Atsižvelgdama į ekonomikų dydį ir aktualumą Lietuvos verslui, „Aeroflot“ kelionių paslaugų vadovė Baltijos šalyse Laura Karklina-Cimdina atsiųstame pranešime atkreipia dėmesį į praktinius aspektus, praversiančius vykstant į komandiruotę šiose šalyse.

Patekimo į šalį dokumentai

Visi Europos Sąjungos piliečiai, vykstantys tiek į JAV, tiek į Kiniją, privalo turėti turistines vizas. Paprastai jos išduodamos per tris darbo dienas, tačiau dar prieš tai reikia teikti paraiškas vizai gauti, turėti bent šešis mėnesius ilgiau nei planuojamo vizito trukmė galiojantį pasą, susimokėti mokesčius ir atlikti kitas procedūras. Be to, patariama įsigyti kelionės draudimą.

Konkrečiai JAV galioja Bevizio režimo programa (BRP), suteikianti teisę tam tikrų šalių piliečiams atvykti į JAV turizmo ar verslo tikslais ir be vizos šalyje praleisti ne daugiau nei 90 dienų. Lietuva yra įtraukta į šių šalių sąrašą, todėl šalies piliečiams vizos nereikia, užtenka gauti elektroninio leidimo keliauti sistemos (ELKS) patvirtinimą. Atvykę į JAV keleiviai yra patikrinami ir įtraukiami į Vidaus saugumo departamento „US-VISIT“ programą. Svarbu nepamiršti, kad viza negarantuoja patekimo į šalį. Vidaus saugumo departamento bei Muitinės ir pasienio apsaugos tarnybos pareigūnai turi teisę įleisti arba neįleisti į JAV ir nustatyti vizito trukmę.

Tarpžemyniniai skrydžiai

„Kelionės iš Lietuvos į kitus žemynus tampa vis prieinamesnės: atsiranda naujos kryptys, skrydžių kainos mažiau kandžiojasi, tobulinama oro uostų infrastruktūra. Didieji vežėjai siūlo vis platesnius maršrutų pasirinkimus ir stengiasi užtikrinti trumpesnius jungiamuosius skrydžius“, – pasakoja „Baltic Travel Group“ generalinė direktorė Eglė Jaugienė.

Renkantis tolimas keliones, ypač į Kiniją, labai svarbu tinkamai apskaičiuoti laiką, kad tarp nusileidimo ir planuojamo susitikimo liktų bent kelios valandos ar dar geriau – visa diena. Nepaisant to, kad toks laiko tarpas gali būti palaikytas laiko švaistymu – būtent Kinijoje punktualumas yra itin svarbus kriterijus ir nenumatytas vėlavimas gali smarkiai sugadinti pirmąjį įspūdį.

Duomenų apsauga

Ne paslaptis, kad Kinijoje dažnai labai sunku ar netgi neįmanoma lankytis visame pasaulyje gerai žinomose internetinėse svetainėse, tokiose kaip „Facebook“ ar „Gmail“ bei duomenų saugykloje „DropBox“, o JAV ne visur prieinamas bevielis interneto ryšys. Todėl norint išvengti nemalonių situacijų, prieš tokią verslo kelionę vertėtų pasidomėti, kokios svetainės bus pasiekiamos išvykus ir kur bus suteikiama interneto prieiga. Be to, rekomenduoja iš anksto išsisaugoti ar atsispausdinti svarbius asmeninius dokumentus ir duomenis. Siekiant visiško saugumo, komandiruotėse naudojami kiti telefonai ir kompiuteriai nei įprastai.

Šalies kultūra

L. Karklina-Cimdina pabrėžia, kad ne ką mažiau svarbu keliaujant į verslo kelionę gerbti kitos šalies kultūrą ir elgtis atitinkamai. Pavyzdžiui, amerikiečiai yra pakankamai atviri ir draugiški žmonės, kuriuos per daug formalus bendravimas gali varžyti. Savo ruožtu, kinai laikosi griežtos hierarchijos, tad užsitarnauti jų pasitikėjimą yra kur kas sunkiau. Dovanos, vykstant į abi šalis, yra laikomos maloniu gestu, parodančiu pagarbą ir draugiškumą. Pagaliau, pridėtinę vertę verslo santykiuose sukuria bent jau pagrindinių žinių apie šalį turėjimas ir domėjimasis atitinkamos šalies kultūra, ypač Kinijoje.

Pagrindiniu verslo kelionių tikslu laikomi profesinio tobulėjimo renginiai: konferencijos, mokymai ir pristatymai, rodo „Baltic Travel Group“ ir aviakompanijos „Aeroflot“ atlikta verslo įmonių apklausa. Šias veiklas, kaip pagrindinį kelionės tikslą, paminėjo daugiau kaip pusė respondentų (65 proc.). Savo ruožtu, 49 proc. respondentų tikino, kad jie dažniausiai yra siunčiami į komandiruotes, skirtas kompanijos plėtrai ir įvairiems susitikimams su klientais. Atliktame tyrime dalyvavo 350 respondentų, į verslo keliones vykusių 2016 metais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)