83 metų Vilas Mirzajanovas į Jungtines Valstijas atvyko 1995-aisiais, po 30 metų darbo Valstybiniame organinės chemijos ir technologijos mokslinių tyrimų institute (GOSNIIOChT).

V. Mirzajanovas 10-ojo dešimtmečio pradžioje atskleidė informaciją apie minėtos itin toksiškų nervus paralyžiuojančių medžiagų klasės egzistavimą. Iš pradžių jis tai padarė per Rusijos žiniasklaidą, jai atsivėrus po Sovietų Sąjungos žlugimo, o vėliau, su cheminėmis formulėmis, 2007 metais išleistoje savo knygoje „Valstybės paslaptys“ (State Secrets).

Didžioji Britanija sako, jog „labai tikėtina“, kad už buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos, kurie kovo 4 dieną Anglijos pietvakariuose esančiame Solsberyje buvo rasti susmukę ant suoliuko, apnuodijimą „Novičiok“ grupės medžiaga yra atsakinga Maskva.

V. Mirzajanovas kalbėdamas iš savo namų Prinstone Naujajame Džersyje išreiškė įsitikinimą, kad šį nusikaltimą įvykdė Rusija, siekdama įbauginti prezidento Vladimiro Putino oponentus.

„Tik rusai“ yra sukūrę šios klasės nervus paralyžiuojančių medžiagų, sakė chemikas. „Jie jas slapta laikė ir tebelaiko“, – tvirtino jis.

Pasak chemiko, vienintelė kita galimybė – kad kažkas pasinaudojo formulėmis iš jo knygos ir pasigamino tokį ginklą.

„Pavojinga Kremliui“

V. Mirzajanovas sakė, jog rusai galėtų tvirtinti, kad tokias medžiagas galbūt susintetino kažkas kiti. Be to, Maskva galėtų kaltinti jį patį.

Šios medžiagos, kurioms sukurti prireikė 15 metų ir kurios buvo išbandytos su gyvūnais, Solsberyje buvo pirmą kartą panaudotos kam nors nužudyti, sakė V. Mirzajanovas.

Atsakydamas į klausimą, kodėl tai įvyko dabar, V. Mirzajanovas nurodė manantis, kad Kremlius nori įbauginti žmones, pavyzdžiui, V. Putino priešus.

Jis hipotetiškai pasiūlė įsivaizduoti, kad kas nors išvyksta iš Rusijos su medžiaga, kuri kompromituoja prezidentą Donaldą Trumpą JAV tyrime dėl respublikono 2016 metų rinkimų kampanijos numanomo slapto susimokymo su Rusija, galbūt norėjusia padėti jam įveikti demokratų kandidatę Hillary Clinton.

„Tai labai pavojinga Kremliui, nes tai sąmokslas prieš Ameriką, – sakė V. Mirzajanovas. – Taigi jie grasina tam žmogui ir sako: „Pažiūrėk, kas nutiko Skripaliui. Tas pats gali nutikti ir tau.“

Pasak chemiko, S. Skripalis nebegalėjo kelti Rusijai jokių problemų, bet Kremlius galbūt norėjo jį žiauriai nužudyti vien tam, kad įbaugintų potencialius oponentus.

Jokių priešnuodžių

Ataka panaudojant 10 kartų už VX stipresnius „Novičiok“ agentus būtų didžiulė, o jokių priešnuodžių nėra, sakė jis.

Pasak jo, pusės gramo tokios medžiagos pakanka nužudyti 50 kg sveriantį žmogų.

Pirmiausia paveiktam žmogui sutrinka regėjimas, o jei nesuleidžiama priešnuodžio, prasideda stiprūs traukuliai ir gali nutrūkti kvėpavimas.

„Esu matęs poveikį gyvūnams – triušiams, šunims. Tai baisu“, – sakė V. Mirzajanovas.

Net jei nemirs, S. Skripalis ir jo duktė kentės visą savo likusį gyvenimą, prognozavo jis.

Nervus paralyžiuojančias medžiagas lengva panaudoti, nes jos gaunamos sumaišius dvi medžiagas, kurios abi atskirai nėra pavojingos.

Todėl abu komponentus galima vežti be jokios rizikos, o tada sumaišius pagaminti ginklą purkštuve.

V. Mirzajanovo nuomone, kad ir kokia baisi buvo ataka Britanijoje, ji gali nulemti ir vieną gerą dalyką: JK ir kitų Vakarų valstybių reikalavimą „Novičiok“ įtraukti į Cheminio ginklo draudimo konvenciją, kaip jis ragina jau daugiau nei 20 metų.

Jei šie ginklai būtų buvę pradėti kontroliuoti, Solsberio atakos galėjo ir nebūti, sakė jis.

Dabar, kai V. Mirzajanovas atvirai kalba apie „Novičiok“, jo draugai socialiniame tinkle „Facebook“ ir kitur ragina jį būti atsargų, kad rusai nesiektų jam atkeršyti.

„Bet aš gyvenau gana netrumpą laiką. Jie negali manęs sustabdyti. Dirbsiu iki galo, kad „Novičiok“ būtų tarptautiniu mastu kontroliuojamas“, – sakė jis.

