Bene dažniausiai gimdžiusias, jauno amžiaus ir klimakterinio periodo moteris kamuoja įtampos šlapimo nelaikymas. Dvigubai dažniau pogimdyvinė depresija ištinka tas, kurios išsivysto lengvo laipsnio šlapimo nelaikymas. Pasak specialistų, net 80 proc. turinčių šlapimo nelaikymą gali pilnai išsigydyti. Blogiausia, kad moterys prieš kreipdamosi pagalbos vidutiniškai laukia trejus metus ir nežymų šlapimo ištekėjimą vertina kaip buvimo moterimi dalį, dar vieną nereikšmingą dalyką, su kuriuo reikia susitaikyti.

Šlapimo nelaikymo gali nebūti

„Dažnai iš gimdžiusių moterų tenka girdėti, kad jau nėštumo metu jas ima varginti lengvas šlapimo nelaikymas. Pagimdžiusios jos nusprendžia, kad tai neišvengiamas fiziologinis pokytis. Tai labai klaidinga nuostata! Šlapimo nelaikymas nėra neišvengiamybė. Jo gali nebūti jūsų gyvenime. Pati paprasčiausia priemonė – dubens dugno raumenų stiprinimas. Jeigu būklė jau pažengusi, yra atliekamos operacijos, skiriami vaistai. Pagalbos būdų yra visokių, svarbiausia, nebijoti tos pagalbos ieškoti“, – pranešime spaudai teigia VšĮ „Inkocentras" vadovė Jurga Misevičienė.

Kaip atpažinti įtampos šlapimo nelaikymą:

  • Ištekėjęs bent lašas šlapimo kosulio, juoko, čiaudulio metu;
  • Vėliau taip nutinka keliant sunkesnį daiktą, bėgant, šokinėjant, keičiant kūno padėtį.

Jaunos merginos ir moterys raginamos netylėti, drąsiai prabilti, kalbėti su draugėmis ir pačioms imtis veiksmų – daryti Kėgelio pratimus.

Kas išduoda, kad jūsų situacija jau nejuokinga:

  • Prieš išeinant iš namų dar užeinate į tualetą „dėl visa ko“;
  • Kosint, čiaudint, juokiantis sukryžiuojate kojas;
  • Prieš įprastą kėlimosi laiką jus pažadina stiprus noras šlapintis (tai gali būti 2–3 val. iki įprasto kėlimosi);
  • Sportuojant, čiaudint, kosint ar juokiantis kartais išbėga keli lašeliai šlapimo.

Kėgelio pratimai kasdien

„Esant sunkiam šlapimo nelaikymui Kėgelio pratimai gali būti dalis gydymo plano laukiant operacijos. O lengvą ar vidutinį šlapimo nelaikymą galima gydyti Kėgelio pratimais. Galime tik spėti, kad galbūt eterio stresas nulėmė neteisingai ištartą frazę. Norime pabrėžti – kasdien atliekami Kėgelio pratimai yra veiksmingi siekiant apsisaugoti nuo šlapimo nelaikymo, veiksmingi jie kai tik pradeda ryškėti pirmieji šlapimo nelaikymo simptomai ir ne mažiau veiksmingi, kai jau yra šlapimo nelaikymas“, – sako J. Misevičienė.

Šituos pratimus išrado vokiečių ginekologas Arnoldas Kėgelis, praeito amžiaus viduryje. Jis pasiūlė pratimų kompleksą, kurie stiprina dubens dugno raumenis. „Atliekant Kėgelio pratimus yra stiprinami dubens dugno raumenys, o taikant įvairias Kėgelio pratimų atlikimo metodikas sutvirtinami visi 3 dubens raumenų sluoksniai. Efektas – visai praeina šlapimo nelaikymas ar sumažėja ištekamo šlapimo kiekis. Ilgiau darant tuos pratimus, situacija gali labai pagerėti“, – tikina J. Misevičienė.

Kaip savo dienoje atrasti 3 minutes Kėgelio pratimams?

  • Ryte verdate košę, kepate blynus vaikams – darote 10 makšties sutraukimų;
  • Kai pietaujate su kolegomis, partneriais, užsakovais – darote 10 makšties sutraukimų;
  • Vakare žiūrite žinias, darote pamokas su vaikais, gulite vonioje – darote 10 makšties sutraukimų.

Kaip teisingai atlikti Kėgelio pratimus:

  • Dubens dugno raumenys sutraukiami ir laikoma 10 sekundžių, tada atleidžiama;
  • Atliekama 10 sutraukimų su 10 sekundžių užlaikymu;
  • Tada 5 kartus atliekami trumpi dubens dugno susitraukimai ir atsipalaidavimai.
  • Kėgelio pratimus reikia daryti kasdien, 3 kartus per dieną po 10 kartų.
  • Gydymo tikslu pratimai turi daromi ne trumpiau kaip 2 mėnesius.

Patarimai

Ką jau šiandien galima padaryti, kad rytoj nekankintų šlapimo nelaikymas:

1. Kad neišsivystytų dirglios šlapimo pūslės sindromas – sumažinkite išgeriamos kavos kiekius. Kava, citrusinės sultys, gazuotas vanduo dirgina šlapimo pūslę ir į smegenis siunčia klaidingą signalą „laikas tuštintis“, nors pūslėje šlapimo visai nedaug. Todėl dažnai lakstote į tualetą, o išlašinate vos kelis lašiukas, nors noras šlapintis būna gan stiprus;
2. Tad pasakykite viso gero 3-am puodeliui kavos, apelsinų sultims, gazuotiems gėrimams;
3. Gerkite daugiau vandens;
4. Tris kartus per dieną skirkite po 1 minutę Kėgelio pratimams – sutraukite ir atleiskite makšties raumenis 15 kartų.
5. Nusistatykite laikrodį ir šlapintis eikite ne dažniau kaip kas 2 valandas, vėliau laiką tarp šlapinimųsi stenkitės ilginti;
6. Jeigu tik planuojate nėštumą ar jau laukiatės, nieko nelaukite – darykite jau dabar Kėgelio pratimus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)