aA
Kas tai per liga juostinė pūslelinė? Kaip ją atpažinti, kuo skiriasi jos gydymas nuo įprastos lūpų pūslelinės?
Laima, 40 m.
© Shutterstock nuotr.

Juostinė pūslelinė pažeidžia nervų šakneles, todėl bėrimai dažniausiai ir išsidėsto pagal nervų šaknų eigą.

Atsako specialistė

Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

– Tai dvi skirtingos ligos. Paprastoji, herpes viruso sukeliama, pūslelinė pasireiškia toje pačioje vietoje – paprastai ant lūpos ar kitoje veido dalyje, taip pat – genitalijų srityje. Užsikrėsti šiuo virusu galima nuo kito žmogaus kontakto metu. Lūpų pūslelinė – paprastesnė ir linkusi kartotis liga. Kaip dažnai ji vargina žmogų, priklauso nuo imuniteto: vieniems bėrimas gali pasireikšti kas kelis mėnesius, kitiems – kartą per kelerius metus.

Juostinę pūslelinę sukelia kito tipo virusai. Jie pažeidžia nervų šakneles, todėl bėrimai dažniausiai ir išsidėsto pagal nervų šaknų eigą. Esama labai daug šios ligos klinikinių vaizdų. Dažnai pasitaiko šonkaulių lanko projekcija, vieno šono – kai, pavyzdžiui, nuo stuburo iki krūtinkaulio eina raudona juostos formos dėmė, o jos fone atsiranda grupuotos pūslelės. Gali būti jau ir užsidėję šąšiukai, jei ligonis delsia gydytis.

Tokios pūslelės per keletą savaičių praeina ir savaime, tačiau daug daugiau diskomforto žmogui sukelia ligą lydintis skausmas. Kartais liga pasireiškia menkais simtomais, bėrimų būna nedaug, jie atsiranda tik jau prasidėjus skausmui. Jis gali būti toks stiprus, kad žmogus negali judėti, pasilenkti. Tokį krūtinės plote atsiradusį skaumą neretai žmonės supainioja ir su infarkto požymiais. Skausmas nurimsta tik tada, kada jau toje vietoje pasirodo pūslelės.

Jei bėrimų atsiranda ant veido, oda ištinsta taip, kad žmogui sunku atsimerkti, vargina šlapiavimas. Bėrimams atsiradus plaukuotoje galvos odoje, skausmas ima plisti ir į ausį, kaklą, siekti petį ar net pirštų galus. Gali prasidėti net regos ar klausos sutrikimai.

Juostinė pūslelinė nėra linkusi kartotis, dažniausiai ji atsiranda nusilpus imunitetui. Daug įtakos turi oro temperatūros svyravimai, tad neatsitikinai dabar kaip tik sulaukiame ne vienos tokios pacientės. Šios ligos gydymas nėra sudėtingas, tačiau reikalauja kantrybės. Jeigu reikia, skiriami geriamieji priešvirusiniai vaistai bei tepami vaistai nuo uždegimo. Tačiau net praėjus bėrimams skausmas gali likti iki kelių mėnesių, todėl gydant į pagalbą gali būti pasitelkiamos ir fizioterapinės procedūros.

Juostinės pūslelinės skausmas gali surakinti kūną
© Skaitytojos nuotr.

Verta žinoti

Jei intensyviai dirbate lauke esant vėsesnei oro temperatūrai, saugokitės skersvėjų.

Pajutę neaiškius skausmus pirmiausia pasikonsultuokite su šeimos gydytoju.

Kuo skubiau pradėti gydymą svarbu ir siekiant išvengti komplikacijų. Dažnai skausmas, atsiradęs ligos metu, užsitęsia, atsiranda tirpimas, odos nejautrumas arba kaip tik padėjusi reakcija į skausmą, temperatūros jutimo sutrikimai, kurie gali tęstis nuo savaitės iki kelių mėnesių ar net metų.