„Tų žmonių jau nebėra“

Disidentas sovietų mokslininkas V. Mirzajanovas išgarsėjo 10-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai nutekino informacijos apie slaptus Maskvos eksperimentus su nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“), kuriuo anksčiau šį mėnesį Didžiojoje Britanijoje buvo apnuodytas buvęs rusų šnipas.

Beveik tris dešimtmečius V. Mirzajanovas dirbo Sovietų Sąjungos Valstybiniame organinės chemijos ir technologijų moksliniame tyrimų institute.

Kai 1992 metais V. Mirzajanovas buvo atleistas, jis ir dar vienas mokslininkas parašė straipsnį viename laikraštyje, kuriame atskleidė, kaip vyriausybė sukūrė mirtiną cheminį junginį „Novičiok“.

Mokslininkas papasakojo apie „Novičiok“ gamybai naudojamas sudėtingas medžiagas ir sakė, kad ta nervus paralyžiuojanti medžiaga buvo kuriama pagal slaptą programą kodiniu pavadinimu „Foliant“.

„Novičiok“ yra dvinaris cheminis ginklas, tai reiškia, kad jo veiklioji medžiaga susidaro tik po palyginti nekenksmingų komponentų cheminės sintezės, sakė mokslininkas.

Kadangi „Novičiok“ naudojami tie patys cheminiai elementai kaip ir pesticidų gamybai, šias medžiagas gaminantys fabrikai gali lengvai apsimesti civilinėmis gamyklomis, rašė jis.

V. Mirzajanovas sakė susidūręs su keliais mokslininkais, kontaktavusiais su „Novičiok“ tipo medžiaga, tad jiems nepavyko susigrąžinti sveikatos.

„Jo sukeliama žala yra praktiškai neišgydoma“, – rašė jis savo straipsnyje.

Paklaustas apie kovo 4-ąją apnuodytus buvusį dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą Juliją, 83 metų V. Mirzajanovas sakė, kad „tų žmonių jau nebėra – to vyro ir jo dukters“.

„Net jei jie išgyvens, jie nepasveiks“, – pridūrė jis.

Mokslinė „konspiracija“

Savo memuaruose, išleistuose rusų kalba 2002 metais, V. Mirzajanovas rašė, kad jo institutas ir kitos šalies įstaigos, įsitraukusios į cheminių ginklų programą, tęsė savo tyrimus ir po Sovietų Sąjungos griūties 10-ojo dešimtmečio pradžioje, nors Rusija jau tada skelbė apie nusiginklavimą ir cheminių ginklų uždraudimą.

Dvinarės bombos buvo sukurtos dar 8-ajame dešimtmetyje; jos būdavo bandomos karinėje bazėje Rusijos pietinės Saratovo srities Šichanų mieste ir Uzbekistane, rašė mokslininkas.

„Kaip ir šimtai kitų mokslininkų, dalyvavau konspiracijoje prieš būsimąją konvenciją dėl cheminių ginklų“, – teigė jis.

Jis turėjo kontroliuoti, kad kenksmingi chemikalai, naudoti „Foliant“ programoje, nepatektų į orą ir vandenis.

Savo memuaruose jis papasakojo apie gana nesėkmingą „Novičiok“ tipo nervus paralyžiuojančių medžiagų su chemikalu, pavadintu „Medžiaga-33“, pirmtako bandymą.

Per tą bandymą medžiaga buvo paleidžiama garų pavidalu, sprogus bombai, išmestai iš lėktuvo.

„Novičiok“ nebuvo įtraukta į galutinę Cheminių ginklų konvenciją, nes Rusija šią nervus paralyžiuojančią medžiagą slėpė, tvirtino V. Mirzajanovas.

Žlugus SSRS, V. Mirzajanovas įsitraukė į besiformuojantį Rusijos demokratinį judėjimą ir norėjo paviešinti savo nerimą dėl cheminių ginklų programos.

Dėl savo disidentinės veiklos jis buvo atleistas iš instituto. Tada jis ir jo kolega chemikas Levas Fiodorovas nutarė parašyti paslapčių apie tą programą atskleidžiantį straipsnį, kurį išspausdino vienas Maskvos laikraštis.

Jie perspėjo apie žemus saugumo standartus tame Maskvos institute bei paskelbė, kad įvairiose Rusijos vietose saugoma daug kenksmingų chemikalų.

Dėl to straipsnio V. Mirzajanovas buvo apkaltintas valstybinių paslapčių atskleidimu. 1992-ųjų spalį jis buvo suimtas ir kelias dienas praleido liūdnai pagarsėjusiame Lefortovo kalėjime.

Galiausiai 1994 metais jo byla buvo nutraukta, Rusijos pareigūnams sulaukus didelio tarptautinės bendruomenės spaudimo.

V. Mirzajanovas nuo 1996-ųjų gyvena Jungtinėse Valstijose.

2017 metais Rusija paskelbė sunaikinusi visas savo cheminių ginklų atsargas.

Maskva neigia jai metamus kaltinimus prisidėjus prie S. Skripalio apnuodijimo.