikos ministerija.

Ministerija taip pat nurodo, kad gaminantys vartotojai, kaip ir anksčiau, galės pasirinkti galimybę tiesiog mokėti nustatytą tarifą už kiekvieną kilovatvalandę iš tinkle susigrąžintos elektros energijos arba mokėti pastovų mėnesinį mokestį už elektrinės galią (kilovatus). Trečioji alternatyva sujungtų abu šiuos būdus.

„Vartotojas kas mėnesį moka tiek mėnesinį mokestį už elektrinės galią, tiek tarifą už kiekvieną iš tinklų susigrąžintą kilovatvalandę elektros energijos. Tačiau abu mokesčiai yra mažesni nei aukščiau minėtais dviem atvejais. Galiausiai vartotojams sudaryta galimybė už pasinaudojimą tinklais tiesiog sumokėti savo pagaminta elektros energija“, - rašoma pranešime.

Energetikos ministerija teigia, kad pirmuoju etapu yra siekiama sukurti kuo paprastesnę, lengvesnę ir finansiškai patrauklią tvarką mažųjų elektrinių (iki 5 kW galios) įsirengimui. Antruoju etapu - nuo kitų metų pradžios - siekiama sukurti aiškią ir paprastą sistemą gaminančių vartotojų plėtrai daugiabučiuose. Trečiuoju etapu - nuo 2019 metų vidurio - numatyta sukurti galimybes atskirti elektros gamybos ir vartojimo vietą, o tai reiškia, kad gaminantis vartotojas elektrą, pagamintą vienoje vietoje, galės naudoti kitoje. Nuo 2020 metų planuojama sudaryti galimybes elektros energiją gaminantiems vartotojams dalyvauti sisteminių paslaugų teikimo rinkoje.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (103)